Gdansk

REJS STATKIEM PO TRAWIE


Dnia 10.07.2019 r. z uczestnikami Klubu Samopomocy i mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej Polanki udaliśmy się na dwugodzinny rejs statkiem po Kanale Elbląskim, gdzie statek za pomocą wózków torowych porusza się suchym grzbietem pochylni, by pokonać różnicę poziomów wody między Jeziorem Jeziorak, a Jeziorem Drużno.
Wyjątkowa wyprawa nie tylko zakończyła się niezapomnianymi wrażeniami, ale kolejnymi atrakcjami. Między innymi była degustacja ślimaków mazurskich oraz zwiedzanie farmy, na której znajdują się kózki miniaturki, kucyki szetlandzkie, króliczki domowe i kaczka Pekini.


< >

Gwoździem programu był wyścig ślimaków w ŻYWYM MUZEUM ŚLIMAKA.
Cieszymy się bardzo, że przy tylu przyjemnościach pogoda dopisała i wróciliśmy wszyscy z uśmiechem na twarzy.

Zapraszamy do galerii.


ESCAPE ROOM


Dnia 9 lipca 2019 r. wybraliśmy się z grupą mieszkańców do grobowca Faraona.
Na początku mieliśmy rożne myśli, głównie czy damy radę odgadnąć zagadki w wyznaczonym czasie, lecz kiedy weszliśmy do pokoju urządzonego z pomysłem oddającym starożytny klimat ucieszyliśmy się. Na naszych twarzach pojawił się uśmiech. Jednak mając na uwadze ograniczony czas, nasza ekipa od razu rozpoczęła rozwiązywać zagadki. Były one logiczne,spójne i w temacie. Nie ominęły nas podpowiedzi, które czasem były kolejną zagadką.


Pomysłowość twórców tego pokoju pozwala momentami na totalne szaleństwo, przy czym trzeba być naprawdę czujnym pamiętając o detalach, nieomijąc niczego i testować różne elementy, gdyż są one niezbędne do otwarcia niektórych skrytek.
Niestety nie udało nam się zmieść w czasie, przekroczyliśmy go o 15 minut, ale warto było przeżyć coś tak cudownego.
Polecamy każdemu, kto lubi się trochę pogłowić i nie boi się wyzwań.


DOGOTERAPIA NA POLANKACH


W poniedziałek 8 lipca 2019 r. seniorzy z Polanek spotkali się z niezwykłymi gośćmi. Po raz kolejny odwiedzili nas państwo Agnieszka i Sławek Wędrychowicz, a po raz pierwszy pan Krzysztof Idzior z Polskiej Akademii Zoosychologii i Animaloterapii wraz ze swoimi podopiecznymi rasy Cavalier King Charles Spaniel o imionach Fant i Magic. Seniorzy w kilkuosobowych grupach uczestniczyli zajęciach, podczas których witali się z psem, brali czynny udział w różnych zadaniach, rozmawiali z prowadzącymi. Tematem wyjściowym były oczywiście psy i wszystko co ich dotyczy. Moc terapeutyczna kontaktu z psem otworzyła drogę do poruszenia innych, ważnych dla uczestników tematów. Były to zarówno radosne wspomnienia, marzenia, jak i trudy, których doświadczyli lub które towarzyszą im na co dzień. Bardzo dziękujemy za to spotkanie i zapraszamy znów za rok.


SENIORZY W KRAINIE PAPUG


W czwartek 4 lipca 2019 r. wybraliśmy się do Papugarni - przeniesionego do Gdańska skrawka egzotycznego świata. Papugi różnych gatunków mają tam bardzo przyjazną przestrzeń pełną pni, gałęzi i lin, wśród których mogą się swobodnie poruszać. Na pierwszy rzut oka widać, że czują się bezpiecznie, swobodnie i żyją z opiekunami w wielkiej przyjaźni. Papugi chętnie siadają odwiedzającym na rękach, ramionach, a nawet głowie, częstują się przyniesionymi ziarenkami. Szczególnie upodobały sobie pana Krzysia, którego nie odstępowały na krok przez całą naszą wizytę.
Zapraszamy do galerii.POWITANIE LATA NA POLANKACH


Jak co roku pod koniec czerwca odbyła się w Naszym Domu zabawa Powitanie lata. Tym razem świętowaliśmy w piątek 28 dnia miesiąca. Mieszkańcy, klubowicze i zaproszeni goście bawili się przy muzyce, którą przygotował dla nas zaprzyjaźniony DJ JaMa. W przerwach między kolejnymi tańcami można było wziąć udział w konkursach, takich jak zawijanie mumii i rzut beretem do kosza, a także podzielić się z innymi wiedzą z różnych dziedzin. Wiele śmiechu, radości, wspaniałe ciasta i jedzonko - tak nasi goście i mieszkańcy wspominają zabawę. Dziękujemy panu Jackowi za przygotowanie doskonałej muzyki, do której bawiliśmy się do utraty tchu. Dziękujemy również naszym wolontariuszom Pani Gosi, panu Michałowi i Oliwii za bezinteresowną pomoc i serce włożone w to wydarzenie.


