Przejdź do treści
Widok DPS

Gdansk

BIP DPS Polanki

Życzenia
separator
Urodziny
separator

UROCZYSTOŚĆ WIGILIJNA


Dnia 20 grudnia 2019 r. obchodziliśmy w Naszym Domu uroczystość wigilijną, na którą przybyli między innymi: Pan Piotr Kowalczuk Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, asystent europosłanki Pani Magdaleny Adamowicz, Pani Agnieszka Wróbel Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Pani Dorota Giedroyć Gówna Księgowa MOPR w Gdańsku, Radni Miasta Gdańska - Pani Teresa Wasilewska, Pan Jan Perucki i Andrzej Stelmasiewicz. Wśród zacnych gości nie zabrakło również Ekscelencji Biskupa Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniewa Zielińskiego oraz Wielebnego ks. Henryka Tribowskiego. Nie zapomniała o nas także nasza droga Pani Alicja Jurasz, Jolanta Lipińska Kierownik DDP w Gdańsku, wolontariusze i przyjaciele Domu Pan Jacek Mazur, Pan Tadeusz Zydel i Pan Krzysztof Strycharski.
Ten piękny, ciepły i świąteczny czas Bożonarodzeniowy został podkreślony przez składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie oraz tradycyjne potrawy. Podczas uroczystości odwiedził nas Mikołaj z podarunkami.
Miłym akcentem był występ wspaniałego muzyka i kompozytora Pana Tadeusza Kassaka oraz skrzypka Pana Jarosława Wilkołaskiego.
Wszystkim przybyłym na spotkanie wigilijne serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do galerii.


separator

DOGOTERAPIA I PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE


19 grudnia 2019 roku po raz kolejny odwiedzili nas terapeuci z Fundacji Dogoterapeutycznej GRUPA ENZO. Było to niezwykłe przedświąteczne spotkanie. Tym razem seniorzy w asyście owczarka szwajcarskiego o imieniu Connor dekorowali pierniczki i wykonywali kolorowe łańcuchy na choinkę. Jesteśmy bardzo wdzięczni GRUPIE ENZO za poświęcony nam czas oraz wprowadzenie naszych podopiecznych we wspaniały przedświąteczny nastrój. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania.


separator

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z TEB EDUKACJĄ


Dnia 18.12.2019 r. gościliśmy w naszej placówce Samorząd szkolny z Technikum TEB Edukacja w Gdańsku.
Miłym akcentem dla naszych seniorów były wypieki przygotowane przez uczniów.
Różnorodne ciasta, kawa i herbata urozmaiciły spotkanie międzypokoleniowe. Z kolei wspólne śpiewanie kolęd podkreśliły zbliżający się czas Bożonarodzeniowy.
Dziękujemy również Pani Alicji Lesner-Trzeciak za zaangażowanie i pracę w przygotowanie tej niezapomnianej wizyty.


< >

separator
Życzenia
separator
Życzenia
separator

PODZIĘKOWANIA DLA GOŚCI Z FUNDACJI ENERGA


13 grudnia 2019 roku po raz drugi odwiedzili nas przedstawiciele Fundacji Energa wręczając nam czek w wysokości 42.748,- złotych z przeznaczeniem na bieżące potrzeby naszych podopiecznych.


Dziękujemy serdeczne Prezesowi Zarządu Panu Olafowi Dramowiczowi oraz wszystkim przedstawicielom Fundacji Energa za ten wspaniały gest - zapraszamy do fotorelacji.


separator

CZAS PRZYGOTOWAŃ


Okres przedświątecznych przygotowań w pełni. Zbliżające się Święta można wyczuć na każdym kroku - przygotowywanie prezentów, aranżowanie wystroju bożonarodzeniowego, próby wokalne przed zbliżającą się Wigilią.
Wszyscy pracują pełną parą, a jednocześnie przyjeżdżają nowe meble do świeżo wyremontowanej części budynku - mamy nadzieję, że zdążymy...separator

KONCERT STUDENTÓW AKADEMII MUZYCZNEJ


Dnia 12.12.2019 w czwartek gościliśmy wokalistów z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Razem z dr Małgorzatą Kuchtyk oraz świetnym pianistą p. Ignacym przyjechało do nas dziewięć wokalistek ze świątecznym programem. W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy polskie, ukraińskie oraz amerykańskie świąteczne piosenki, natomiast w drugiej części braliśmy udział w prawdziwym kolędowaniu. Przy współudziale wokalistów,publiczności oraz niespodziewanych gości wykonaliśmy większość polskich kolęd.


< >

Niezapomniany koncert i niezapomniane wrażenia - dziękujemy bardzo!


separator

GRUDNIOWE SPOTKANIE Z BYŁYMI PRACOWNIKAMI


6 grudnia odbyło się również w Naszym Domu coroczne spotkanie spotkanie z byłymi pracownikami. Przy kawie i pysznym torcie wspominano minione lata i opowiadano o obecnych wydarzeniach. Dziękujemy za odwiedziny, wspaniałą atmosferę i wspólnie spędzone popołudnie.


separator

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA


Mikołajki jak co roku obchodzimy w Naszym Domu bardzo uroczyście. Na tegoroczną uroczystość 6 grudnia przybyły do nas dzieci z Przedszkola Uniwersyteckiego oraz DJ.JaMa.
Pan Jacek opowiadał nam prawdziwą historię biskupa Mikołaja z Miry, dzieci natomiast obdarowały nas własnoręcznie wypieczonymi ciasteczkami. Św. Mikołaj w tym roku również nas nie zawiódł - przybył niespodziewanie z workiem pełnym prezentów. Było to dla wszystkich wielkim przeżyciem - zwłaszcza dla niektórych przedszkolaków, którzy widzieli go na żywo po raz pierwszy. Św.Mikołaj obdarował wszystkich mieszkańców i klubowiczów prezentami i wyruszył w dalszą drogę.

Bardzo dziękujemy panu Jackowi Mazurowi za wizytę i zapraszamy do galerii.


separator

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI


4 grudnia 2019 roku miało miejsce świąteczne spotkanie z naszymi drogimi wolontariuszami.
Było ono okazją do złożenia podziękowań za ich zaangażowanie, życzliwość i bezinteresowną pomoc mieszkańcom Domu.
W rodzinnej atmosferze, przy słodkim poczęstunku, wspominaliśmy mijający rok, a goście mieli okazję wymienić się wzajemnymi doświadczeniami w pracy wolontarystycznej.
Życzymy wszystkim naszym wolontariuszom jak największej satysfakcji z pracy, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami.separator

ANDRZEJKI Z WIGOR SENIOR


W piątek 29 listopada 2019 r. nasi klubowicze bawili się na Andrzejkach w placówce Wigor Senior. W przestronnej sali mieliśmy okazję ostatni raz w tym roku poszaleć na parkiecie i seniorzy chętnie z tej możliwości skorzystali. W trakcie imprezy odbył się konkurs tańca z balonami oraz zabawa w karetę, która rozruszała zarówno uczestników jak i widzów. Każdy senior biorący udział w konkursach otrzymał słodki poczęstunek. W nastrojowym, nieco mrocznym zakątku czarownica czekała na chętnych z kartami, woskiem i innymi wróżbami. Oprócz wróżb oferowała dobre słowo i cenne rady, sprawiając że każdy odchodził od jej stolika przejęty i pełen nadziei. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę. Zapraszamy na fotorelację.


separator

GDAŃSKIE ZOO DLA SENIORÓW


Jesienną tradycją stało się, że seniorzy z Polanek odwiedzają Gdański Ogród Zoologiczny na zajęcia specjalnie zorganizowane dla nich przez panią Grażynę Naczyk. W tym roku 28 listopada 2019 r. udaliśmy się do oliwskiego ZOO na spotkanie z kotowatymi. Piękna pogoda zachęciła wszystkich do krótkiego spaceru i odwiedzenia kilku przedstawicieli gatunku: rysia, żbika, pantery perskiej i pumy. Ożywieni jesiennym powietrzem spotkaliśmy się w sali dydaktycznej na poczęstunku oraz dalszej części zajęć. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą zamieszkujących w oliwskim ogrodzie kotowatych oraz spotkaliśmy się z ich opiekunami, którzy bardzo ciekawie opowiadali o swoich podopiecznych. Dla seniorów przygotowane były warsztaty ceramiczne, podczas których można było ulepić wybranego przedstawiciela kotowatych lub tworzyć zgodnie z tym, co podpowiadała wyobraźnia. Można było również stworzyć laurki dla gepardów na zbliżające się święto tych drapieżników. Bardzo dziękujemy za pamięć o naszych seniorach i organizację kolejnego niezwykłego spotkania.


separator

ANDRZEJKI


Dnia 22 listopada 2019 r. w naszej placówce odbyła się Zabawa Andrzejkowa, na którą przybyli zaproszeni goście z Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty, Domu Pomocy Społecznej w Oruni, Centrum Pomocowego Caritas w Gdańsku oraz seniorzy z Klubu Prometeusz i Klubu Samopomocy przy DPS Polanki.
Wspaniała muzyka, smaczne potrawy oraz wróżby, wśród których nie mogło zabraknąć lania wosku sprawiły, że ten niezapomniany dzień minął w miłej i wesołej atmosferze.


< >

separator

SEANS FILMOWY


Klub Seniora Prometeusz działający przy naszym DPS-ie już od 10-lat (niedawno obchodził jubileusz 10-lecie istnienia) zorganizował dla naszych mieszkańców seans filmowy. 20 listopada we wtorek DJ JaMa zaprezentował nam film opowiadający o życiu i twórczości znanej piosenkarki Anny German. Licznie zgromadzona widownia z zapartym tchem śledziła losy artystki - czekamy na kolejne odcinki serialu!


separator

TURNIEJ WARCABOWY


19 listopada 2019 r. w DPS Ostoja odbyła się III edycja Turnieju Warcabowego o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Z ramienia naszej placówki do rywalizacji przystąpił uczestnik Klubu - pan Jan. Zawodnicy rozegrali po osiem piętnastominutowych partii pod okiem sędziego z klasą państwową, indywidualnego mistrza Polski niepełnosprawnych oraz drużynowego mistrza świata niepełnosprawnych w szachach - Pana Zygmunta Wieleckiego. Zmagania były pełne napięcia i emocji. Mistrzem i wicemistrzem, jak co roku, zostali przedstawiciele organizatorów. Reprezentujący nas pan Jan zajął zaszczytne III miejsce. Serdecznie gratulujemy.separator

SPOTKANIE MUZYCZNE Z TOMASZEM ZIELIŃSKIM


14 listopada w czwartek już po raz drugi gościliśmy Tomasza Zielińskiego. Zarówno teksty jak i muzyka wszystkich piosenek, które zaprezentował P. Tomasz były jego autorstwa. Wykonawca zabrał nas w godzinną wycieczkę po Gdańsku, wspominając różne miejsca w których się wychowywał, a przede wszystkim opowiadając o mieszkańcach, ich troskach, tęsknotach i marzeniach. Serdecznie dziękujemy za godzinną podróż! Jesteśmy już umówieni na wspólne kolędowanie...


separator

PIEŚNI PATRIOTYCZNE


We wtorek 12 listopada odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku. Z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przygotowały występ, podczas którego przypomniały nam najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Seniorzy chętnie włączyli się i wspólnie z dziećmi śpiewali dobrze im znane, niekiedy wzruszające do łez pieśni. Dla tych, którzy mają kłopoty z pamięcią pomocą były wyświetlane na ekranie teksty. Każdej pieśni towarzyszył podkład muzyczny oraz melodia wykonywana na skrzypcach przez jedną z pań nauczycielek. Aby jeszcze bardziej uczcić ten dzień, dzieci upiekły pierniczki w kształcie flag, które polukrowały barwami narodowymi. Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom i pani dyrektor Beacie Wałkanowskiej za niezwykłe zaangażowanie i pamięć o seniorach.


