Przejdź do treści
Widok DPS

Gdansk

BIP DPS Polanki

ZABAWA ANDRZEJKOWA NA POLANKACH


W czwartek 30 listopada spotkaliśmy się na corocznej Zabawie Andrzejkowej. Odwiedzili nas goście z Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty, Domu Pomocy Społecznej Ostoja oraz Dziennego Domu pomocy Klub Przyjaciół Strzyży. Nie zabrakło oczywiście reprezentantów Klubu Prometeusz oraz Klubu Samopomocy. W części oficjalnej spotkania pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko wyróżniła niektórych mieszkańców oraz klubowiczów dyplomami i upominkami. Specjalne podziękowania należą się DJ Jamie. Pan Jacek Mazur, nasz znakomity wodzirej poprowadził konkursy i wróżby a także zapewnił doskonałą muzykę do tańca. Nie zabrakło również poczęstunku - były sałatki, ciepły posiłek oraz ciasta.

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

KONCERT MUZYKI KAMERALNEJ


28 listopada wysłuchaliśmy wyjątkowego koncertu. Na scenie wystąpiło 15 studentów z Akademii Muzycznej w Gdańsku, wszyscy studiujący muzykę kameralną pod kierunkiem dr Dominiki Glapiak. Pani Dominika również przyjechała na koncert i zapowiadała poszczególne utwory swoich wychowanków. Wysłuchaliśmy różnorodnych zespołów - były to duety, tria, kwartet oraz kwintet fortepianowy. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory Johannesa Brahmsa, Ludwika van Beethovena, Antoniego Dvoraka oraz Gabriela Faure. Znakomite przygotowanie utworów, doskonała intonacja a zwłaszcza młodzieńcza żywiołowość wzbudziły entuzjazm widowni. Dziękujemy za wspaniały koncert.


Koncert muzyki kameralnej, 28.11.2023 r. Koncert muzyki kameralnej, 28.11.2023 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

SZAFIROWY JUBILEUSZ NA POLANKACH


Szafirowy jubileusz na Polankach

24 listopada 2023 roku o godz. 11:00 na Polankach odbyła się wyjątkowa uroczystość - 45-lecie naszego domu. To szczególne spotkanie miało wyjątkowo galową oprawę, sala była wypełniona po brzegi gośćmi - przyjaciółmi naszej placówki. Pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko serdecznie przywitała uczestników niezwykłego spotkania. Były gratulacje, wspomnienia i podarunki. Wręczali je m.in. vice-prezydent m. Gdańska Piotr Borawski, europoseł Magdalena Adamowicz, radna Teresa Wasilewska, skarbnik m. Gdańska Izabela Kuś, dyrektor Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych Grzegorz Szczuka, była zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza Ewa Kamińska, pełnomocnik prezydenta Gdańska do spraw seniorów Gabriela Dudziak, była dyrektor naszej placówki Małgorzata Ożga oraz przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego, zaprzyjaźnionych DPS-ów, klubów seniora oraz wolontariuszy. Na sali nie zabrakło reprezentantów naszych sponsorów oraz placówek z którymi współpracujemy. Wysłuchaliśmy m.in. piosenki z tekstem Bogusława Olszonowicza stworzoną z okazji 45-lecia, był również poemat wygłoszony przez wolontariusza Jacka Mazura. W części artystycznej po brawurowym występie zespołu Las Migas de Polanki, z krótkim recitalem wystąpili artyści zaproszeni przez panią Barbarę Sutt. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem oraz degustacją wspaniałego tortu. Wszystkim przyjaciołom naszego domu dziękujemy za zaszczycenie swoją obecnością szafirowego jubileuszu!


Szafirowy jubileusz na Polankach, 24.11.2023 r. Szafirowy jubileusz na Polankach, 24.11.2023 r.

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

PRZYJACIEL DOMU CONNER NA POLANKACH


Za nami kolejne bardzo ciekawe zajęcia z przedstawicielami Fundacji Dogoterapeutycznej Grupa ENZO. 27 października 2023 r. odwiedził nas Conner - biały owczarek szwajcarski, który jako pieszczoch i gaduła wzbudził ogromne zainteresowanie oraz radość u naszych podopiecznych. Trenerzy po mistrzowsku zaangażowali seniorów i psa w różne ciekawe zadania. Wśród nich było poszukiwanie. Connor dzięki dużej umiejętności wykorzystywania swego najpotężniejszego zmysłu węchu, bez problemu odszukiwał schowaną w różnych miejscach piłeczkę. Grupie ENZO serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas. Czekamy na następne spotkanie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.


Przyjaciel domu owczarek Conner na Polankach


separator

XV Miejski Bal Seniora


19 października 2023 roku przed godziną 18 zaproszeni reprezentanci naszego domu wraz z panią dyrektor Danutą Podogrodzką-Oleńko wyruszyli na teren Międzynarodowych Targów Gdańskich Amber Expo, by wziąć udział w największym wydarzeniu organizowanym dla seniorów - XV Miejskim Balu Seniora. Dla naszych mieszkańców i klubowiczów udział w tej uroczystości to zawsze niezapomniany wieczór pełen świetnej zabawy, tańców przy muzyce na żywo i długich rozmów ze znajomymi. W trakcie uroczystości Pani Prezydent uhonorowała aktywnych seniorow nagrodami i wyróżnieniami - serdecznie gratulujemy!


XV Miejski Bal Seniora, 19.10.2023 r. XV Miejski Bal Seniora, 19.10.2023 r.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęciowej.


separator

Las Migas de Polanki na Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów


Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Dzień 19-nastego października był dniem występu Las Migas de Polanki - zespołu tanecznego, tańczącego w rytmach flamenco, ale nim do tego doszło wiele miesięcy nasze seniorki ćwiczyły układy choreograficzne i grę na kastanietach pod okiem naszej terapeutki i instruktorki tańca. Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów organizowany przez Gdański Urząd Pracy stwarzał dla nas możliwość prezentacji naszej działalności w środowisku działaczy i różnych instytucji pracujących na rzecz seniorów. Hala AMBEREXPO o powierzchni 12000 metrów kwadratowych umiejscowiona w gdańskiej dzielnicy Letnica stała się miejscem spotkań przeróżnych pracodawców, instytucji i organizacji pozarządowych. Oprócz przedsiębiorców obecna była też służba zdrowia - można było zmierzyć sobie ciśnienie krwi, zrobić EKG, a także oddać krew do analizy. Dodatkowo w olbrzymiej ilości boksów były stoiska eksperckie, na przykład Policja udzielała porad seniorom - jak nie dać się oszukać. Nasz boks DPS Polanki o poranku przyozdobiły makatki wykonane przez podopiecznych, drewniane krążki z wizerunkiem konia w technice decoupage, ptaki z filcu i trochę figurek z gliny - wszystko wykonane podczas zajęć plastycznych z mieszkańcami DPS i uczestnikami Klubu Samopomocy. Mieliśmy też materiały promocyjne. Boks prezentował się już dobrze, ale ciągle brakowało czegoś... Kiedy wreszcie przybyły nasze tancerki i cajonista z Las Migas de Polanki w czerwonych strojach z uśmiechami na twarzach wydawać by się mogło, że zapaliliśmy jakiś neon. Część naszych podopiecznych zwiedzała targi, gdy nadeszła chwila występu w rekordowym tempie musieliśmy się zaprzyjaźnić z akustykiem, ustawić mikrofony... Występ Las Migas de Polanki miał się odbyć w doborowym towarzystwie Zbigniewa Zaranka, który występował po naszym zespole - nie wspominając o hafcie wstążeczkowym i gotowaniu na żywo… Wsparcia udzieliły nam władze miasta, nasz występ zapowiedziała Pani Wiceprezydent Gdańska i Pani Dyrektor DPS. To, co się wydarzyło chwile po tym, wymyka się słowom, wiek naszego zespołu również robił wrażenie - nasz występ tryskał radością życia, uśmiechem i wdziękiem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