< >

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NAD ZATOKĄ


Był 24 czerwca, pogoda wymarzona, gdy grupa mieszkańców wybrała się do Domu Pomocy Społecznej Mors w Stegnie na zabawę Noc świetojańska nad zatoką. Tradycją tego spotkania jest malowniczy przemarsz przy dźwiękach muzyki nad morze z wczesniej przygotowanymi wiankami. Cały ten barwny pochód, który poprowadził Król Neptun z małżonką Salacją, wzbudził wielkie zaciekawienie wsród plażowiczów. Była okazja zrobić selfie z bóstwem i jego żoną. Zanim wody morskie porwały nasze wianki dyrektor placówki Pani Maria Pawłowska poprosiła Neptuna o dar płodności i szczęśliwy wypoczynek nad wodą, a wianki przekazała Mu w darze. Po powrocie do placówki w plenerowej scenerii bawiliśmy się do wieczora przy dobrej muzyce i pysznym poczęstynku.
Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.


DŹWIĘKI PIERWOTNE W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM


We wtorek 18 czerwca 2019 r. odwiedziliśmy Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dzięki uprzejmości kuratorów obejrzeliśmy najnowszą wystawę Dźwięki pierwotne. Wystawa ukazuje trzy perspektywy. Pierwszą są dźwięki natury i sposoby ich naśladowania przez człowieka. Druga, związana z polską muzyką ludową, prezentuje zabytkowe instrumenty, przybliża twórców i wykonawców, a także codzienność i obrzędy dawnej polskiej wsi. Trzecia ukazuje twórczość kompozytorów klasycznych i popularnych inspirowaną dźwiękami natury i muzyką ludową. Wystawa jest bardzo ciekawa, posiada wiele interaktywnych stanowisk, przy których można spędzić wiele godzin słuchając, oglądając, a nawet tworząc. Pracownik muzeum oprowadził nas również po stałej ekspozycji i opowiedział o codziennym życiu naszych przodków. Chętnie wrócimy tam za jakiś czas, by zobaczyć kolejną wystawę.


WYCIECZKA DO TORUNIA


Na tegoroczną letnią wycieczkę mieszkańcy i uczestnicy Klubu Samopomocy przy DPS Polanki wybrali się do miasta Mikołaja Kopernika. Wyruszyliśmy 13 czerwca wczesnym rankiem, żeby zdążyć na pierwszy seans w toruńskim Planetarium. Po pokazie Meteoplanet wędrując uliczkami Starego Miasta podziwialiśmy piękno architektury i bogactwo zabytków. W przerwie wstąpiliśmy do słynnej toruńskiej lodziarni, by przy pełnych pucharkach ochłodzić nasze emocje. Kolejnym punktem programu było Żywe Muzeum Piernika, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie i samodzielnie tworzyliśmy ozdobne pierniczki. Po atrakcjach turystycznych przyszedł czas na obiad i powrót do domu. Wracaliśmy obładowani piernikami, pełni wrażeń, i choć zmęczeni lecz bardzo zadowoleni.


< >

FESTYN SPORTOWY W SOPOCIE


W środę 12 czerwca 2019 r. Klubowicze z Polanek uczestniczyli w Festynie Sportowym w DPS Sopot, który był jedną z atrakcji Sopockich Dni Seniora.
Podczas imprezy, na specjalnie do tego celu skonstruowanej scenie, można było zobaczyć występy taneczne, pokazy sportowe i posłuchać śpiewu w wykonaniu przedstawicieli każdej grupy wiekowej. W części wystawienniczej dla gości przygotowane były warsztaty plastyczne, kramiki z odzieżą i środkami higieny, stoiska najróżniejszych fundacji i organizacji wspierających i działających na rzecz seniorów i środowiska lokalnego. Na zakończenie festynu organizatorzy przygotowali potańcówkę do muzyki na żywo.

Dziękujemy za zaproszenie naszych Klubowiczów na świętowanie Sopockich Dni Seniora.


LETNIE GRILLOWANIE


Dnia 12 czerwca 2019 r. mieszkańcy wspólnie z seniorami Klubu DPS Polanki spędzili miło czas na grillowaniu. Kiełbaski, kawa, herbata i ciastka to nie jedyna przyjemność tego dnia. Dodatkową atrakcją rozrywki na świeżym powietrzu były piosenki z lat 70-tych i rozmowy na interesujące nas tematy. Beztroski czas minął nam tak szybko, że nie zauważyliśmy kiedy trzeba było wracać na obiad.