< >

separator

KOMEDIA OMYŁEK


8 listopada w piątek zawitali do nas przedstawiciele projektu Teatralny Pasjans 2019. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w ramach tego projektu zaprezentowali nam Komedię Omyłek W. Szekspira. Brawurowo zagrane przedstawienie przygotowane pod kierunkiem Barbary Kowalskiej spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, a aktorzy - amatorzy po zakończonej inscenizacji na gorąco dzielili się swoimi przeżyciami związanymi z publicznym występem.
Dziękujemy bardzo za odwiedzenie Naszego Domu!separator

SENIORZY DLA SENIORÓW


We wrześniu bieżącego roku w dzielnicy Chełm powstał nowy Klub Seniora Wzgórze Radości. Choć klubowicze spotykają się od niedawna, już zaangażowali się w wiele działań na rzecz innych seniorów. W czwartek 7 listopada 2019 r. odwiedziły nas przedstawicielki tego klubu, aby podzielić się z nami własnoręcznie wykonanymi na drutach szalami i chustami. Panie przygotowały również poczęstunek - upieczone przez siebie ciasta, które nasi mieszkańcy i klubowicze zajadali ze smakiem, słuchając opowieści o powstaniu i działalności Wzgórza Radości. Dziękujemy za wizytę, poświęcony nam czas, przepiękne prezenty i przypomnienie, że bez względu na wiek chcieć to móc.


separator

KONCERT ZESPOŁU 5/6


Dnia 30 października już po raz drugi wysłuchaliśmy koncertu wokalnego zespołu 5/6. Artyści występujący na scenie pochodzą z różnych zakątków Polski, lecz połączyła ich Akademia Muzyczna w Gdańsku oraz osoba prowadząca zespół - ad.dr hab. Małgorzata Kuchtyk. Wokaliści posługują się techniką śpiewu a’capella (czyli bez akompaniamentu instrumentów) i z wielką swobodą wykonują utwory z różnych gatunków muzycznych - pop, jazz, gospel czy funk.
Publiczność bawiła się doskonale, najbardziej przypadły nam do gustu piosenki zespołu Maanam oraz utwory z programu Muppets Show. Była to prawdziwa uczta dla ucha - dziękujemy bardzo!
Zapraszamy do galerii.


separator

SPOTKANIE Z WYJĄTKOWYM GOŚCIEM
28 październik 2019 r.


W październiku rozpoczęliśmy nowy cykl Spotkanie z ciekawym człowiekiem.

Pierwszym z naszych oczekiwanych gości była Pani Europoseł
Magdalena Adamowicz.

Po krótkim przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Danutę Podogrodzką-Oleńko zaśpiewaliśmy piosenkę Tyle słońca w całym mieście, po czym Pani Europoseł odpowiadała na pytania seniorów związane z pracą w Europarlamencie.

Słodki poczęstunek był miłym i dopełniającym akcentem, po którym nastąpiło zwiedzanie zmodernizowanej części naszej placówki.
Pamiątkowy wpis do naszej kroniki pozostawił trwały ślad tego spotkania.


< >

Zapraszamy do obejrzenia galerii.


separator

DZIECI DLA SENIORÓW


25 października 2019 r. odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdańsku Oliwie, aby w miesiącu poświęconym seniorom wystąpić dla naszych mieszkańców i klubowiczów. Najmłodsi goście - uczniowie 3 klasy - zatańczyli dla nas radosny taniec, natomiast starsi uczniowie zaśpiewali wspólnie kilka piosenek. Wystąpili również soliści, prezentując swoje talenty w grze na skrzypcach i pianinie. Bardzo dziękujemy dzieciom i opiekunom za przygotowanie i organizację tego spotkania.


separator

DOGOTERAPIA - DALSZY CIĄG SPOTKAŃ Z GRUPĄ ENZO


24 października 2019 roku odwiedzili nas po raz kolejny terapeuci z Fundacji Dogoterapeutycznej GRUPA ENZO. Tym razem owczarek szwajcarski CONNOR inspirował naszych seniorów do podjęcia aktywności fizycznej. Nasi podopieczni celnie trafiali piłką do kosza, sprawnie posługiwali się chustą terapeutyczną, a CONNOR z radością asystował przy tych aktywnościach sprawnie i szybko odnosząc piłkę do swojej trenerki. Spotkanie to nie tylko sprawiło dużo radości mieszkańcom Polanek, ale także zachęciło ich do podejmowania wytrwałej, codziennej aktywności fizycznej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.separator

FESTIWAL INTEGRACJI ARTYSTYCZNEJ POZAPOZY


W drugiej połowie października odbył się organizowany od 2002 r. festiwal Pozapozy - wydarzenie artystyczne integrujące osoby niepełnosprawne z domów opieki społecznej, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej oraz pełnosprawnych artystów, aktorów, muzyków i plastyków. W ramach festiwalu niepełnosprawni rywalizują w 3 kategoriach: plastycznej, teatralnej i muzycznej. Od rana 22 października 2019 r. uczestnicy konkursu zbierali się w budynku Europejskiego Centrum Solidarności na próby przed rozpoczynającą się o godzinie 16:00 galą. Właśnie na te próbne występy udaliśmy się z grupą naszych seniorów. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali się wspaniale. Najbardziej zadziwiło nas to, że na scenie nie widać było oznak niepełnosprawności. Czekając na rozpoczęcie prób obejrzeliśmy wyeksponowane na holu prace plastyczne biorące udział w konkursie. Z ESC wyszliśmy poruszeni i zachwyceni. Zapraszamy do galerii.


separator

GDAŃSK Z LOTU PTAKA


Kilka lat temu w bliskim sąsiedztwie Naszego Domu, wśród kompleksu nowoczesnych biurowców Olivia Business Centre, stanął najwyższy budynek w Trójmieście - Olivia Star. Od niedawna z tarasu na 32 pietrze tego budynku można podziwiać niezwykłą panoramę. 17 października 2019 r. wybraliśmy się z seniorami do Olivia Star, by spojrzeć na Gdańsk z lotu ptaka. Obszerną windą wjechaliśmy na górę i znaleźliśmy się na jednym z najwyższych pięter, na którym mieści się restauracja. Pijąc kawę lub jedząc zamówiony posiłek można zając miejsce przy jednej z przeszklonych ścian i podziwiać niezwykłą panoramę. Obeszliśmy piętro wokół, wyszliśmy na taras od strony morza i cieszyliśmy się widokami na cztery strony świata. Polecamy wizytę w Olivia Star.


separator

XIV MIEJSKI BAL SENIORA


Miesiąc październik to czas kiedy w Gdańsku odbywa się wiele imprez poświęconych seniorom. Jedną z najwiekszych i najbardziej okazałych jest Miejski Bal Seniora. W tym roku 16 października, seniorzy bawili się już po raz czternasty.
Do hali AMBER EXPO w godzinach wieczornych przybyli seniorzy należący do różnych Klubów i Domów Pomocy działajacych na terenie Gdańska. My również z mieszkańcami Naszego Domu i uczestnikami Klubu Samopomocy wybraliśmy się na to wydarzenie. Najwiekszą zagadką tego wieczoru było to, kto wystąpi podczas balu jako gwiazda. Oficjalnie wszystkich gości balu powitał Pan Prezydent Piotr Kowalczuk i wręczył nagrody dla najbardziej aktywnych seniorów działających na rzecz środowiska lokalnego. Po przepysznym obiedzie i deserze na scenę zaproszono zespół Skaldowie, co wywołało ogromne oklaski i owacje. Parkiet natychmast zapełnił się tańczcymi parami, a przy stolikach śpiewano znane i lubiane piosenki. Nasza mieszkanka Pani Asia cały koncert przesiedziała wzruszona pod sceną słuchając koncertu. Po powrocie zachwycona stwierdziła, że był to najepszy bal, na którym była, a dzięki konercertowi Skaldów przypomniała sobie całą młodość. Po koncercie dalej trwała zabawa i konkurs na króla i królową balu. Wbór był trudny, bo seniorzy tańczyli naprawdę pięknie i widać, że to dawna szkoła tańca. Bal był też okazją do spotkania ze znajomymi, z którymi można było porozmawiać i spędzić czas w miłym towarzystwie i wspaniałej atmosferze. Nasi mieszkańcy zmęczeni ale bardzo zadowoleni wrócili do domu. Teraz pozostaje nam czekać na kolejny bal w 2020 roku.


separator


Dnia 28 października w poniedziałek o godzinie 14:00 w ramach cyklu spotkań ze znanymi ludżmi zaszczyci nas swoją obecnością Pani Magdalena Adamowicz, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Serdecznie zapraszamy!


separator

MUZYKA NIE TYLKO POWAŻNA


W środę 16 października gościliśmy na koncercie pana Tadeusza Kassaka- wspaniałego muzyka, kompozytora, wykładowcę akademickiego oraz organizatora życia muzycznego. Pan Tadeusz grając na fortepianie barwnie opowiadał nam o kolejnych wykonywanych utworach oraz wtrącał anegdoty związane z gdańskim życiem muzycznym. Koncert zakończył się zasłużonym bisem.


 • Muzyka Nie Tylko Poważna, 16.10.2019 r.
 • Muzyka Nie Tylko Poważna, 16.10.2019 r.
 • Muzyka Nie Tylko Poważna, 16.10.2019 r.
 • Muzyka Nie Tylko Poważna, 16.10.2019 r.
 • Muzyka Nie Tylko Poważna, 16.10.2019 r.
< >

Dziękujemy za piękne, wspólnie spędzone chwile. Zapraszamy do galerii.


separator

PIĄTKOWE SPOTKANIA Z JACKIEM MAZUREM


Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w piątkowe przedpołudnia odwiedza nas DJ JaMa czyli pan Jacek Mazur. Na wrześniowych spotkaniach zwiedzaliśmy wspólnie Zamek Krzyżacki w Malborku, słuchaliśmy muzyki polskich zespołów muzycznych lat sześćdziesiątych. W piątek 11 października 2019 r. wspominaliśmy wspólnie postać niedawno zmarłego aktora Jana Kobuszewskiego. Słuchaliśmy z zainteresowaniem ciekawostek z jego życia oraz podziwialiśmy fragmenty jego występów. Każdy piątek przynosi nam nowe tematy - co jeszcze przygotuje dla nas DJ JaMa?


separator

FESTIWAL PRACY I AKTYWNOŚCI SENIORA


8 października 2019 r. odbył się II Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. W hali Amber Expo, gdzie miało miejsce to wydarzenie, nie mogło zabraknąć przedstawicieli Polanek. Była to wspaniała impreza, która utwierdziła nas w przekonaniu, ze senior chce i może być aktywny w życiu zawodowym, społecznym i kulturalnym. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji w kilku strefach; Pracy, Zdrowego Stylu Życia, Mody i Urody, Nowych Technologii, Bezpieczeństwa, Informacji, Wolontariatu, a także Wypoczynku i Kultury. Każdy senior znalazł dla siebie coś interesującego. Już jesteśmy ciekawi kolejnej przyszłorocznej edycji Festiwalu.