SOBOTNI WYSTĘP


Wyjątkowo w sobotę 7 października o godz. 11:00 wysłuchaliśmy recitalu wokalnego pana Mirosława Skwary, który zawitał do nas w towarzystwie reżysera dźwięku p. Maćka. Pan Mirosław dysponujący pięknym barytonem wprowadził nas w świat znanych ballad - wysłuchaliśmy m.in. utworów R. Rynkowskiego, F. Sinatry czy Ch. Asnavoura. Wszystkie piosenki śpiewane po polsku trafiały prosto do serca licznie zgromadzonych słuchaczy. Bardzo dziękujemy za koncert - artysta obiecał, że przyjedzie do nas z programem kolęd, trzymamy więc za słowo!


Sobotni Występ, 07.10.2023 r. Sobotni Występ, 07.10.2023 r.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

KONCERT NA POLANKACH


26 września na Polankach rozbrzmiewała muzyka trochę odmienna od tej najczęściej słyszanej w naszych murach. Stało się to za sprawą dwóch muzyków pana Jarka Nadstawnego i pana Adama, dzięki którym usłyszeliśmy muzykę z pogranicza ballady folkowej i muzyki poetyckiej. Pani Joanna opowiedziała nam słowo o występujących muzykach i świetnie wprowadziła w nastrój poszczególnych utworów. Wszystkie wysłuchane kompozycje były autorstwa p. Jarka, natomiast sama muzyka była bardzo nastrojowa, pełna zadumy i poezji. Dziękujemy za tę wspaniałą ucztę muzyczną i mamy gorącą nadzieję że to nie nasze ostatnie spotkanie. Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji.


Koncert na Polankach


separator

15-LECIE KLUBU PROMETEUSZ


W środę 20 września uczestniczyliśmy w wyjątkowej uroczystości. Klub Prometeusz działający na terenie naszego domu obchodził 15-lecie. Na spotkaniu oprócz klubowiczów-jubilatów obecni byli również przedstawiciele naszej placówki - pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko, kierownik Działu Wspierającego Jarosław Wierzbicki, pracownik socjalny Aleksandra Grabowska oraz wolontariusz Jacek Mazur. Klubowicze zadbali o słodki poczęstunek z pysznym tortem oraz innymi specjalnościami. Były życzenia, gratulacje oraz ciekawe wspomnienia. Przewodniczącą Klubu Prometeusz pani Marianna wspominała o trudnych początkach działalności klubu, były też podziękowania na ręce pani dyrektor za opiekę, współpracę oraz pomoc w trudnych momentach. My wszyscy gratulujemy uczestnikom klubu Prometeusz okrągłej rocznicy i życzymy jeszcze wielu lat takiej działalności.

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej!


separator

Spacer ścieżką edukacyjną


Spacer ścieżką edukacyjną

W zeszły czwartek 14-nastego września mieszkańcy i klubowicze z Klubu Samopomocy przy DPS Polanki zostali zaproszeni przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej na wspólny spacer do Doliny Zajęczej - tuż za naszym domem biegnie aleja do Dworu IV-tego - podążając tym zabytkowym traktem doświadczymy niesamowitej atmosfery, bowiem po lewej stronie pojawi się Dwór IV-ty w historycznej Oliwie, który jest organicznie związany z Doliną Zajęczą - w tym opuszczonym po pożarze pałacu z XVIII wieku mieszkało wiele historycznych postaci - o czym nas informuje jedna z tablic umieszczonych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. Kilkanaście tablic edukacyjnych opowiadających o okolicznej przyrodzie i historii przystosowanych dla osób niedowidzących i niewidomych opisanych w piśmie Braille’a. Są też sensoryczne odciski liści (okolicznych drzew), dodatkowo na tablicy zawarty jest kod QR, który pozwala na przykład odsłuchać głosy ptaków mieszkających w Lasach Oliwskich. Dolina Zajęcza do czasu otwarcia ścieżki edukacyjnej prawie nie istniała w świadomości zbiorowej. Zapewne zmieni się to, gdyż planujemy tam regularne wycieczki...


separator

Rytm w parku okalającym DPS


Muzykoterapia w DPS Polanki ma przeróżne odsłony. We wrześniu korzystając ze słońca i śródziemnomorskich temperatur, zajęcia odbywały się na dworze. Słuchaliśmy dynamicznej muzyki klasycznej. Jednak, również aktywne tworzenie dźwięków, muzyki i rytmów - należy już do stałego programu zajęć. Sięgnięcie po plastikowe wiadra i pałeczki podobnie jak w nowojorskim metrze zaowocowało kilkoma występami naszych uczestników ku ogólnej uciesze zebranych.


Rytm w parku okalającym DPS, 13.09.2023 r. Rytm w parku okalającym DPS, 13.09.2023 r.
separator

Koncert z biciem zegara


Koncert z biciem zegara

Muzyka klasyczna na stałe rozbrzmiewa w DPS Polanki od dawna, w poniedziałek 11-nastego września w sali na czwartym piętrze za fortepianem zasiadł Mestro Profesor Bogdan Kułakowski wraz z nim przybyli Pani Doktor habilitowana Anna Wandtke-Wypych grająca na skrzypcach, oraz Pan Doktor habilitowany Andrzej Wojciechowski grający na klarnecie. To zacne grono tworzące różne konfiguracje - solo, duet i trio wyczarowało nam muzykę na światowym poziomie! Początek koncertu otworzyła Sonata Wiosenna na skrzypce i fortepian Ludwiga van Beethovena.
Pojawiał się utwór Gioachino Rossiniego na fortepian i klarnet.
Dodatkowo Pan Profesor opowiadał o utworach - szczególnie kilka minut poświęcił postaci wybitnego kompozytora Sergieja Rachmaninowa.
Trio Elegiaque No1. G-mol Rachmaninowa rozbrzmiało w sali DPS Polanki poruszając do głębi słuchaczy. Zegar nakręcany regularnie przez Pana Edwarda naszego mieszkańca wybił dokładnie godzinę dwunastą, kiedy wybrzmiała ostatnia nuta... W DPS Polanki powiało metafizyką. Współpraca z Akademią Muzyczną imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku owocuje koncertami, które zachwycają naszych mieszkańców, klubowiczów i również napawają radością personel.