Klub Samopomocy


separator

Recital Tomasza Zielińskiego


W czwartek 3 października usłyszeliśmy recital wokalny P. Tomasza Zielińskiego. Pan Tomasz jest już na emeryturze i całe życie był związany z Gdańskiem. Chociaż nie posiada wykształcenia muzycznego, sam skomponował wszystkie zaprezentowane nam piosenki - zarówno muzyka jak i teksty są jego autorstwa. Przedstawione utwory opowiadały nam o życiu w Gdańsku, o uczuciach i rozterkach, które dotykają każdego z nas. Wyśpiewane historie spotkały się z bardzo gorącym przyjęciem.
Po każdej piosence mieszkańcy i klubowicze nagradzali wykonawcę burzliwymi oklaskami.
Pan Tomasz obiecał nam, że odwiedzi nas w następnym miesiącu - czekamy z niecierpliwością


< >

separator

BEZPIECZNY SENIOR


W środę 2 października 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień mające na celu aktywizację i integrację gdańskich seniorów. Tym razem spotkaliśmy się w DDP Pod Cisem pod hasłem Bezpieczny senior - bezpieczny obywatel. Na początek obejrzeliśmy prezentację i wysłuchaliśmy prelekcji przygotowanej przez gdańską Policję. Zapoznaliśmy się z najczęstszymi metodami wyłudzania pieniędzy od seniorów. Zadziwiła nas pomysłowość oszustów, którzy próbują wykorzystać słabości osób starszych. Po prezentacji młodzież z klasy mundurowej IV LO w Gdańsku zaprezentowała dwie scenki. W pierwszej zobrazowana była sytuacja, w której doszło do oszustwa i wyłudzenia pieniędzy od seniorki; w drugiej pokazano prawidłowe zachowanie osoby, dzięki któremu nie doszło do przestępstwa. Spotkanie zakończyło się konkursem z wiedzy dotyczącej tematu, w którym seniorzy wygrywali upominki przygotowane przez organizatorów. Dziękujemy za to spotkanie.


separator

PAŹDZIERNIK - MIESIĄC SENIORA


Październik już od wielu lat jest miesiącem poświęconym seniorom. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i uroczystości przeznaczonych właśnie dla tej grupy osób. Również Nasz Dom przygotował dla swoich mieszkańców i seniorów ze środowiska lokalnego sporo atrakcji. We wtorek 1 października 2019r. odwiedzili nas przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku. Kuba - uczeń klasy pierwszej i pani Ania - nauczyciel świetlicy złożyli seniorom życzenia, podarowali zrobione przez dzieci kartki okolicznościowe oraz poczęstowali upieczonymi w szkole i własnoręcznie zdobionymi babeczkami. Bardzo dziękujemy za pamięć i wizytę.


separator

DOGOTERAPIA - GRUPA ENZO NA POLANKACH


Dzięki uprzejmości i wielkim sercom trenerów z Fundacji Dogoterapeutycznej GRUPA ENZO, seniorzy z Polanek mają możliwość uczestniczyć w zajęciach dogoterapii na teranie Naszego Domu. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się w czwartek 27 września 2019 r. Tego dnia pojawił się u nas owczarek szwajcarski CONNOR oraz czwórka terapeutów, by przeprowadzić zajęcia zapoznawczo-integracyjne. Czworonożny przyjaciel z miejsca podbił serca mieszkańców, wywołał na ich twarzach promienne uśmiechy i dostarczył wiele radości. Czekamy z niecierpliwością na kolejną wizytę przedstawicieli Grupy Enzo.separator

WYJĄTKOWA UROCZYSTOŚĆ NA POLANKACH


W środę 18 września 2019 r. odbyła się w naszym Domu wyjątkowa uroczystość.
Finał XI Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Artystycznego Miejsce moich marzeń był okazją do otwarcia drugiej części naszej zmodernizowanej placówki.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Reprezentant Pani Europoseł Magdaleny Adamowicz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzata Chmiel, Pan Piotr Adamowicz, Dyrektor Naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Pan Włodzimierz Bartosiewicz, Radni Miasta Gdańska: Pani Teresa Wasilewska i Pani Beata Dunajewska, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa Pan Tomasz Strug, Przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Architekt generalny projektant Pani Aleksandra Wojtczak-Duch, Dyrektorzy i Kierownicy zaprzyjaźnionych jednostek miasta, Szkół, Przedszkoli oraz Domów Pomocy Społecznej i Klubów Samopomocy. Nie zabrakło również sponsorów Pani Alicji Jurasz oraz przedstawicieli Duszpasterstwa ks. Prałata Mirosława Parackiego i ks. Henryka Tribowskiego, a także Policji - Komendanta asp. sztab. Mariusza Bojko i mł. asp. Ewy Kulas.

Jednym z punktów spotkania było przecięcie wstęgi w miejscu ukończenia budowy przez Prezydent Miasta Gdańska Panią Aleksandrę Dulkiewicz, Piotra Adamowicza i Dyrektor DPS Polanki Panią Danutę Podogrodzką-Oleńko, po czym nastąpiło obejrzenie pokoi z nowoczesnym systemem przywoławczym, a w nich łazienek dostosowanych do indywidualnych potrzeb seniorów. Okazała kuchnia, stołówka i oranżeria również zrobiły na naszych gościach duże wrażenie.

Osobą współprowadzącą uroczystość był przyjaciel naszego Domu Pan Jacek Mazur.

Równolegle podczas sadzenia symbolicznego drzewka przez Panią Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, Pana Piotra Adamowicza i ks. Proboszcza Mirosława Parackiego odbyły się dwa etapy konkursu dla seniorów.

Członkami komisji czuwającymi przy pisaniu dyktanda byli: prof. nadz. dr Zdzisław Aleksander i prof. nadz. dr hab. Henryk Olszewski z Ateneum Wyższej Szkoły w Gdańsku oraz Kierownik Biblioteki Fili nr 14 Babie lato Pani Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska.

Zwycięzcami w kategorii dyktando zostali:
Mistrz ortografiiPani Irena Pawłowska z Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty
WicemistrzPani Helena Konszorska z Dziennego Domu Pomocy Ostoja w Gdańsku
II WicemistrzPani Halina Niedźwiedzka z Klubu Seniora Prometeusz

Komisję fotograficzną reprezentowali : Pani Lidia Misztal, Pan Jacek Kolakowski i Pan Jerzy Czapkowski.

Zwycięzcami konkursu fotograficznego zostali:
I MIEJSCEPan Edward Kandzorra z Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku
II MIEJSCEPan Stefan Sołowiej z Dziennego Domu Pomocy – Gdańska Fundacja I TY MOŻESZ WSZYSTKO przy ul. Wajdeloty w Gdańsku
III MIEJSCEElżbieta Guzy z Klubu Seniora Prometeusz

Nagrodę specjalną z Fundacji Kultury Fotograficznej FOTOGRAFIA BEZ GRANIC za kreatywność w tworzeniu obrazu fotograficznego i różnorodność otrzymał Pan Stefan Sołowiej z Dziennego Domu Pomocy - Gdańska Fundacja I TY MOŻESZ WSZYSTKO.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne: Państwa Anny i Marcina Grzybowskich - pasjonatów tańczących Zouk Brazylijski oraz przedstawiciela Studio Tańca SIEMANKO - pana Tomasza, który zaprezentował odmianę street dance - Popping.

Wystawny poczęstunek zakończył spotkanie pełne wrażeń.

Dziękujemy wszystkim, wolontariuszom i przyjaciołom naszego Domu, którzy wsparli nas w przygotowaniu tej uroczystości, by stała się wydarzeniem niezapomnianym i wyjątkowym.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za przybycie.

Zapraszamy do galerii.


Uroczystość
separator

NASZ NOWY DOM ...


Znów minął rok. W Domu Pomocy Spolecznej na Polankach - pracowity, pełen wrażeń i zmian. Obiecaliśmy, że spotkamy się za rok. I tak też będzie.
18 września o godzinie 10:00 spotkajmy się wspólnie na XI Konkursie Literacko-Artystycznym, aby razem, jak w rodzinie, cieszyć się otwarciem II etapu modernizacji placówki. Dokładnie rok temu 17 września 2018 roku Pan Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz dokonał przecięcia wstęgi, umożliwiając 24 seniorom zamieszkanie w nowozmodernizowanych pokojach. Wspólnie razem z zaproszonymi przyjaciółmi Domu podziwialiśmy przebudowę pokoi z nowoczesnym systemem przywoławczym, nowoczesne łazienki dostosowane do indywidualnych potrzeb, ale cieszyliśmy się także z Naszego Jubileuszu pod hasłem 40 lat minęło jak jeden dzień.... Zapewnialiśmy wtedy, że zwiększymy ilość miejsc w działającym przy Domu Klubie Samopomocy do 20 uczestników, a placówka i jej infrastruktura będą bardziej dostępne dla wszystkich aktywnych seniorów, mieszkańców Oliwy.
Słowa dotrzymaliśmy.
Dzięki wsparciu przyjaciół i sympatyków domu jesteśmy gotowi przyjąć nowych mieszkańców do nowowyremontowanych pomieszczeń, a prężnie działający Klub pracuje nad aktywnością i sprawnością fizyczno-psychiczną 20 gdańszczan i gdańszczanek. Udało się także zakończyc II etap modernizacji z przebudową kuchni, stołówki i oranżerii.
Uroczystego otwarcia pod hasłem towarzyszącym nam od I etapu NASZ NOWY DOM dokonamy z Panią Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz podczas wspólnego spotkania seniorów na Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym. Wiemy o tym, że to dzięki Pani Prezydent NASZ DOM dzisiaj cieszy 80 mieszkańców przestronnością, nowoczesnością i wygodą. A o wspólną rodzinę" i opiekę zadbamy MY - mieszkańcy i pracownicy domu. Tylko potrzebujemy trochę czasu, bo do nowoczesności zgodnej z przepisami musimy się trochę przyzwyczaić.
Głównym celem naszego Konkursu Literacko-Artystycznego jest wszechstonna aktywizacja oraz promowanie twórczości osób starszych. W jego ramach rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny oraz ortograficzny dla seniorów.
Wśród zaproszonych gości przybędą wszystkie osoby, które przyczyniły się do poprawy warunków domu i wspierały placówkę i mieszkańców podczas trudnego II etapu modernizacji. Dzięki nim zaplanowany Konkurs może się odbyć. Chcemy wszystkim podziękować za bezinteresowną pomoc oraz za to, że jeden kawałek tortu całości finansów znalazł się dla NAS.
Zapraszamy wszystkich na uroczystość 18 września 2019 r. na godz. 10:00.


separator

SENIORZE ZADBAJ O SŁONECZNĄ JESIEŃ


10 września 2019 roku nasza placówka czyli Dom Pomocy Społecznej Polanki wraz z Dziennym Domem Pomocy Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Strzyży zorganizowała otwartą imprezę plenerową pt. Senior - zdrowie i kulinaria.