separator

WIZYTA W ZOO


W piątek ósmego września Klub Samopomocy wraz z mieszkańcami odwiedzili Gdański Ogród Zoologiczny. Dzięki przewodnikom prowadzącym elektryczne busy, mieliśmy okazję w krótkim czasie zwiedzić całe Zoo. Podczas wycieczki poznaliśmy imię każdego ze zwierząt w Ogrodzie Zoologicznym. Dowiedzieliśmy się ile kilogramów pokarmu dziennie zjada słoń oraz jakie zwierzę pachnie chmielem. Mogliśmy podziwiać lwią rodzinę leniuchującą na trawie oraz pustynne kocięta bawiące się ze sobą. Cały wyjazd zwieńczyliśmy pysznymi lodami w kawiarni.
Zapamiętamy ten wyjazd na długi czas.


Wizyta w ZOO


separator

Pan Portier śpiewakiem


Pan Portier śpiewakiem

Do niecodziennego zdarzenia doszło 05.09.2023 w DPS Polanki.
Jego niezwykłość polegała na tym, że Pan Portier (pracujący w portierni na zastępstwie w DPS Polanki) - Michał zamienił się w piosenkarza.
Jego ciekawie brzmiący głos rozbrzmiewał w sali na IV-tym piętrze.
Pan Michał interpretował znane przeboje Budki Suflera, Lombardu, Piotra Szczepanika i innych twórców, ale nie na interpretacjach piosenek Pan Michał się skupił. Zwrócił się do publiczności przy utworze Przeżyj to sam proponując chwycenie się za ręce i wspólne bujanie i... Właśnie wtedy coś jakby się zmieniło w postrzeganiu tego występu - zrozumieliśmy wewnętrznie, że nie Nie zamieniaj serca w twardy głaz... - to nie puste słowa, ale ta wspólnota właśnie się wydarza między nami - tu i teraz… Koncert zamienił się w społeczny happening, którego istotą jest właśnie wspólnotowość.
Pan Michał jest osobą po wielu dramatycznych przejściach i piosenki, które razem śpiewamy są wyrazem naszej wspólnoty, woli życia, miłującej dobroci, chęci przeżywania razem radości i cierpienia.
W wyniku przemiany jaką my jako publiczność przeżyliśmy i na skutek otwarcia się Pana Michała, który pokrótce opowiedział nam o swoich dramatycznych losach, leczeniu i zawiedzionych oczekiwaniach - słuchacze nie chcieli wypuścić Pana Michała. Zaśpiewaliśmy na bis piosenkę country o Mrągowie. Pan Michał obiecał dla nas zaśpiewać w przyszłym roku.


separator

Kolbudy Senior Challenge 2023


Kolbudy Senior Challenge 2023

Dnia 24.08.2023 seniorzy z DPS Polanki przeżyli kilka godzin wielkich emocji, doskonałej zabawy i przyjacielskiej atmosfery... Bowiem po raz czwarty spotkali się uczestnicy Kolbudy Senior Challange, czyli Senioriady 2023 organizowanej przez Gminę Kolbudy i Gdańską Fundację - I Ty Możesz Wszystko. Nim jednak seniorki i seniorzy z DPS Polanki stanęli w szranki przeróżnych dyscyplin, w naszym busie zabrzmiał hymn Marynarki Wojennej - Morze nasze morze, który śpiewamy by dodać sobie ducha bojowego. Pogoda dopisała - słonce co chwila przykrywały chmury. Po przybyciu na miejsce przebraliśmy się w barwy naszego Domu Pomocy - czerwień, a na wysokim płocie (piłko-łapie) powiesiliśmy baner DPS Polanki. Do rywalizacji stanęło dziewięć zespołów z okolicznych miejscowości: Gdańska, Sopotu, Przywidza, Bąkowa i innych. Jako zespół najlepsze wyniki osiągnęliśmy w dyscyplinie o wdzięcznej obcojęzycznej nazwie Moelki - zawdzięczamy to treningowi w naszym przydomowym parku na Polankach. W skrócie Moelki to fińskie kręgle o nieco skomplikowanych zasadach gry. W innych dyscyplinach jak slalom z piłką, podawanie krążka na tyczce całkiem nieźle nam szło, jednocześnie ruch i rywalizacja dostarczały na emocji i radości. Dobre wyniki osiągnęliśmy w strzelaniu z łuku. Z trojga zawodników biorących udział w tej dyscyplinie - dwóch panów i pani - Jedna z naszych uczestniczek trafiła w 10-siątkę na jej twarzy pojawił się nieskrywana radość.


Kolbudy Senior Challenge 2023, 24.08.2023 r. Kolbudy Senior Challenge 2023, 24.08.2023 r.

Postawa wszystkich zawodników jest godna pochwały. Wszyscy wracali zadowoleni - organizatorzy ugościli nas napojami, drożdżówkami i pizzą. W zawodach dzielnie wspierał i brał udział DJ Jacek. Wracaliśmy z medalami i pucharem dla najstarszej uczestniczki - Pani Brygidy. Wszystkim gratulujemy.


separator

MUZYKOTERAPIA W OGRODZIE


Każdy dzień bez deszczu i nadmiernych upałów jest okazją, aby zajęcia przeprowadzać na świeżym powietrzu. Tym razem po codziennej gimnastyce przyszła pora na granie na instrumentach. Chociaż wymaga to trochę więcej przygotowań, również zajęcia muzyczne udaje się nam przenieść na teren ogrodu. Pierwsze kroki przy tworzeniu muzyki nie są łatwe, ale przecież męka tworzenia jest znana wszystkim prawdziwym artystom...

< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

TERAPIA ZAJĘCIOWA


Terapia zajęciowa

Pogoda nas nie rozpieszcza, ale każdą chwilę bez deszczu staramy się maksymalnie wykorzystać. Gdy aura sprzyja wspólnym spotkaniom w ogrodzie, wykorzystujemy te chwile bardzo skwapliwie. Dla niektórych mieszkańców są to jedyne momenty, kiedy mogą przebywać na świeżym powietrzu.
Kilka dni temu spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka. Odwiedził na podróżnik pan Wojciech. Jak zwykle opowiadał bardzo barwnie i ciekawie, zwracając uwagę na ciekawostki i niuanse, o których na pewno nie wyczytamy w klasycznych przewodnikach. Ciekawostki o Japonii, Gruzji czy Sankt Petersburgu na długo zapadną w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy za wizytę i zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