< >

Powyższe spotkanie było częścią projektu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień 2019 realizowanego przez: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańską Spółdzielnię Socjalną, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w partnerstwie z Komendą Miejską Policji w Gdańsku. Celem imprezy była aktywizacja, integracja oraz promocja zdrowego stylu życia gdańszczan 60+. W trakcie tego wydarzenia seniorzy mogli skorzystać z edukacji z zakresu bezpieczeństwa porowadzonej przez policjantów. Reprezentanci Grupy Energa służyli konsultacjami w tematyce zawierania umowy czy prawidłowego odczytu faktury za prąd. W programie nie zabrakło tańców, pysznego poczęstunku oraz degustacji kawy połączonej z wykładem baristycznym. Wyjątkowym punktem imprezy był obiad przygotowany i serwowany przez Pana Krzysztofa Wierzbę reprezentującego Polską Akademię Sztuki Kulinarnej oraz Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. Panie Krzysztofie serdecznie dziękujemy za przepyszne i zdrowe danie obiadowe.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

DZIEŃ ŁASUCHA 2019


Pod koniec wakacji przyszedł wreszcie czas na tegoroczną edycję konkursu kulinarnego dla seniorów z Domów Pomocy województwa pomorskiego. 30 sierpnia 2019 r. do DPS w Gdyni zjechali się goście na Dzień Łasucha pod hasłem Kuchnie Świata. Każda z dwunastu placówek prezentowała tradycyjne wytrawne i słodkie potrawy wybranego kraju, wykonane na terapii zajęciowej dekoracje oraz menu opisujące przygotowane dania. Każdy uczestnik i gość miał okazję spróbować smakołyków z różnych zakątków świata: Meksyku, Chin, Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji, Ukrainy, a także Polski. Komisja mająca wyłonić zwycięzcę, nie miała łatwego zadania. Palmę pierwszeństwa zdobyły Chojnice, w nagrodę otrzymując wielki drewniany nóż - symbol zwycięstwa oraz zaszczyt przygotowania konkursu w przyszłym roku.


Dziękujemy za zaproszenie i przygotowanie wspaniałego, pełnego smakołyków i wszelkich atrakcji Dnia Łasucha.


separator

KONCERT SKRZYPCOWY NA POLANKACH


Dnia 23 sierpnia w piątek czekała na nas muzyczna niespodzianka. Usłyszeliśmy koncert skrzypcowy w wykonaniu p. Hanny przy akompaniamencie naszego instruktora kulturalno-oświatowego.
P. Hanna przez ponad 50-lat nie grała na skrzypcach (dawno temu ukończyła podstawową muzyczną) - przechodząc na emeryturę powróciła do swoich dawnych zainteresowań.
W jej wykonaniu usłyszeliśmy dwie części koncertu skrzypcowego d-moll J.S.Bacha oraz kilka przebojów muzyki rozrywkowej - m.in. piosenkę Everybody loves somebody czy fragmenty musicalu Skrzypek na dachu. Po długich oklaskach na zakończenie koncertu usłyszeliśmy zapewnienie o ponownym występie, być może w okresie świątecznym z polskimi kolędami - trzymamy za słowo!


separator

Spotkanie z Panią Jolantą Bartoszewicz


Dnia 20 sierpnia 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej placówce Panią Jolantę Bartoszewicz.
Pani Jolanta to wspaniała osoba. Charytatywnie dla seniorów Domu Pomocy Społecznej Polanki i Klubu Samopomocy zaśpiewała rosyjskie piosenki tłumaczone na język polski.
Jej głos wzbudził zachwyt słuchających. Niezapomniane melodie na długo pozostaną w naszych sercach. Miłym podziękowaniem były owacje na stojąco, które ze wzruszeniem przyjęła nasza solistka. Czekamy na kolejne spotkanie.


Wykład


separator

ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA


Dnia 15 sierpnia w czwartek pracownicy z Działu Opiekuńczego przygotowali niespodziankę dla naszych podopiecznych- zorganizowali słodki piknik na świeżym powietrzu. Doskonała pogoda oraz świetne humory dopisały znakomicie. Czas przeznaczony na spotkanie minął nam bardzo szybko. Do następnego spotkania! Zapraszamy do galerii.


< >

separator
Życzenia
separator

WIZYTA NA KRĘGIELNI


Dnia 8 sierpnia pojechaliśmy do Gdyni do kręgielni U7. Długa przerwa w rozgrywkach nie zaszkodziła formie poszczególnych zawodników - kobiecego honoru broniła pani Renia. Dwugodzinna sportowa rywalizacja udzieliła się wszystkim. Zmęczeni ale zadowoleni wracaliśmy na Polanki.


Klub Samopomocy Klub Samopomocy


separator

SPACER ULICZKAMI OLIWY


W środę 7 sierpnia klubowicze wybrali się na spacer uliczkami Oliwy w towarzystwie przewodnika - pani Teresy Polonis-Furmann. Podczas wycieczki Pani Teresa z pasją opowiadała nam o historii poszczególnych budynków oraz o nieistniejących już liniach tramwajowych. Czas przeznaczony na wycieczkę minął bardzo szybko - mamy już zaplanowane kolejne spotkanie...


 • Spacer uliczkami Oliwy, 07.08.2019 r.
 • Spacer uliczkami Oliwy, 07.08.2019 r.
 • Spacer uliczkami Oliwy, 07.08.2019 r.
 • Spacer uliczkami Oliwy, 07.08.2019 r.
 • Spacer uliczkami Oliwy, 07.08.2019 r.
< >

separator

MUZYKA KLASYCZNA NA POLANKACH


We wtorek 30 lipca rozbrzmiewała w naszym domu muzyka klasyczna. Odwiedził nas pan Dariusz Egielman, nauczyciel Szkoły Muzycznej w Sopocie grający na klarnecie oraz jego córka Natalia gitarzystka studiująca w Szwajcarii. Wykonawcy zafundowali nam nam prawdziwą ucztę muzyczną - usłyszeliśmy najróżniejsze utwory W.A. Mozarta w transkrypcji na gitarę i klarnet. Pan Dariusz wprowadzając nas w nastrój epoki bardzo ciekawie opowiadał o kolejnych prezentowanych utworach.


Znakomity poziom wykonawczy został doceniony przez gorąco reagującą publiczność. Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejną wizytę!


separator

WIZYTA W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM


W poniedziałek 23 lipca 2019 r. miało miejsce kolejne spotkanie Klubowiczów z DPS Polanki z panią Teresą Polonis Furmann. Tym razem pani przewodnik zabrała nas do Muzeum Archidiecezjalnego mającego siedzibę w Klasztorze Pocysterskim w Gdańsku Oliwie. Wspólnie podziwialiśmy piękne wnętrza, bogato zdobione ściany i sklepienia, a także obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki sakralnej. Zwiedzając weszliśmy m. in. do pomieszczenia, w którym 3 maja 1660 r. został podpisany Pokój Oliwski - traktat pokojowy pomiędzy Szwecją a Rzeczpospolitą, kończący potop szwedzki.
Z radością czekamy na następne spotkanie z panią Teresą, która oprowadzi nas po uliczkach Starej Oliwy.separator

REJS STATKIEM PO TRAWIE


Dnia 10.07.2019 r. z uczestnikami Klubu Samopomocy i mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej Polanki udaliśmy się na dwugodzinny rejs statkiem po Kanale Elbląskim, gdzie statek za pomocą wózków torowych porusza się suchym grzbietem pochylni, by pokonać różnicę poziomów wody między Jeziorem Jeziorak, a Jeziorem Drużno.
Wyjątkowa wyprawa nie tylko zakończyła się niezapomnianymi wrażeniami, ale kolejnymi atrakcjami. Między innymi była degustacja ślimaków mazurskich oraz zwiedzanie farmy, na której znajdują się kózki miniaturki, kucyki szetlandzkie, króliczki domowe i kaczka Pekini.


< >

Gwoździem programu był wyścig ślimaków w ŻYWYM MUZEUM ŚLIMAKA.
Cieszymy się bardzo, że przy tylu przyjemnościach pogoda dopisała i wróciliśmy wszyscy z uśmiechem na twarzy.

Zapraszamy do galerii.


separator

ESCAPE ROOM


Dnia 9 lipca 2019 r. wybraliśmy się z grupą mieszkańców do grobowca Faraona.
Na początku mieliśmy rożne myśli, głównie czy damy radę odgadnąć zagadki w wyznaczonym czasie, lecz kiedy weszliśmy do pokoju urządzonego z pomysłem oddającym starożytny klimat ucieszyliśmy się. Na naszych twarzach pojawił się uśmiech. Jednak mając na uwadze ograniczony czas, nasza ekipa od razu rozpoczęła rozwiązywać zagadki. Były one logiczne,spójne i w temacie. Nie ominęły nas podpowiedzi, które czasem były kolejną zagadką.


Pomysłowość twórców tego pokoju pozwala momentami na totalne szaleństwo, przy czym trzeba być naprawdę czujnym pamiętając o detalach, nieomijąc niczego i testować różne elementy, gdyż są one niezbędne do otwarcia niektórych skrytek.
Niestety nie udało nam się zmieść w czasie, przekroczyliśmy go o 15 minut, ale warto było przeżyć coś tak cudownego.
Polecamy każdemu, kto lubi się trochę pogłowić i nie boi się wyzwań.


separator

DOGOTERAPIA NA POLANKACH


W poniedziałek 8 lipca 2019 r. seniorzy z Polanek spotkali się z niezwykłymi gośćmi. Po raz kolejny odwiedzili nas państwo Agnieszka i Sławek Wędrychowicz, a po raz pierwszy pan Krzysztof Idzior z Polskiej Akademii Zoosychologii i Animaloterapii wraz ze swoimi podopiecznymi rasy Cavalier King Charles Spaniel o imionach Fant i Magic. Seniorzy w kilkuosobowych grupach uczestniczyli zajęciach, podczas których witali się z psem, brali czynny udział w różnych zadaniach, rozmawiali z prowadzącymi. Tematem wyjściowym były oczywiście psy i wszystko co ich dotyczy. Moc terapeutyczna kontaktu z psem otworzyła drogę do poruszenia innych, ważnych dla uczestników tematów. Były to zarówno radosne wspomnienia, marzenia, jak i trudy, których doświadczyli lub które towarzyszą im na co dzień. Bardzo dziękujemy za to spotkanie i zapraszamy znów za rok.


separator

SENIORZY W KRAINIE PAPUG


W czwartek 4 lipca 2019 r. wybraliśmy się do Papugarni - przeniesionego do Gdańska skrawka egzotycznego świata. Papugi różnych gatunków mają tam bardzo przyjazną przestrzeń pełną pni, gałęzi i lin, wśród których mogą się swobodnie poruszać. Na pierwszy rzut oka widać, że czują się bezpiecznie, swobodnie i żyją z opiekunami w wielkiej przyjaźni. Papugi chętnie siadają odwiedzającym na rękach, ramionach, a nawet głowie, częstują się przyniesionymi ziarenkami. Szczególnie upodobały sobie pana Krzysia, którego nie odstępowały na krok przez całą naszą wizytę.
Zapraszamy do galerii.separator

POWITANIE LATA NA POLANKACH


Jak co roku pod koniec czerwca odbyła się w Naszym Domu zabawa Powitanie lata. Tym razem świętowaliśmy w piątek 28 dnia miesiąca. Mieszkańcy, klubowicze i zaproszeni goście bawili się przy muzyce, którą przygotował dla nas zaprzyjaźniony DJ JaMa. W przerwach między kolejnymi tańcami można było wziąć udział w konkursach, takich jak zawijanie mumii i rzut beretem do kosza, a także podzielić się z innymi wiedzą z różnych dziedzin. Wiele śmiechu, radości, wspaniałe ciasta i jedzonko - tak nasi goście i mieszkańcy wspominają zabawę. Dziękujemy panu Jackowi za przygotowanie doskonałej muzyki, do której bawiliśmy się do utraty tchu. Dziękujemy również naszym wolontariuszom Pani Gosi, panu Michałowi i Oliwii za bezinteresowną pomoc i serce włożone w to wydarzenie.