RECITALE FORTEPIANOWE NA POLANKACHOstatnie dni minęły nam pod znakiem muzyki fortepianowej. Zawitali do nas znani pianiści z Akademii Muzycznej w Gdańsku. 20 lipca gościliśmy prof. Pawła Rydla, natomiast 24 lipca wystapił z recitalem prof. Bogdan Kułakowski. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów J.S. Bacha, W.A. Mozarta, R. Schumanna, ale przede wszystkim F. Chopina. Artyści sami zapowiadali wykonywane utwory - najwyższy poziom wykonawczy i świetny kontakt z publicznością sprawiły, iz wysłuchaliśmy również kilku bisów. Bardzo dziękujemy pianistom za wizytę w naszym domu, za chęć dzielenia się z naszymi mieszkańcami swoimi talentami. Do zobaczenia!


separator

Wycieczka na Westerplatte


Wycieczka na Westerplatte

Piątek 21. lipca który zapowiadał się na słoneczny dzień z przelotnymi opadami, nasza wycieczka złożona z Klubu Samopomocy i mieszkańca wyruszyła na azymut Westerplatte.
Radosne słowa Hymnu Marynarki Wojennej Morze nasze morze brzmiały w naszym busie jadącym ulicą Polanki. Nieco nerwowo zrobiło się przy kasie sprzedającej bilety na statek płynący na Westerplatte - pomimo perypetii - udanie zajęliśmy miejsca w wycieczkowcu o wdzięcznym imieniu Danuta. Wiele miłych chwil doświadczyliśmy podziwiając karuzelę Diabelski Młyn i ruchomą kładkę, w oddali majestatycznie stał Żuraw i rudo-węglowiec Sołdek. Statek odbił od nabrzeża i naszym oczom otworzył się krajobraz doków i wielkich statków transoceanicznych. Mijaliśmy wielkie olbrzymy dźwigów. Powoli aura zaczynał się zmieniać i zefirek nagonił ciemne chmury. Siedząc na ławeczkach na górnym deku byliśmy w całości poddani na działanie deszczu, który z wolna dawał o sobie znać. Kiedy dopływaliśmy już do przystani Westerplatte, deszcz lał już na dobre. Schodziliśmy już ze statku - gdy pojawiła się Pani Maryla z pokładu schodząc ostatnia niczym kapitan z rozwianym włosem. Spacer po miejscu, gdzie rozpoczęła się II Wojna Światowa ograniczyły opady deszczu. Zwiedziliśmy kilka wartowni i już niestety musieliśmy wracać.
Te miłe chwile pozostaną w świadomości wycieczkowiczów na zawsze.


separator

Urodziny Pani Ireny Rudzkiej


100 - lat naszej mieszkanki

Setne urodziny to zawsze powód do świętowania - statystycznie próg nie dla wszystkich do osiągnięcia - w naszym Domu Pomocy Społecznej Polanki już dwie osoby przekroczyły tę granicę. 07.07.2023 obchodziliśmy urodziny pani Ireny Rudzkiej.
Jubilatka pojawiła się w sukni o kolorze błękitu królewskiego i w toczku tiulowym o tym samym kolorze z piórkiem. Pani Irena przybyła na wózku i mimo, że nie było to planowane, wszyscy zgromadzeni goście odruchowo powstali. Wśród gości byli samorządowcy z Panią Wiceprezydent Moniką Chabior - nie zabrakło urzędników - Dyrektorką Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku - Panią Grażyną Gorczycą. Przybył też Pan Komandor Podporucznik Dawid Parchem ze Szpitala Marynarki Wojennej, Pani Elżbieta Pukszta kierownik Wydziału Integracji i Profilaktyki MOPR, Pani Beata Prusak - kierownik Referatu MOPR i kapelan DPS Polanki ksiądz Henryk Tribowski oraz liczna rodzina jubilatki, wolontariusze DJ Jacek i wolontariuszka Michalina. Gości i wszystkich zgromadzonych przywitała Pani Dyrektor DPS Polanki. Licznie przybyli mieszkańcy i klubowicze z Klubu Samopomocy i Klubu Prometeusz wraz krewnymi w radosnym i podniosłym nastroju wysłuchali i obejrzeli przygotowaną przez Pana Jarosława Wilkołaskiego prezentację multimedialną. Przed oczyma zebranych przesuwały się fotografie przedwojenne i powojenne. Ukazujące życie z przed wielu lat - z miejsca urodzenia Pani Ireny jak i też z Gdańska zaraz po wojnie, gdzie szanowna Jubilatka zamieszkała. Wśród gości była Pani Wiktoria, koleżanka z pracy - Pani Irena całe życie była krawcową i pięknie wyszywała - cały czas ma piękne haftowane serwety w stylu Richelieu.


100 - lat naszej mieszkanki, 07.07.2023 r. 100 - lat naszej mieszkanki, 07.07.2023 r.

Pani Irena dostała prezent pod postacią obrazu, gdzie właśnie przedstawiona została jako hafciarka. Urodziny ubarwiła swoim śpiewem Janitta wiązanką ulubionych pieśni naszej jubilatki. Strzelające korki szampana i wybuchające confetti - nie mogły przyćmić głębokiego wzruszenia jakie wszyscy przeżyli słuchając nieco już słabego, ale dźwięcznego jeszcze głosu Jubilatki. Tort który wjechał (prowadzony na wózku przez Panią Barbarę i Panią Alicję) na koniec olśnił i przerósł wszelkie oczekiwania obezwładniając wszystkich.


separator

Hiszpańskie Lato na Polankach


<q>Hiszpańskie</q> Lato na <q>Polankach</q>

Dnia 30 czerwca hiszpańskie lato przybyło do DPS Polanki pod postacią gorących rytmów i namiętnych melodii. Zabawę otworzyła Pani Dyrektor DPS Polanki witając wszystkich mieszkańców DPS-u i uczestników obu klubów (w tym Prometeusza) przy DPS oraz przybyłych na Polanki gości: z Domu Pobytu Dziennego z Sopotu wraz z Panią Dyrektor sopockiego DPS-u, Środowiskowy Dom Samopomocy z Wrzeszcza przy ulicy Wajdeloty oraz gości z DPS Ostoja przy ulicy Hożej. Tańce rozpoczęła Pani Iza terapeutka popisem flamenco w towarzystwie dwóch mężczyzn wykonujących typowe dla flamenco klaskania palmas.
Muzykę generował arcymistrz DJ Jama (zdj). Wystąpił maestro Mikołaj Trzaska (zdj) grając motywy hiszpańskie. Ogień tańca i miłości próbował zgasić letni deszczyk, lecz to nie odstraszyło tancerzy. Domownicy jak też przemili goście, tańczyli co sił w nogach. Nie zabrakło też grilowanych kiełbasek, sałatek, napojów oraz łakoci w tym lodów i ciast. Impreza będzie długo pamiętana ze względu na wspaniałą atmosferę.


separator

FESTYN W BRZEŹNIE


28 czerwca nasi mieszkańcy uczestniczyli w plenerowym spotkaniu na ul. Sterniczej w Brzeźnie, wpisującym się w cykl Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień. Byliśmy jednymi ze współorganizatorów tej imprezy. Można było na miejscu skorzystać z pomocy w zakresie usług społecznych i prawnych, były pokazy tańca i ruchu, można było zagrać w bule, ringo i szachy oraz pogimnastykować się pod okiem fachowców. Przede wszystkim były tańce i biesiada przy grillu i muzyce na żywo. Atrakcji nie zabrakło, humory wszystkim dopisywały, powróciliśmy z wyprawy pełni wrażeń i w doskonałych nastrojach.

< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator
Plakat dot. imprezy
separator

Święty Wojciech po raz kolejny


Święty Wojciech po raz kolejny

W środę 21-wszego czerwca po raz kolejny grupa teatralna złożona z członków klubu samopomocy i mieszkańca przy DPS Polanki wystawiła sztukę multimedialną pod tytułem: Żywot Świętego Wojciecha. Było to drugie przedstawienie sztuki o początkach polskiej państwowości z wątkiem głównym - którym był żywot pierwszego polskiego świętego. Poszerzyliśmy inscenizację o recytację wiersza Fryderyka Schillera pod tytułem Rękawiczka przez naszego uczestnika klubu pana Józefa. Krótki wykład o kulturze średniowiecza zakończył część artystyczną. Kawa i herbata z ciastkiem dopełniła radości seniorów i opiekunów. Sztukę obejrzało kilkadziesiąt osób w tym goście z DPS Ostoja z ulicy Hożej, oraz uczestnicy z klubu Bursztynek z Sobieszewa (dzielnicy Gdańska).


separator

SPACER PO BRZEŹNIE


We wtorek 20 czerwca piękna pogoda za oknem zachęciła nas do spaceru nad morzem. Tym razem wybraliśmy się z mieszkańcami naszego domu do Brzeźna. Upalne słońce nie nakłaniało nas do wyczerpujących marszów, więc szybko szukaliśmy zacienionych ławeczek. Sam widok morza, panorama zatoki gdańskiej oraz obserwacja spacerujących plażowiczów, wprowadziła naszych podopiecznych w dobry, relaksujący nastrój. Już planujemy następne wycieczki...


Spacer po Brzeźnie


separator

Historia Tańca


historia tańca historia tańca


W co drugi poniedziałek odbywają się zajęcia tematyczne pod tytułem: Historia Tańca w istocie są to zajęcia interdyscyplinarne obejmujące historię tańca i szeroko pojętą historię kultury, którą ogniskuje taniec. Próbujemy tańczyć różne tańce, ale na koniec ćwiczymy Poloneza - jako, że jest to taniec rodzimy - nasz i stosunkowo łatwy - ćwiczymy go z cierpliwie i konsekwentnie.


separator

Chodźcie z nami! Sami będziecie seniorami!


Na dorocznej (szóstej) Paradzie Seniorów reprezentowali nas członkowie Klubu Samopomocy oraz mieszkaniec naszego domu. W środę 14-nastego przy fontannie Neptuna zgromadzili się seniorzy z Gdańska i okolic niosąc w rękach flagi oraz transparenty. Pani prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz symbolicznie przekazała klucze naszego grodu przedstawicielce seniorów Annie Butrym. Wiceprzewodnicząca Gdańskiej Rady Seniorów odbierając klucze od miasta powiedziała - Wszędzie siejemy polskie łąki, my jesteśmy ich kwiatem… Po powitaniu i przekazaniu władzy nad miastem seniorzy radośnie przy dźwiękach orkiestry pomaszerowali do Parku Św. Barbary, gdzie na uczestników czekały dalsze atrakcje - tańce i poczęstunek.

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

JAZZ NA POLANKACH


31 maja 2023 w naszych murach zabrzmiał długo oczekiwany koncert. Dzięki staraniom dr hab. Małgorzaty Kuchtyk usłyszeliśmy kilkunastu wokalistów z kierunku jazzu i muzyki estradowej gdańskiej Akademii Muzycznej. Młodzi studenci zaprezentowali się w kilku zespołach, śpiewając a’capella oraz z akompaniamentem fortepianu. Różnorodny repertuar polskich i amerykańskich znanych melodii, a zwłaszcza poziom wykonania zachwycił wszystkich licznie zgromadzonych słuchaczy. Długie oklaski i bisy były jak najbardziej zasłużone, zwłaszcza że kilka dni później mogliśmy tych samych wykonawców podziwiać na Festiwalu Piosenki w Opolu!


Koncert jazzowy Akademii Muzycznej, 31.05.2023 r. Koncert jazzowy Akademii Muzycznej, 31.05.2023 r.

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

DZIEŃ DZIECKA


Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym bardzo uroczyście. My również wpisujemy się w tę tradycję i przygotowaliśmy upominki dla dzieci ze szkół i przedszkoli współpracujących z naszym domem.

Życzymy Wam wszystkiego najlepszego i dziękujemy , że pamiętacie o naszych podopiecznych, dziękujemy za wszystkie prezenty, życzenia, kartki okolicznościowe którymi obdarowujecie ich w ciągu całego roku!separator

Mikołaj Trzaska w DPS Polanki


Mikołaj Trzaska w DPS <q>Polanki</q>

Odgłosy saksofonu i klarnetu – zabrzmiały w DPS Polanki - 24 maja 2023 r. We własnej osobie odwiedził DPS Polanki twórca muzyki filmowej, znany i nagradzany legendarny jazzman Mikołaj Trzaska. Tak wielce uznani twórcy są wielką radością dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej - artysta opowiadał nie tylko o muzyce do filmów, którą tworzy, ale omawiał technikę improwizacji, a także opisywał budowę saksofonu i klarnetu. Usłyszeliśmy utwór - kanwę ścieżki dźwiękowej filmu Wołyń, której Mikołaj Trzaska jest autorem. Artysta od lat współpracuje z reżyserem Wojciechem Smarzowskim i tworzy muzykę do jego filmów. Drugą gałęzią zainteresowań muzyka jest muzyka etniczna, a konkretnie muzyka klezmerska - muzyka żydowska. Usłyszeliśmy suitę żydowskich tańców. Nagrodzony brawami saksofonista pożegnał poruszoną do głębi publiczność DPS Polanki.


separator

ARTETERAPIA Z PANIĄ KAROLINĄ


Za sprawą historyka sztuki - pani Karoliny, pojawiła się u nas nowa odsłona arteterapii. We wtorek 23 maja 2023 r. nasi mieszkańcy i klubowicze wzięli udział w warsztatach artystycznych pod tajemniczym tytułem: Martwe natury żywej głowy. W czasie zajęć uczestnicy próbowali nadać konkretną formę swoim doświadczeniom, uczuciom i emocjom, bazując na skojarzeniach zmysłowych. Z połączenia różnych materiałów naturalnych i sztucznych, faktur i półproduktów powstały bardzo ciekawe kolaże.

< >

Dziękujemy serdecznie pani Karolinie za przeprowadzenie zajęć i pobudzenie artystyczne naszych seniorów.


separator

WSPÓŁPRACA Z UNIWERSYTETEM GDAŃSKIM


Od listopada 2022 roku do maja bieżącego roku, na terenie naszej placówki odbywały się warsztaty aktywizujące dla seniorów z Klubu Samopomocy oraz naszych mieszkańców. Realizowała je studentka V roku psychologii - pani Karolina Budzińska, w ramach prowadzonych przez siebie badań do pracy magisterskiej związanych z oceną jakości życia, poczucia samotności i dobrostanu osób starszych. Zajęcia pani Karoliny dotyczyły najistotniejszych obszarów życia osób w wieku senioralnym i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców. Oprócz aktywizacji i treningu pamięci, zajęcia miały na celu edukację psychologiczną seniorów na temat normatywnego starzenia się, a także profilaktyki i leczenia związanych z wiekiem problemów psychologicznych i demencji.


Wpółpraca z Uniwersytetem GdańskimWpółpraca z Uniwersytetem Gdańskim

Teraz wszyscy trzymamy kciuki, by praca i wysiłek badawczy magistrantki został doceniony na egzaminie końcowym.


separator

Żywot Świętego Wojciecha spektakl w DPS Polanki


Żywot Świętego Wojciecha spektakl w DPS <q>Polanki</q>

W DPS Polanki 19-nastgo maja 2023 r. doszło do niecodziennego wydarzenia - grupa seniorów wraz z terapeutami wystawiła dramę edukacyjno-multimedialną pod tytułem: Żywot Świętego Wojciecha.
Korzystając z wielu środków wyrazu takich jak taniec, film i gra aktorska. Opowieść skupiała się wokół Świętego Wojciecha pierwszego polskiego świętego, którego żywot splata się z początkami naszej państwowości. Historia jest ważna dla nas jako wspólnoty - Święty Wojciech i jego protektor Bolesław Chrobry to zaranie Królestwa Polskiego i nas jako narodu - jest ważne dla naszej tożsamości. Jedenastoosobowa trupa aktorska, złożona z członków klubu samopomocy i jednego mieszkańca domu, wystawiła już Jasełka w grudniu zeszłego roku. Wspólna praca dostarcza wielu emocji - trema towarzyszy przedstawieniom. Niebanalna scenografia, taniec, ciekawe efekty dźwiękowe i użycie filmu - dały piorunujący efekt. Żywe przyjęcie przez mieszkańców zachęca do dalszych działań naszą grupę.


separator

KLUB I BABIE LATO


Od kilku miesięcy uczestnicy Klubu Samopomocy przy DPS Polanki cyklicznie biorą udział w zajęciach w bibliotece Babie Lato. Spotkania prowadzone są przez niezwykle sympatyczną kierowniczkę biblioteki panią Kasię. W ramach zajęć odbywa się biblioterapia, warsztaty plastyczne, neurofitnes - czyli ćwiczenie pamięci i innych funkcji poznawczych. Atmosfera w bibliotece jest wyjątkowa i seniorzy zawsze z wielką radością jadą na kolejne spotkanie z panią Kasią z zaciekawieniem Co tym razem będzie się działo?.


Klub i Babie Lato - wizyta w bibliotece


separator

NAJSTARSZA GDAŃSZCZANKA MIESZKA NA POLANKACH!


Najstarsza gdańszczanka mieszka na Polankach

15 maja w naszym domu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Nasza mieszkanka Stanisława Opalińska ukończyła 107 lat! Ten wyjątkowy jubileusz uświetniła swoją obecnością pani prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego Grażyna Gorczyca oraz przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie panie Anna Lewicka oraz Elżbieta Pukszta. Po przywitaniu gości pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko przedstawiła nam najciekawsze fakty z życia jubilatki, natomiast po kilkuminutowej prezentacji obejrzeliśmy bardzo ciekawą część artystyczną. Niespodzianką były pokazy cyrkowe pana Przemysława, usłyszeliśmy również wspaniały recital wokalny zapowiadany przez niezawodną panią Barbarę Żurowską-Sutt. Uroczysta, ale również bardzo serdeczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym - gościom, mieszkańcom, klubowiczom oraz pracownikom naszego domu. Oczywiście najważniejszym gościem tej uroczystości była nasza wspaniała jubilatka - w doskonałej formie i jak zwykle w szampańskim humorze. Pani Stanisławo - wszyscy życzymy Pani dwieście lat, aby dobre zdrowie oraz radość życia nigdy Cię nie opuszczały!
Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

NASZA MIESZKANKA UKOŃCZY 107 LAT


Już tylko dni dzielą nas od 107 urodzin naszej mieszkanki. Trwają przygotowania, aby ten jubileusz wypadł jak najbardziej okazale. Pani Stanisława jest najstarszą gdańszczanką, natomiast w naszym domu przebywa od 11 lat! Jubilatka zdumiewa nas wspaniałym humorem, trzeźwością umysłu oraz zadziwiającą witalnością, aktywnie uczestnicząc we wszystkich proponowanych jej zajeciach.


Nasza mieszkanka ukończy 107 latNasza mieszkanka ukończy 107 lat

Życzymy 200 lat Pani Stanisławo !!!


separator

URODZINY MIESZKAŃCÓW


28 kwietnia 2023 roku marcowi i kwietniowi jubilaci zostali zaproszeni na przyjęcie urodzinowe. W tym uroczystym dniu wszyscy seniorzy otrzymali laurkę z życzeniami szczęścia, zdrowia oraz spełnienia marzeń. Dzięki wizycie pani dyrektor oraz małemu koncertowi skrzypcowemu uroczystość minęła w bardzo szczególnej, domowej atmosferze.

< >

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE


Wraz z rozkwitającymi kwiatami obudziły się nowe siły wstępując zarówno w personel (kadrę terapeutyczną), uczestników klubu i mieszkańców DPS Polanki.

Popularne imieniny Wojciecha postanowiliśmy uczcić inscenizacją: Drzwi Gnieźnieńskich, czyli historią o Świętym Wojciechu. W założeniu ma to być krótkie, ale ambitne przedstawienie w kilku scenach zmontowanych z projekcją filmu. Gdzie znajdą swe miejsce: taniec, gra aktorska, a przede wszystkim edukacja przez zabawę. Na razie nie chcemy się za bardzo chwalić, gdyż przygotowania trwają, a efekt jest jeszcze niewiadomą.