< >

separator

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NAD ZATOKĄ


Był 24 czerwca, pogoda wymarzona, gdy grupa mieszkańców wybrała się do Domu Pomocy Społecznej Mors w Stegnie na zabawę Noc świetojańska nad zatoką. Tradycją tego spotkania jest malowniczy przemarsz przy dźwiękach muzyki nad morze z wczesniej przygotowanymi wiankami. Cały ten barwny pochód, który poprowadził Król Neptun z małżonką Salacją, wzbudził wielkie zaciekawienie wsród plażowiczów. Była okazja zrobić selfie z bóstwem i jego żoną. Zanim wody morskie porwały nasze wianki dyrektor placówki Pani Maria Pawłowska poprosiła Neptuna o dar płodności i szczęśliwy wypoczynek nad wodą, a wianki przekazała Mu w darze. Po powrocie do placówki w plenerowej scenerii bawiliśmy się do wieczora przy dobrej muzyce i pysznym poczęstynku.
Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.


separator

DŹWIĘKI PIERWOTNE W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM


We wtorek 18 czerwca 2019 r. odwiedziliśmy Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dzięki uprzejmości kuratorów obejrzeliśmy najnowszą wystawę Dźwięki pierwotne. Wystawa ukazuje trzy perspektywy. Pierwszą są dźwięki natury i sposoby ich naśladowania przez człowieka. Druga, związana z polską muzyką ludową, prezentuje zabytkowe instrumenty, przybliża twórców i wykonawców, a także codzienność i obrzędy dawnej polskiej wsi. Trzecia ukazuje twórczość kompozytorów klasycznych i popularnych inspirowaną dźwiękami natury i muzyką ludową. Wystawa jest bardzo ciekawa, posiada wiele interaktywnych stanowisk, przy których można spędzić wiele godzin słuchając, oglądając, a nawet tworząc. Pracownik muzeum oprowadził nas również po stałej ekspozycji i opowiedział o codziennym życiu naszych przodków. Chętnie wrócimy tam za jakiś czas, by zobaczyć kolejną wystawę.


separator

WYCIECZKA DO TORUNIA


Na tegoroczną letnią wycieczkę mieszkańcy i uczestnicy Klubu Samopomocy przy DPS Polanki wybrali się do miasta Mikołaja Kopernika. Wyruszyliśmy 13 czerwca wczesnym rankiem, żeby zdążyć na pierwszy seans w toruńskim Planetarium. Po pokazie Meteoplanet wędrując uliczkami Starego Miasta podziwialiśmy piękno architektury i bogactwo zabytków. W przerwie wstąpiliśmy do słynnej toruńskiej lodziarni, by przy pełnych pucharkach ochłodzić nasze emocje. Kolejnym punktem programu było Żywe Muzeum Piernika, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie i samodzielnie tworzyliśmy ozdobne pierniczki. Po atrakcjach turystycznych przyszedł czas na obiad i powrót do domu. Wracaliśmy obładowani piernikami, pełni wrażeń, i choć zmęczeni lecz bardzo zadowoleni.


< >

separator

FESTYN SPORTOWY W SOPOCIE


W środę 12 czerwca 2019 r. Klubowicze z Polanek uczestniczyli w Festynie Sportowym w DPS Sopot, który był jedną z atrakcji Sopockich Dni Seniora.
Podczas imprezy, na specjalnie do tego celu skonstruowanej scenie, można było zobaczyć występy taneczne, pokazy sportowe i posłuchać śpiewu w wykonaniu przedstawicieli każdej grupy wiekowej. W części wystawienniczej dla gości przygotowane były warsztaty plastyczne, kramiki z odzieżą i środkami higieny, stoiska najróżniejszych fundacji i organizacji wspierających i działających na rzecz seniorów i środowiska lokalnego. Na zakończenie festynu organizatorzy przygotowali potańcówkę do muzyki na żywo.

Dziękujemy za zaproszenie naszych Klubowiczów na świętowanie Sopockich Dni Seniora.


separator

LETNIE GRILLOWANIE


Dnia 12 czerwca 2019 r. mieszkańcy wspólnie z seniorami Klubu DPS Polanki spędzili miło czas na grillowaniu. Kiełbaski, kawa, herbata i ciastka to nie jedyna przyjemność tego dnia. Dodatkową atrakcją rozrywki na świeżym powietrzu były piosenki z lat 70-tych i rozmowy na interesujące nas tematy. Beztroski czas minął nam tak szybko, że nie zauważyliśmy kiedy trzeba było wracać na obiad.


separator

Nad polskim morzem


Dnia 11 czerwca 2019 roku pojechaliśmy do Jelitkowa - nadmorskiej części Gdańska.
Tam z grupą mieszkańców w ciszy i w spokoju spędziliśmy wspaniałe chwile, wspominając nasze młode lata.
Wyborna kawa, którą degustowaliśmy przy wejściu na plażę, na tyle nas ożywiła, że spacerkiem przeszliśmy przez Park Jelitkowski, kierując się w stronę morza.
Piękna, słoneczna pogoda sprawiła że wszyscy z uśmiechem na twarzy powróciliśmy do placówki.separator

URODZINOWE GRILLOWANIE


W środę 6 czerwca 2019 r. świętowaliśmy urodziny naszej klubowiczki pani Wandy. Tym razem na stoły trafiły pyszności z grilla: karkówka, kaszanka i cukinia z mozarellą. Uczestniczki Klubu przygotowały ponadto pyszne surówki oraz doskonały deser - sernik na zimno. Towarzystwa dotrzymywał nam i pomagał w grillowaniu przyjaciel naszego Domu pan Jacek. Pogoda dopisała, humory też. Życzymy Pani Wandzie wszystkiego najlepszego oraz długich lat w zdrowiu, radości i pogodzie ducha.


< >

separator

KUŹNIA WODNA - MUZEUM GDAŃSKA


Dnia 5 czerwca 2019 r. zwiedzaliśmy Kuźnię Wodną należącą do jednego z oddziałów Muzeum Gdańska.
Przewodnik wycieczki Pan Remigiusz Pacer oprowadzając nas po obiekcie, przekazał nam wiele cennych informacji.
Dowiedzieliśmy się, że pod koniec XVI wieku nad Potokiem Jelitkowskim, istniało 20 zakładów rzemieślniczych, wśród nich kuźnia wodna.
W pełnym rozkwicie była ona od XVII do XVIII wieku. W tym czasie dobudowano pomieszczenia do składowania materiałów, a pozostałość jego fundamentów istnieją do dziś.


Kuźnia Wodna - Muzeum Gdańska, 05.06.2019 r.Kuźnia Wodna - Muzeum Gdańska, 05.06.2019 r.Kuźnia Wodna - Muzeum Gdańska, 05.06.2019 r.

Obecnie budynek składa się z dwóch części przedzielonych Potokiem Oliwskim. Każda z części posiada piec grzewczy i dobrze zachowany ćwierćtonowy młot napędzony kołem wodnym. Elementem wyposażenia są również nożyce pozwalające na cięcia rozgrzanego żelaza.
Obiekt poważnie ucierpiał podczas powodzi, która miała miejsce 14-15 lipca 2016 r. Prace remontowe zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku potrwają do końca 2019 r.


separator

DZIEŃ WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI


Dnia 4 czerwca obchodziliśmy w naszym domu Dzień Wolności i Solidarności. Z tej okazji odwiedził nas pan Jacek Mazur i o godzinie 11:00 zaprosił na multimedialne spotkanie. Opowiadał o roli wolności, a właściwie dążeniu do niej na przestrzeni wieków - bardzo interesujące były jego refleksje dotyczące historii współczesnej, ponieważ P. Jacek sam w tych przemianach aktywnie uczestniczył. Wszyscy mieszkańcy i klubowicze z zaangażowaniem włączyli się w przebieg uroczystości śpiewając wspólnie pieśni patriotyczne - usłyszeliśmy m. in. Rotę, Odę do radości, Wojenko, wojenko i inne.
O godzinie 12:00 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski. W dalszej części spotkania zostały nam zaprezentowane różne zespoły śpiewające o wolności - m. in. Chłopcy z Placu Broni, Boys, Soul Sanok. W podniosłym i uroczystym nastroju podziękowaliśmy P. Jackowi za spotkanie gromkimi brawami. Dziękujemy bardzo!


separator

ZAKOŃCZENIE SEZONU W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


W poniedziałek 3 czerwca 2019 r. uczestniczyliśmy w przedstawieniu muzycznym Z muzyką biegniemy do słońca, który zamykał tegoroczny sezon koncertów edukacyjnych. Było to niezwykle barwne i różnorodne przedstawienie, w którym muzyka klasyczna przeplatała się z rozrywkową. Na scenie zobaczyliśmy zarówno profesjonalistów: pianistę, kwartet akordeonowy i śpiewaków operowych, jak i początkujących artystów z Gdańskiego Zespołu Piosenki i Tańca Don-Don, Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art, a nawet piłkarzy z klubu sportowego. Atmosfera była doskonała tak, że poczuliśmy powiew lata, wakacji i urlopów.separator

AKADEMIA MUZYCZNA NA POLANKACH


30 maja w czwartek po raz kolejny gościliśmy studentów i uczniów gdańskich szkół muzycznych. Dzięki staraniom dr hab. Anny Mikolon mieliśmy okazję wysłuchać koncertu wokalno-skrzypcowego. W wykonaniu Agaty Chomicz, dyplomantki Akademii Muzycznej w Gdańsku usłyszeliśmy najpiękniejsze arie G.Bizeta i W.A.Mozarta, natomiast Szymon Cygański zaprezentował nam na skrzypcach Romans S.Rachmaninowa.