Przedstawienie <q>drzwi gnieźnieńskie</q>


separator

WIOSENNE TERAPIE NA POLANKACH


Wiosenne terapie

Wiosna nieśmiało wkracza do naszego ogrodu, natomiast nowe pomysly i nowe terapie na dobre zadomawiają się w naszym harmonogramie zajęć. Nasza fizjoterapeutka pani Justyna wprowadza zumbę do porannej gimnastyki, pani Ewa rozpoczyna relaksację na zajeciach z klubowiczami, natomiast psycholog p. Barbara wprowadza nowe formy treningu umysłu. Pan Wojciech i p. Iza rozpoczęli zajęcia z praktycznej historii tańca, a terapeuta p. Jarek prowadzi zajęcia z koloroterapii. Każdy z mieszkańców ma do wyboru wachlarz różnorodnych zajęć, które może dopasować indywidalnie do swoich potrzeb. Najważniejsze jednak że robi się coraz cieplej, że już niedługo będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw przebywania w naszym ogrodzie...


separator

SPOTKANIE WIELKANOCNE


6 kwietnia 2023 roku na Polankach odbyło się coroczne spotkanie wielkanocne. Przy uroczyście zastawionym stole spotkali się mieszkańcy, klubowicze oraz grono wspaniałych gości i przyjaciół; zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska Monika Chabior, ksiądz Henryk Tribowski, dyrektor MOPR Agnieszka Chomiuk, gł. ksiegowa MOPR Dorota Giedroyć, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Teresa Wasilewska, pani Alicja Jurasz, przewodnicząca Klubu Seniora Prometeusz Marianna Geszke oraz wolontariusze z panem Jackiem Mazurem. Nie możemy oczywiście zapomnieć o grupie harcerzy z 17 Gdańskiej Drużyny ZHR, którzy pomagali w sprawnym przebiegu uroczystości. O artystyczną stronę spotkania zadbali reprezentanci Klubu Samopomocy oraz terapeuci pani Iza oraz pan Jarek. Wielkanocny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom spotkania. Życzymy wszystkim, aby wiosenna atmosfera rozgościła się zarówno za oknami jak i w naszych sercach.


Spotkanie WielkanocneSpotkanie Wielkanocne

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

SŁODKOŚCI WIELKANOCNE Z X LICEUM


Słodkości Wielkanocne z X LiceumSłodkości Wielkanocne z X Liceum

5 kwietnia w środę odwiedzili nas przedstawiciele X Liceum im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku. Uczniowie dostarczyli nam wielkanocne słodkości, które jak co roku znajdą się na naszych świątecznych stołach. Dziękujemy za pamięć, która powoli staje się tradycją. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

PRZEDŚWIĄTECZNA WIZYTA GRUPY ENZO NA POLANKACH


W dniu 4 kwietnia 2023 roku przybył do nas pies LUPO razem ze swoimi opiekunami - dogoterapeutami, którzy już od wielu lat współpracują z naszą placówką. Przedstawiciele Fundacji Grupa ENZO po złożeniu życzeń wielkanocnych i przekazaniu mieszkańcom słodkich upominków, zaprosili wszystkich do zabawy i pracy z białowłosym czworonogiem.
W tym czasie niespodziewanie odwiedziła nas TVP 3 i uwieczniła kamerą to wyjątkowe spotkanie.

Serdecznie zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.


Przedświąteczna wizyta grupy Enzo


separator
Życzenia Wielkanocne
separator

RECITAL GITAROWY


Recital gitarowy

28 marca odwiedziła nas z recitalem gitarowym dr Monika Dżuła-Radkiewicz. Pani Monika prowadzi klasę gitary oraz kameralistyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku, bierze udział w projektach solowych, kameralnych i z orkiestrami (z Polską Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, z Polską Filharmonia Kameralną Sopot). Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory M. Dupplesy, F. Tarregi oraz H Villa-Lobosa - wszystkie kompozycje były zapowiadane bezpośrednio przez wykonawczynię. Licznie zebranych słuchaczy porwała piękna, romantyczna interpretacja przedstawianych utworów. Bardzo dziękujemy za piękny recital!

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

RYSZARD III I ZAPROSZENI GOŚCIE


14 marca 2023 r. grupa twórczych i pozytywnie nastawionych do życia seniorów zrzeszonych w Kole Emerytów Bursztynek, ponownie zaprezentowała nam spektakl Wczoraj i dziś - Ryszard III. Tym razem wśród publiczności obecni byli także seniorzy z zaprzyjaźnionych placówek: z Klubów Seniora przy ulicy Wajdeloty i Kisielewskiego w Gdańsku.

Talenty aktorów oraz miła atmosfera spotkania spowodowały, że czas upłynął nam wszystkim bardzo szybko. Czekamy na kolejne wydarzenia z udziałem Bursztynka oraz miłych gości.


Spektakl w wykonaniu Koła Emerytów i Rencistów <q>Bursztynek</q>


separator

KONCERTY NA POLANKACH


Ostatnie tygodnie były bardzo bogate w wydarzenia muzyczne. Studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku usłyszeliśmy 9 lutego - był to recital fortepianowy, 15 lutego wysłuchaliśmy koncertu klarnecistów z klasy dr hab. Grzegorza Wieczorka, a 23 lutego wokalistek pracujących pod kierunkiem dr hab. Aleksandry Kucharskiej-Szefler. Kilka dni później 27 lutego wystąpiła przed nami zaprzyjaźniona z naszym domem wiolonczelistka Agnieszka Kaszuba. Nikogo nie trzeba przekonywać, iż udział w koncertach, śpiewanie, czy szeroko rozumiana muzykoterapia ma wpływ na wyższy poziom energii życiowej, jest aktywizatorem zmian zachowań i emocji. Tym większa nasza wdzięczność dla wszystkich wykonawców, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas występując na naszych koncertach - JESZCZE RAZ WIELKIE PODZIĘKOWANIA!


Koncerty na PolankachKoncerty na Polankach

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

POEZJA I MIŁOŚĆ


Miłość, pod postacią poezji prezentowanej przez Koło Emerytów i Rencistów Bursztynek z Wyspy Sobieszewskiej, zagościła w naszym domu we wtorek 21.02.2023 r.
Wśród prezentujących tę piękną natchnioną nadmorskim powietrzem poezję byli aktorzy, którzy 08.02.2023 r. w tutejszej placówce zagrali sztukę Ryszard III. Tym razem artyści pokazali swoje liryczne oblicze. Spotkanie z poezją było bardzo udane i radosne. Aktorzy z Bursztynka, żegnani przez uczestników wydarzenia, obiecali nas ponownie odwiedzić.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


Poezja w wykonaniu Koła Emerytów i Rencistów <q>Bursztynek</q>


separator

ZABAWA KARNAWAŁOWA


17 lutego zawitał do naszego domu karnawał pod wiele znaczącym tytułem Śledź płynie do Wenecji. W zabawie uczestniczyli nie tylko nasi podopieczni, ale również przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej Caritas, Dziennego Domu Pomocy z ul. Wajdeloty, Klubu Prometeusz oraz Domu Pomocy Społecznej Ostoja. Ważnym momentem zabawy była wizyta śledzia płynącego do Wenecji oraz wybór najlepiej przebranych uczestników balu. Do tańca porywała nas muzyka na żywo zorganizowana przez p. Bogusława, a cała szampańska zabawa zakończyła się ciepłym posiłkiem - do zobaczenia za rok!