< >

Dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną, a młodym artystom życzymy samych sukcesów !!!


separator

W RĘKAWICZCE Z PANIĄ TERESĄ WASILEWSKĄ


Na środę 29 maja 2019 r. zostaliśmy zaproszeni przez Radną Miasta Gdańska panią Teresę Wasilewską na poczęstunek w restauracji Rękawiczka. Kuchnia przywitała nas śniadaniem. Wybór potraw był duży, tak że każdy znalazł dla siebie coś smacznego. W pięknych wnętrzach Rękawiczki pani Teresa zabawiała nas rozmową i czas mijał nam bardzo szybko. Ładna pogoda zachęciła nas do spaceru po uliczkach Starego Miasta. Po powrocie z apretem zjedliśmy wyśmienity obiad. Dziękujemy pani Teresie za zaproszenie i miłe towarzystwo.


separator

POLANKI NA TURNIEJU GRY W TYSIĄCA


We wtorek 28 maja 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień. Tym razem organizatorem i gospodarzem był Dzienny Dom Pomocy przy ul. Wajdeloty, którego wspierała Złota Jesień. Główną atrakcją był Turniej gry w Tysiąc, do którego wystawiliśmy 3 zawodników. Najlepszy z naszej drużyny, pan Janusz zakwalifikował się do finału. Gratulujemy naszemu mieszkańcowi zdobycia wysokiego miejsca. Imprezie towarzyszył konkurs artystyczny W zdrowym ciele - zdrowy duch, w którym wyróżnienie zdobył uczestnik Klubu Samopomocy pan Artur. Na miejscu czekał na nas słodki poczęstunek i ciepły posiłek. Pomimo deszczowej pogody, atrakcji nie brakowało. Na sali gimnastycznej odbywały się różnego rodzaju ćwiczenia i animacje z chustą, w świetlicy w towarzystwie seniorów i animatorów można było zagrać w wybraną planszówkę. Dziękujemy za zaproszenie.


separator

WYCIECZKA PO RZYMIE Z PRZEWODNIKIEM


W piątek 24 maja pan Jacek Mazur po raz kolejny oprowadzał nas po Rzymie. Tym razem spacerowaliśmy w okolicach Koloseum, Placu i Schodów Hiszpańskich oraz Zamku Anioła.
Te wyprawy są doprawdy niezwykłe, ponieważ interesującym slajdom towarzyszą opowieści P. Jacka, który bywał w tych miejscach wielokrotnie. Po raz kolejny musieliśmy przerwać w interesującym momencie z powodu zbliżającego się obiadu - całe szczęście zbliża się kolejne spotkanie...separator

OLIWIANIE NA SOPOCKIEJ BIESIADZIE


23 maja 2019 r. Dom Pomocy z Sopotu zaprosił seniorów z Polanek na Sopocką Biesiadę. Z radością udaliśmy się do zaprzyjaźnionej placówki. Wspólnie świętując urodziny mieszkańców i klubowiczów sopockiego Domu, wysłuchaliśmy koncertu Zbigniewa Konwerskiego. Przy słodkim urodzinowym poczęstunku, tańcach do muzyki biesiadnej i konkursach bardzo szybko minął nam czas. Dziękujemy za zaproszenie. Zapraszamy do fotogalerii.


< >

separator

Z PRZEWODNIKIEM PO PARKU OLIWSKIM


W środę 22 maja 2019 r. klubowicze i mieszkańcy DPS Polanki wybrali się na spacer po Parku Oliwskim w towarzystwie przewodnika - pani Teresy Polonis Furmann. Przechodząc przez kolejne części parku: ogród w stylu barokowym (francuskim), ogród krajobrazowy (angielski) oraz ogród w stylu japońskim, z zainteresowaniem słuchaliśmy o historii jego powstaniu, rozwoju i losach. Dzięki opowieściom pani Teresy świeżym okiem spojrzeliśmy na to tak dobrze znane nam miejsce. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki i kolejną porcję wiedzy o Oliwie i innych dzielnicach Gdańska.


separator

SEZON GRILLOWY ROZPOCZĘTY


Dnia 18.05.2019 roku w sobotę nastapiła inauguracja sezonu grillowego. Pracownicy z Działu Opiekuńczego zorganizowali spotkanie dla niepełnosprawnych mieszkańców - w naszym ogrodzie są ku temu idealne warunki. Po pieczonych kiełbaskach czekał na mieszkańców wspaniały deser - kawa z ciastem oraz tortem, nie zabrakło oczywiście lodów.

Dziękujemy i czekamy na lepszą pogodę!separator

TWIERDZA WISŁOUJŚCIE


W poniedziałek 13 maja 2019 r., pomimo chłodnego poranka, seniorzy z Polanek wybrali się do Twierdzy Wisłoujście. Obiekt od maja do października jest udostępniony zwiedzającym. W pozostałym okresie jest schronieniem kilku gatunków nietoperzy, które w kazamatach znalazły idealne środowisko do zimowego snu. W towarzystwie przewodnika chodziliśmy po obiekcie i słuchaliśmy ciekawych opowieści o powstaniu i losach Twierdzy.


< >

Weszliśmy do dwóch z czterech kazamatów, pospacerowaliśmy po koszarach, zobaczyliśmy dawne mieszkanie komendanta, w którym dziś jest mała wystawa. Weszliśmy także na wieżę, z której podziwialiśmy panoramę okolicy. Widoczność była na tyle dobra, że można było dostrzec budynki na Półwyspie Helskim. Na zakończenie, spacerując po lesie, oglądaliśmy pozostałości zewnętrznych umocnień wokół twierdzy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

POLANKI NA JAZZOWO


9 maja 2019 na Polankach zagościła muzyka rozrywkowa. Po długim okresie oczekiwania odbył się koncert studentów wydziału jazzu i muzyki estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Pani ad dr hab. Małgorzata Kuchtyk przyjechała do nas z liczną grupą swoich podopiecznych, którzy zaprezentowali nam znane przeboje muzyki polskiej i zagranicznej. Młodzi artyści wnieśli w nasz dom nową, żywiołową energię, która udzieliła się wszystkim słuchaczom.
Publiczność zasilona przedstawicielami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gdańsku zaangażowała się we wspólne śpiewanie, czego wynikiem było brawurowe wykonanie piosenki Tyle słońca w całym mieście Anny Jantar.

Wielkie brawa i podziękowania za wspaniały występ!


separator

SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM


W środę 8 maja 2019 r. gościliśmy w naszym Domu panią Teresę Polonis-Furmann, przewodnika po Trójmieście. Wysłuchaliśmy opowieści o historii, zabytkach i ciekawych miejscach Oliwy. W głosie i sposobie mówienia pani Teresy słychać było pasję i zamiłowanie dla tej pięknej dzielnicy Gdańska. Zostaliśmy przez nią zaproszeni na cykl spacerów, które pozwolą nam lepiej poznać Oliwę - miejsce naszego zamieszkania, pracy i relaksu. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze spotkanie.


separator

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA BEZ TAJEMNIC


We wtorek 7 maja 2019 r. odwiedziliśmy Kościół św. Jana na Starym Mieście w Gdańsku. W zwiedzaniu towarzyszyła nam pani Agnieszka Drygiel - przewodnik Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Dzięki jej ciekawym opowieściom dowiedzieliśmy się wiele o powstaniu i losach świątyni na przestrzeni dziejów. Pani Agnieszka przybliżyła man historie znajdujących się w kościele zabytków, przebieg prac konserwatorskich oraz zdradziła plan działań na najbliższe lata. Na zakończenie wspięliśmy się na wieżę i z wysokości 32 metrów podziwialiśmy panoramę miasta. Pełni wrażeń przeszliśmy spacerując po Starym Mieście na Targ Węglowy, gdzie zakończyliśmy naszą wycieczkę. Zapraszamy do oglądania zdjęć.


< >

separator

SŁONECZNY I WIETRZNY SOPOT


W poniedziałek 29 kwietnia 2019 r. postanowiliśmy odwiedzić Sopot. Bezchmurne niebo zapowiadało piękną pogodę. Na miejscu okazało się, że wieje zimny poranny wiatr od morza, który ochłodził nasze ciała, lecz nie humory. Spacerowym krokiem udaliśmy się „Monciakiem” w stronę plaży i dalej deptakiem wzdłuż morza. Po zmaganiach z wiatrem wstąpiliśmy do kawiarni. Z tarasu obserwowaliśmy zielono-granatowe morze z białymi grzbietami fal i podziwialiśmy piękną panoramę sopockiego wybrzeża.
Zapraszamy na fotorelację.separator
Życzenia
separator

KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ


W środę 24 kwietnia 2019 r. odbył się u nas kolejny koncert muzyki klasycznej. Tym razem gościliśmy Pana Dariusza Egielmana, nauczyciela gry na klarnecie w Szkole Muzycznej I st. w Sopocie, któremu towarzyszyło dwoje uczniów grających na klarnetach oraz córka Emilia grająca na flecie.
Pan Dariusz wspaniale poprowadził koncert przekazując słuchaczom ciekawe informacje o kompozytorach i granych utworach. Wysłuchaliśmy m.in. kompozycji W.A. Mozarta, J.S. Bacha, N. Paganiniego oraz G. Rossiniego.
Serdecznie dziękujemy za niezwykły koncert i zapraszamy do galerii.


separator

MUZYKA MŁODYCH ARTYSTÓW NA POLANKACH


Dnia 23 kwietnia 2019 roku gościliśmy w naszej placówce Panią prof. Małgorzatę Skorupę i Pana Andrzeja Siarkiewicza oraz ich podopiecznych ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku.
Uczniowie wykonali utwory: Ph. Telemanna, N. Paganiniego, G. Bacewicza, H. Wieniawskiego.
Mieliśmy również okazję usłyszeć piękne melodie wykonywane na skrzypcach, fortepianie i klarnecie.
Dziękując młodym artystom za niezapomniany występ, liczymy na dalszą współpracę.


< >

separator

ŚNIADANIE WIELKANOCNE


W środę 17 kwietnia 2019 r. w Naszym Domu odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne dla mieszkańców i seniorów ze środowiska lokalnego z udziałem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas ks. biskup Zbigniew Zieliński, posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska i Małgorzata Chmiel, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska Teresa Wasilewska, radny miejski z Oliwy Andrzej Stelmasiewicz oraz z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku Agnieszka Wróbel. Nie zabrakło także zaprzyjaźnionych darczyńców, wolontariuszy i przedstawicieli rodzin. W podniosły nastrój wprowadziły nas wzruszające słowa ks. biskupa dotyczące Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz wartości jaką jest doświadczenie życiowe seniorów. Podczas uroczystości uczestnicy Klubu Samopomocy przy DPS Polanki przybliżyli wszystkim tradycje wielkanocne oraz symbolikę święconych potraw. Przewodniczący samorządu mieszkańców pan Jerzy odczytał fragment wiersza Karola Wojtyły pt. Wigilia Wielkanocna i złożył zebranym świąteczne życzenia. Całym sercem dołączamy się do tych życzeń.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem, zamieszczonym w gdańskich mediach.


separator
Życzenia
separator

KONCERT MUZYKÓW Z BREMY


Dnia 9.04.2019 r. z inicjatywy zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska Pana Piotra Kowalczuka odbył się w naszej placówce koncert, w którym wystąpili muzycy z Niemiec. Organizatorem koncertu i współwykonawcą był Pan Maciej Ziemski.
Zaprezentowany repertuar został przyjęty z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem przez seniorów. Muzykom dziękujemy za wspaniały występ, a Panu Prezydentowi za pamięć o naszych podopiecznych.separator

MĘSKIE GRANIE W U7


We wtorek 9 kwietnia 2019 r. po raz kolejny pojechaliśmy do Gdyni na kręgle. Tym razem do zawodów w U7 stanęła silna męska ekipa z Klubu Samopomocy. Rywalizacja była zacięta, a szczęście kapryśne. Zdecydowanym liderem okazał się pan Krzysztof. Najważniejsza była jednak dobra zabawa. Po emocjonujących rozgrywkach w dobrych humorach wracaliśmy do DPSu.


separator

MINI MUZEUM W GDYNI


8 kwietnia 2019 r. po raz kolejny wybraliśmy się do Gdyni. Tym razem zwiedzaliśmy społeczne Mini Muzeum Bankowiec mieszczące się w podziemiach kamienicy przy ulicy 3-go Maja. Byliśmy pod wrażeniem tego miejsca, które powstało z inicjatywy mieszkańców bez żadnego wsparcia finansowego. Założyciele stopniowo gromadzili wyrzucane przez lokatorów przy okazji remontów oryginalne elementy wyposażenia budynku. Dzięki tym zbiorom w dawnym schronie udało się odtworzyć wnętrze modernistycznego mieszkania. Dziękujemy pani Marii, opiekunce muzeum, za ciekawą opowieść o historii budynku i jego mieszkańców.


 • Mini muzeum w Gdyni, 08.04.2019 r.
 • Mini muzeum w Gdyni, 08.04.2019 r.
 • Mini muzeum w Gdyni, 08.04.2019 r.
 • Mini muzeum w Gdyni, 08.04.2019 r.
 • Mini muzeum w Gdyni, 08.04.2019 r.
< >

separator

URODZINY MARCYSI


5 kwietnia spotkaliśmy się, aby wspólnie uczcić urodziny naszej klubowiczki pani Marcysi. Świętowanie poprzedzone było intensywną pracą w kuchni. Poprzedniego dnia już od wczesnego ranka gotowaliśmy, kroiliśmy, ucieraliśmy, miksowaliśmy i piekliśmy. W efekcie powstała tradycyjna sałatka jarzynowa, puszysty sernik i wyborna sałatka owocowa. Spotkanie przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze. Nie zabrakło uroczystego Sto lat, życzeń i upominków. Z całego serca życzymy pani Marcysi by jak najdłużej cieszyła się dobrym zdrowiem i kondycją.separator
Życzenia
separator

KONCERTY NA POLANKACH


Ubiegły tydzień minął pod znakiem koncertów. 25.03 w poniedziałek gościliśmy Daniela Egielmana. Pan Daniel studiuje zagranicą, lecz podczas krótkich pobytów w Gdańsku zawsze znajdzie czas, aby odwiedzić naszą placówkę. Dziękujemy za wspaniały koncert gitarowy!


Natomiast w piątek 29.03 odbył się cykliczny koncert Akademia Muzyczna na Polankach.
Dzięki staraniom dr hab. Anny Mikolon usłyszeliśmy studentów wydziału wokalnego oraz młodą adeptkę sztuki gry na altówce. Zaprezentowano nam utwory St. Moniuszki, E. Griega, G.Pucciniego i St. Kwiatkowskiego.
Nasi seniorzy i zaproszeni goście serdecznie dziękują za przepiękny występ. Czekamy z niecierpliwością na następny koncert z tego cyklu!


separator

SPOTKANIA TEATRALNO-KABARETOWE


Za nami kolejne dwa spotkania teatralno-kabaretowe z Panem Jackiem Mazurem, które odbyły się 15 i 22 marca. Na spotkania przybyli licznie mieszkańcy oraz klubowicze.

Pan Jacek zaprezentował nam na ekranie znane polskie skecze kabaretowe, ale przede wszystkim próbowaliśmy wspólnie odegrać proste improwizowane scenki. Czas upłynął nam bardzo szybko,chociaż wystepy przed publicznością okazały się niełatwym zadaniem.

Dziękujemy Panie Jacku!separator

MOC CZEKOLADY


Dnia 20.03.2019 r. w naszej placówce gościliśmy Panią Annę Czerwińską Rydel, autorkę licznych książek wśród, których znajduje się bardzo wartościowa pozycja pt. Moc czekolady. Słuchaczami tego spotkania autorskiego byli także zaproszeni przez nas przyjaciele z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gdańsku.


Prelekcja przedstawiona przez Panią Annę była bardzo ciekawa. Ukazana historia trzech pokoleń rodziny Wedlów i powstanie słynnej fabryki słodyczy bardzo wzbogaciła naszą wiedzę. Miłym akcentem spotkania była degustacja wspaniałych smakołyków.
Zapraszamy do galerii


separator

GDYNIA Z PRZEWODNIKIEM


We wtorek 19 marca 2019 r. wybraliśmy się do Gdyni. Pani przewodnik Halina Plecan zabrała nas na Kamienną Górę, gdzie podziwialiśmy panoramę i słuchaliśmy opowieści o historii miasta i regionu. Pogoda dopisała, widok na słoneczny port i morze był przepiękny. Na horyzoncie wyraźnie rysował się Półwysep Helski. Później udaliśmy się na objazdową wycieczkę po centrum miasta i przyglądaliśmy się charakterystycznym dla Gdyni zabudowaniom międzywojennej architektury modernistycznej. Od pani Haliny dowiedzieliśmy się, że miasto już kilka lat temu podjęło starania, by historyczny zespół Śródmieścia Gdyni został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kibicujemy jak najbardziej tym staraniom. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do portowej części miasta, gdzie między innymi zobaczyliśmy Dworzec Morski służący dawniej obsłudze emigracyjnej i turystycznej. Współcześnie przy tym samym nabrzeżu cumują odwiedzające Gdynię największe statki pasażerskie świata. Dziękujemy pani Halinie Plecan za wycieczkę i opowieści. Z pewnością wybierzemy się jeszcze nie raz do tego nowoczesnego miasta, by dowiedzieć się więcej i poznać jego kolejne tajemnice i zabytki.


separator

IMIENINY KRYSTYNY


13 marca Krystyny świętują swoje imieniny. Tak się składa, że w Klubie Samopomocy jest jedna Krysia i na jej cześć wyprawiliśmy wspaniałe przyjęcie. Smakołyki na tę uroczystość przygotowali sami Klubowicze, spędzając w kuchni cały poprzedni dzień. Była sałatka z tuńczykiem, paszteciki z pieczarkami, jabłecznik oraz pyszny deser - panna cota z truskawkami. Przy akompaniamencie skrzypiec wspólnie odśpiewaliśmy Sto lat. Solenizantka została obdarowana kwiatami i upominkami. Życzymy Pani Krysi wielu wspaniałych i radosnych dni.


 • Imieniny p. Krystyny, 13.03.2019 r.
 • Imieniny p. Krystyny, 13.03.2019 r.
 • Imieniny p. Krystyny, 13.03.2019 r.
 • Imieniny p. Krystyny, 13.03.2019 r.
 • Imieniny p. Krystyny, 13.03.2019 r.
 • Imieniny p. Krystyny, 13.03.2019 r.
< >

separator

MUZYKA Z E-KRANU W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


W poniedziałkowe przedpołudnie 11 marca 2019 r. grupa seniorów z Polanek miała przyjemność wysłuchać koncertu edukacyjnego w Filharmonii Bałtyckiej. Tym razem w sali na Ołowiance królowała muzyka klasyczna w wykonaniu zespołu instrumentalnego pod kierownictwem skrzypaczki Natalii Walewskiej. W pierwszej części koncertu zatytułowanego Dźwięki z E-kranu usłyszeliśmy muzykę znaną z reklam telewizyjnych. Były to dzieła słynnych i cenionych kompozytorów, tj. Wolfgang Amadeusz Mozart, Fryderyk Chopin, Johann Strauss i wielu innych. Po każdym utworze na ekranie wyświetlona była reklama, w której wykorzystano prezentowany fragment muzyczny. W drugiej części koncertu wysłuchaliśmy utworów z popularnych gier komputerowych, których fragmenty można było oglądać na ekranie. Na zakończenie zespół zaprezentował znane motywy ze ścieżek dźwiękowych kultowych filmów takich jak Piraci z Karaibów, Avengers i Gwiezdne Wojny. Koncert choć nietypowy w swoim cyklu, bardzo spodobał się seniorom. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę do Filharmonii Bałtyckiej.


separator

Dzień Kobiet


Corocznie obchodzony Dzień Kobiet to okazja, by podkreślić, że Kobieta jest najważniejsza nie tylko 8 marca, ale cały rok.
W tym pięknym dniu nasi Panowie nie zapomnieli złożyć nam życzenia i wręczyć różę.
Z kolei Pan Jacek Mazur tradycyjne zadbał o oprawę artystyczną.
Nie zabrakło również smacznego ciasta z kawą i herbatą przygotowaną przez uczestników Klubu Samopomocy przy DPS Polanki.
Wszystkim Panom dziękujemy za pamięć.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.separator

BOWLING W U7


5 marca Klub Samopomocy wybrał się do gdyńskiego Klubu U7, aby aktywnie i miło spędzić czas grając w kręgle. Była to doskonała okazja do treningu przed czekającym nas pod koniec miesiąca turniejem, w którym konkurować będziemy z seniorami z innych placówek. Na wspólnej zabawie czas jak zwykle minął szybko. Tym razem najlepsza okazała się pani Renia. Gratulujemy zwycięstwa!


separator

TŁUSTY CZWARTEK W KLUBIE SAMOPOMOCY


Karnawał powoli dobiega końca. Przypomniał nam o tym tłusty czwartek, który jest doskonałą okazją do beztroskiego objadania się słodkościami. Czuliśmy się więc całkowicie usprawiedliwieni udając się do cukierni na kawę i pączki. Piekarnia Stara Oliwa miała do zaoferowania duży wybór pączków, tak że każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Przy kawie i smakołykach czas minął bardzo szybko. Korzystając ze słonecznej pogody sporą grupą udaliśmy się na spacer do Paku Oliwskiego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


< >

separator

BAL KARNAWAŁOWY


Dnia 27.02.2019 roku na terenie naszej placówki odbył Bal Karnawałowy. Wśród licznie przybyłych gości byli reprezentanci z placówek: Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty w Gdańsku, Domu Pomocy Społecznej w Sopocie oraz seniorzy z Klubu Prometeusz i Klubu Samopomocy działający przy DPS Polanki w Oliwie, a także mieszkańcy naszego Domu.
Skoczna muzyka i odświętne stroje podkreśliły nastrój zabawy. Pan Jacek Mazur zatroszczył się jak zwykle o oprawę muzyczną.`Smaczne potrawy uświetniły to radosne spotkanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.separator

MUZEUM GDAŃSKA NA BIS


Ze względu na dużą liczbę chętnych, 26 lutego po raz kolejny wybraliśmy się do Domu Uphagena i Dworu Artusa, tym razem w nowym składzie. Pogoda znów sprzyjała spokojnej wędrówce ulicą Długą. Opowieści przewodników w obydwu obiektach Muzeum Gdańska były równie ciekawe jak poprzednio. Zobaczcie sami.


separator

KLUBOWICZKA Z NAJDŁUŻSZYM STAŻEM


Z inicjatywy Pani Bogusi dnia 21.02.2019r. obchodziliśmy 4-lecie jej uczestnictwa w naszym Klubie Samopomocy. Chociaż sam klub ma krótszą historię, P. Bogusia swoją przygodę z tym miejscem rozpoczynała jeszcze podczas programu pilotażowego, kiedy dopiero tworzyliśmy projekt dla seniorów ze środowiska lokalnego.
Nasza jubilatka jest osobą bardzo uczynną i życzliwą, dlatego bardzo szybko związała się z innymi klubowiczami, mieszkańcami i pracownikami.