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

SZEKSPIR W NASZYM DOMU


Szekspir w naszym domu

W dniu 8.02 do DPS Polanki zawitali niecodzienni goście, aktorzy z koła emerytów i rencistów Bursztynek z Wyspy Sobieszewskiej. Artyści zaprezentowali adaptację sztuki Williama Szekspira Ryszard III, która została przygotowana we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Aktor Piotr Biedroń podjął się opieki artystycznej i reżyserii, natomiast sam spektakl był pokazywany na przeglądzie Teatralny Pasjans.
W przedstawieniu krew lała się tylko symbolicznie - historia władcy tyrana zajęła umysły całej widowni na dobre kilka kwadransów. Burza oklasków zakończyła niecodzienne wydarzenie i niezwykłą adaptację sztuki w formie talk showu. Aktorzy, którzy prezentowali dzieje Ryszarda III-ego są emerytami, którzy dzielą się swoją radością życia i ciekawą pasją, natomiast wdzięczni im mieszkańcy DPS Polanki długo tego spektaklu nie zapomną. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY


Przelew WOŚP
separator

KONCERT SZKOŁY MUZYCZNEJ


Ostatnie dni upłynęły pod znakiem koncertów. W poniedziałek 30 stycznia odwiedziła nas grupa uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu. Młodzi uczniowie brawurowo wykonywali znane kolędy, porywając widzów do wspólnego śpiewania. Wiek wykonawców oraz ich umiejętności zjednały sympatię wszystkich słuchaczy. Dziękujemy i prosimy o więcej!


Koncert Szkoły MuzycznejKoncert Szkoły Muzycznej

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

GDAŃSKI CHÓR NAUCZYCIELSKI W DPS POLANKI


Gdański Chór Nauczycielski w DPS Polanki

W sobotni styczniowy (28.01), szary poranek DPS Polanki odwiedził Gdański Chór Nauczycielski pod batutą Darii Polanowskiej. Chór rozpoczął występ tradycyjnymi kolędami polskimi, a kolęda francuska, angielska i Cicha Noc w ich wykonaniu zachwyciły mieszkańców nastrojowym i czasami dynamicznym wykonaniem. Okazało się, że był to dopiero wstęp do utworów, które wstrząsnęły publicznością, bowiem kaszubska wersja Gdy śliczna Panna i góralska pastorałka z okrzykami i pogwizdywaniem długo będzie jeszcze rozbrzmiewać w pamięci słuchaczy. Występ zakończyła ludowa pieśń miłosna z repertuaru zespołu Mazowsze.
Chór pozostawił niezapomniane wrażenia w pamięci publiczności DPS Polanki.


separator

ORKIESTRA WIELKIEJ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY GRA NA POLANKACH!


Orkiestra Świątecznej Pomocy zaczęła u nas grać już 27 stycznia o godz.11:00. Terapeuta p. Wojtek przybliżył nam historię Orkiestry Świątecznej Pomocy, natomiast p. Ewa zaprezentowała nam muzykę którą zawsze można usłyszeć podczas finałów. Z koncertem wystąpił duet Iza i Jarek, który przedstawił nam przeboje muzyki rozrywkowej. Cieszymy się, że dzięki zbiórce pieniędzy również wnieśliśmy nasz mały wkład w Wielki Koncert Świątecznej Orkiestry.

< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

AKADEMIA MUZYCZNA NA POLANKACH


26 stycznia w czwartek po raz kolejny odwiedzili nas studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. W wykonaniu trzech akordeonistów oraz trzech gitarzystów wysłuchaliśmy utworów J.S. Bacha, A. Tansmana, N. Coste oraz J.P. Rameau. Pomimo zaprezentowania utworów wymagających dużego skupienia od słuchaczy, nasza publiczność wysłuchała koncertu z dużym zainteresowaniem. Bardzo dziękujemy za koncert czekamy na kolejne występy.


Akademia Muzyczna na PolankachAkademia Muzyczna na Polankach

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

JASEŁKA W NASZYM DOMU


Po premierze, która odbyła się 18-nastego stycznia, dziś 25-tego stycznia już po raz drugi klubowicze i mieszkańcy wystawili Jasełka na Polankach. Tym razem widzami byli również zaproszeni goście z Dziennego Dom Pomocy Kisiel oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ulicy Jagiellońskiej. Dużym zaskoczeniem dla nas była wizyta telewizji, dzięki której wydarzenie zostało zarejestrowane przez TVP3. Po przedstawieniu podczas słodkiego poczęstunku aktorzy oraz widzowie na gorąco wymieniali się opiniami i uwagami na temat inscenizacji.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Jasełka w Naszym Domu


separator

Zaproszenie na finał Orkiestry Świątecznej Pomocy


Już jutro 27.01.2023 na IV piętrze o godzinie 11:00 zagra u nas Orkiestra Świątecznej Pomocy. Będziemy zbierać datki na rzecz walki z sepsą, serdecznie zapraszamy na muzyczny koncert!


separator

ZAPROSZENIE NA KONCERT!


Dyrekcja DPS Polanki wraz z pracownikami ma zaszczyt zaprosić na koncert Gdańskiego Chóru Nauczycielskiego pod batutą Darii Polanowskiej w sobotę 28.01.2023 o godzinie 11:00 w sali terapeutycznej na IV piętrze.
Zaproszenie kierujemy do lokalnej społeczności, wszystkich mieszkańców Gdańska, Oliwy i okolic.
Do zobaczenia!


separator

DOGOTERAPIE NA POLANKACH


Ostatnie dwa dni upłynęły w naszym domu pod znakiem dogoterapii. 20 stycznia gościła u nas grupa terapeutyczna Enzo, natomiast w poniedziałek 23 stycznia odwiedziły nas pieski ze schroniska dla bezdomnych zwierząt Promyk. Ogólnie wszyscy wiemy, iż bliski kontakt ze zwierzętami ma duży wpływ terapeutyczny na mieszkańców, ale radość i uśmiech na twarzach podopiecznych po dotknięciu psiej sierści były po prostu nie do przecenienia. Z okazji przypadających właśnie Dni Babci i Dziadka klubowicze i mieszkańcy zostali również obdarowani kartkami z życzeniami oraz specjalnie przygotowanym z tej okazji ciastem. Bardzo dziękujemy za pamięć!

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

Prapremiera Jasełek w DPS Polanki


Przygotowania do Jasełek idą z olbrzymim zapałem, na przeszkodzie stanęła nam jednak epidemia grypy.
Pomimo trudności, 12 stycznia odbyło się przedstawienie przedpremierowe. Okrojona publiczność w składzie; ksiądz Henryk z pobliskiej parafii Świętego Stanisława Kostki oraz pani Ola i pani Ala z działu socjalnego stała się również naturalną grupę recenzencką. Uczestnicy Klubu Samopomocy i mieszkaniec p. Krzysztof tworzący grupę dramatyczną nie ustają w pracy. Premiera w najbliższym czasie, do zobaczenia!


Prapremiera Jasełek


separator

Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku-Oliwie
ul. Polanki 121, 80-308 Gdansk
tel./fax (0048) 58 552 19 52, tel. (0048) 58 552 33 32, mail: sekretariat@dpspolanki.pl

Licznik odwiedzin 01330531