< >

Pani Bogusiu dziękujemy, że jest Pani z nami, życzymy zdrowia i następnych jubileuszy w klubie!


separator

SENIORZY W MUZEUM GDAŃSKA


19 lutego rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań muzealnych. Na pierwszą wizytę w tym roku wybraliśmy Dom Uphagena i Dwór Artusa - oddziały Muzeum Gdańska. Korzystając z pięknej pogody spacerkiem wyruszyliśmy z Targu Węglowego ulicą Długą pod nr 12, gdzie znajduje się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Pani przewodnik przybliżyła nam osobę Jana Uphagena oraz opowiedziała o życiu dawnych mieszczan gdańskich. Bardzo zaskoczył nas fakt, że Dom wąski od strony fasady, w czasach Jana Uphagena ciągnął się w głąb aż do ulicy Ogarnej. Obecnie jest nieco krótszy, ale i tak bardzo okazały. W kolejnym etapie naszej wycieczki, po krótkim spacerze ulicą Długą, dotarliśmy do Dworu Artusa. Słuchając opowieści przewodnika podziwialiśmy bogate wnętrza oraz zrekonstruowane i zachowane zabytki. Pan Krzysztof, który oprowadzał nas po obiekcie, bardzo malowniczo opowiadał o historii powstania i dziejach Dworu. Seniorzy aktywnie włączali się w rozmowę na temat dawnych dziejów Gdańska i nim się spostrzegliśmy, trzeba było wracać. Zapraszamy na krótką fotorelację.


separator

WALENTYNKI 2019


14 lutego 2019 roku obchodziliśmy Walentynki.
Niezastąpiony Pan Jacek Mazur przybliżył nam historię tego święta oraz umilił nam czas romantycznymi piosenkami.
Wszyscy mieszkańcy obdarowywali się wzajemnie drobnymi prezentami. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie, po czym każdy dostał słodki upominek. Było to niezapomniane spotkanie.


separator

KONCERT NA POLANKACH


W piątek 8 lutego 2019 r. uczestniczyliśmy w wyjątkowym koncercie. Dzięki inicjatywie pana Tadeusza Kassaka, wykładowcy na Akademii Muzycznej w Gdańsku mieliśmy okazję gościć rzadko występujący zespół - Kwintet Dęty. Część publiczności po raz pierwszy usłyszała na żywo brzmienie takich instrumentów jak waltornia czy tuba. Pan Tadeusz Kassak grający na fortepianie zaprezentował nam znane tematy muzyczne z polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Licznie zgromadzoną publiczność zasilili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Fromborskiej. Dziękujemy za wspaniały występ!


< >

separator

SPOTKANIE TEATRALNO-KABARETOWE Z PANEM JACKIEM MAZUREM


7 lutego 2019 roku po raz kolejny gościliśmy Pana Jacka. Było to już drugie spotkanie o tematyce teatralnej. Rozmawialismy o problemach z jakimi muszą borykać się aktorzy oraz o pokonywaniu swoich zahamowań przed występami na scenie. Czas uplynął nam bardzo szybko - czekamy na następne spotkania...separator

KRĘGLE W U7


5 lutego po raz kolejny gościliśmy w Klubie U7 w Gdyni. Tym razem na nasz mały turniej gry w kręgle pojechała silna męska ekipa. Jak zawsze było dużo śmiechu i dużo emocji. Początkowo między panem Jankiem i panem Markiem była bardzo zacięta rywalizacja. Fortuna była bardzo zmienna. Z upływem czasu pan Jan coraz bardziej wysuwał się na prowadzenie i ostatecznie został niekwestionowanym mistrzem bowlingu.


separator

MUSICAL KOSMOS


1 lutego 2019 r. z grupą seniorów wybraliśmy się do Teatru Szekspirowskiego na musical Kosmos. Dla większości było to pierwsze spotkanie z przedstawieniem muzycznym. Podczas tego niezwykłego widowiska mogliśmy podziwiać śpiew i taniec młodych i starszych aktorów. Spektakl zachwycił nas różnorodnością strojów i zdolnościami akrobatycznymi artystów. Niósł też ze sobą bardzo pozytywne przesłanie o mocy miłości i przyjaźni oraz potędze dobra. Wrażenie zrobił na nas również budynek teatru, zadziwiający swoją surowością zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Z chęcią wybierzemy się tam na kolejne przedstawienie.


separator

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W DOLINIE SMYKÓW


31 stycznia 2019 r. mieszkańcy Polanek byli gośćmi Przedszkola nr 42 Dolina smyków w Gdańsku. Z okazji Dnia Babci i Dziadka starszaki przygotowały wspaniały program artystyczny, którym zachwyciły naszych seniorów. Nie zabrakło recytacji, wspaniałego śpiewu i tańca ani melodii z dawnych czasów. Bardzo ciekawym punktem programu był pokaz mody, na którym dzieci zaprezentowały ubiory babć i dziadków dawniej i dziś. Podczas prezentacji multimedialnej seniorzy przypomnieli sobie jak dawniej wyglądały domowe sprzęty i zobaczyli ich ewolucję do czasów nam współczesnych. Zdecydowanie najbardziej zachwycił nas taniec babuszek. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas, za wspaniały występ i słodki poczęstunek.


< >

separator

KONCERT W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


28 stycznia byliśmy na pierwszym w roku 2019 koncercie edukacyjnym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Podczas występu zatytułowanego Planeta gorących rytmów karnawałowych w pierwszej kolejności usłyszeliśmy kwartet smyczkowy i podziwialiśmy taniec klasyczny oraz tańce, które królowały na dworskich salonach. Następnie zespół rozrywkowy zaprezentował różne style muzyczne, od bluesa począwszy na sambie skończywszy. W pewnym momencie zespoły połączyły swe siły prezentując niebanalne wykonania utworów klasycznych i rozrywkowych. Występom towarzyszył taniec w pięknych różnorodnych strojach. Na zakończenie młodzi widzowie zostali zaproszeni do wspólnego tańca.separator

WSPOMNIENIE O PREZYDENCIE


Dnia 28 stycznia 2019 roku w naszej placówce odbyło się
spotkanie wspomnieniowe poświęcone
śp. PAWŁOWI ADAMOWICZOWI
Panu PREZYDENTOWI MIASTA GDAŃSKA.
W skupieniu i w zadumie wysłuchaliśmy
prezentacji multimedialnej
przedstawiającej życie i działalność
PRZYJACIELA NASZEGO DOMU.


separator

WIZYTA PODOPIECZNYCH SCHRONISKA PROMYK


22 stycznia 2019 roku gościliśmy naszych czworonożnych pupili ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt PROMYK. Ta kolejna wizyta sprawiła naszym mieszkańcom wiele radości i miłych wrażeń. Zwierzęta, które nas odwiedziły były bardzo przyjazne. Każdy mieszkaniec miał możliwość pogłaskać i poprzytulać się do pieska lub kotka.
Dziękujemy kierownictwu i opiekunom schroniska za słodki poczęstunek dla naszych seniorów, życzliwość w organizacji tych spotkań oraz współpracę, która daje seniorom możliwość kontaktu ze zwierzętami. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że takie spotkania są bardzo potrzebne, wywołują szczery uśmiech i nieopisaną radość u naszych mieszkańców.


< >

separator

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Dziadkowie zaś często rozpieszczają swoje wnuki i chętnie o nich z dumą opowiadają. Święto Babci i Dziadka jest okazją do odwiedzin, na co nasi seniorzy zawsze z niecierpliwością czekają. Jednak nie każdy senior może się pochwalić gromadką wnucząt. Dlatego też 21 stycznia gościliśmy uczniów z kilku klas Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Gdańsku, ul. Karpia 1.
Dzieci swiom występem uczciły to wspaniałe święto, wprowadziły wiele radości i uśmiechu. Dziękujemy uczniom za zaśpiewane piosenki i wspólne kolędowanie, za przygotowanie laurek z życzeniami, które zostały rozdane podczas spotkania. Naszych seniorów ucieszył również słodki poczęstynek przyniesiony przez uczniów.
Dziękujemy opiekunom za przygotowanie grupy do występu, w szczególności Pani Hannie Fedorowicz, Pani Annie Właz, Pani Barbarze Jaszewskiej oraz Pani Ewie De Virion.
Serdecznie dziękujemy Marcie, Martynie, Wiktorii, Konradowi, Norbertowi, Kacprowi, Danielowi i Przemekowi za serce i pamięć.


separator
Prezydent
separator

KLUBOWY TURNIEJ GRY W KRĘGLE


7 stycznia wybraliśmy się, po raz pierwszy w 2019 roku, na bowling do Klubu U7 w Gdyni. Dwóm godzinom ruchu towarzyszyło wiele emocji: radość i smutek, chęć walki i rezygnacja, zapał i zniechęcenie. Szczęście podobno sprzyja lepszym, a my z doświadczenia wiemy, że bywa zmienne. Szczęściem dla seniorów było wspólne wyjście i relaksujące spędzenie czasu w swoim towarzystwie. Zwycięzcą naszego klubowego turnieju został po raz pierwszy pan Marek. SERDECZNE GRATULACJE!


separator

KONCERT ZUZANNY WĘŻYK


2019 rok rozpoczął się dla nas muzycznie: 2 stycznia po raz kolejny gościliśmy w Naszym Domu stypendystkę Fahrenheita Zuzannę Wężyk. Artystka grająca na gitarze klasycznej zaprezentowała własne kompozycje instrumentalne: Goodbye, Mały Książę oraz zaśpiewała piosenki swojego autorstwa: Blask, Dla rodziców. W drugiej części spotkania wspólnie z artystką śpiewaliśmy bardziej i mniej znane kolędy i pastorałki.
Bardzo dziękujemy pani Zuzannie za to noworoczne muzyczne spotkanie.separator

Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku-Oliwie
ul. Polanki 121, 80-308 Gdansk
tel./fax (0048) 58 552 19 52, tel. (0048) 58 552 33 32, mail: sekretariat@dpspolanki.pl

Licznik odwiedzin 01399602