Nad polskim morzem


Dnia 11 czerwca 2019 roku pojechaliśmy do Jelitkowa - nadmorskiej części Gdańska.
Tam z grupą mieszkańców w ciszy i w spokoju spędziliśmy wspaniałe chwile, wspominając nasze młode lata.
Wyborna kawa, którą degustowaliśmy przy wejściu na plażę, na tyle nas ożywiła, że spacerkiem przeszliśmy przez Park Jelitkowski, kierując się w stronę morza.
Piękna, słoneczna pogoda sprawiła że wszyscy z uśmiechem na twarzy powróciliśmy do placówki.separator

URODZINOWE GRILLOWANIE


W środę 6 czerwca 2019 r. świętowaliśmy urodziny naszej klubowiczki pani Wandy. Tym razem na stoły trafiły pyszności z grilla: karkówka, kaszanka i cukinia z mozarellą. Uczestniczki Klubu przygotowały ponadto pyszne surówki oraz doskonały deser - sernik na zimno. Towarzystwa dotrzymywał nam i pomagał w grillowaniu przyjaciel naszego Domu pan Jacek. Pogoda dopisała, humory też. Życzymy Pani Wandzie wszystkiego najlepszego oraz długich lat w zdrowiu, radości i pogodzie ducha.


< >

separator

KUŹNIA WODNA - MUZEUM GDAŃSKA


Dnia 5 czerwca 2019 r. zwiedzaliśmy Kuźnię Wodną należącą do jednego z oddziałów Muzeum Gdańska.
Przewodnik wycieczki Pan Remigiusz Pacer oprowadzając nas po obiekcie, przekazał nam wiele cennych informacji.
Dowiedzieliśmy się, że pod koniec XVI wieku nad Potokiem Jelitkowskim, istniało 20 zakładów rzemieślniczych, wśród nich kuźnia wodna.
W pełnym rozkwicie była ona od XVII do XVIII wieku. W tym czasie dobudowano pomieszczenia do składowania materiałów, a pozostałość jego fundamentów istnieją do dziś.


Obecnie budynek składa się z dwóch części przedzielonych Potokiem Oliwskim. Każda z części posiada piec grzewczy i dobrze zachowany ćwierćtonowy młot napędzony kołem wodnym. Elementem wyposażenia są również nożyce pozwalające na cięcia rozgrzanego żelaza.
Obiekt poważnie ucierpiał podczas powodzi, która miała miejsce 14-15 lipca 2016 r. Prace remontowe zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku potrwają do końca 2019 r.


separator

DZIEŃ WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI


Dnia 4 czerwca obchodziliśmy w naszym domu Dzień Wolności i Solidarności. Z tej okazji odwiedził nas pan Jacek Mazur i o godzinie 11:00 zaprosił na multimedialne spotkanie. Opowiadał o roli wolności, a właściwie dążeniu do niej na przestrzeni wieków - bardzo interesujące były jego refleksje dotyczące historii współczesnej, ponieważ P. Jacek sam w tych przemianach aktywnie uczestniczył. Wszyscy mieszkańcy i klubowicze z zaangażowaniem włączyli się w przebieg uroczystości śpiewając wspólnie pieśni patriotyczne - usłyszeliśmy m. in. Rotę, Odę do radości, Wojenko, wojenko i inne.
O godzinie 12:00 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski. W dalszej części spotkania zostały nam zaprezentowane różne zespoły śpiewające o wolności - m. in. Chłopcy z Placu Broni, Boys, Soul Sanok. W podniosłym i uroczystym nastroju podziękowaliśmy P. Jackowi za spotkanie gromkimi brawami. Dziękujemy bardzo!


separator

ZAKOŃCZENIE SEZONU W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


W poniedziałek 3 czerwca 2019 r. uczestniczyliśmy w przedstawieniu muzycznym Z muzyką biegniemy do słońca, który zamykał tegoroczny sezon koncertów edukacyjnych. Było to niezwykle barwne i różnorodne przedstawienie, w którym muzyka klasyczna przeplatała się z rozrywkową. Na scenie zobaczyliśmy zarówno profesjonalistów: pianistę, kwartet akordeonowy i śpiewaków operowych, jak i początkujących artystów z Gdańskiego Zespołu Piosenki i Tańca Don-Don, Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art, a nawet piłkarzy z klubu sportowego. Atmosfera była doskonała tak, że poczuliśmy powiew lata, wakacji i urlopów.separator

AKADEMIA MUZYCZNA NA POLANKACH


30 maja w czwartek po raz kolejny gościliśmy studentów i uczniów gdańskich szkół muzycznych. Dzięki staraniom dr hab. Anny Mikolon mieliśmy okazję wysłuchać koncertu wokalno-skrzypcowego. W wykonaniu Agaty Chomicz, dyplomantki Akademii Muzycznej w Gdańsku usłyszeliśmy najpiękniejsze arie G.Bizeta i W.A.Mozarta, natomiast Szymon Cygański zaprezentował nam na skrzypcach Romans S.Rachmaninowa.


< >

Dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną, a młodym artystom życzymy samych sukcesów !!!


separator

W RĘKAWICZCE Z PANIĄ TERESĄ WASILEWSKĄ


Na środę 29 maja 2019 r. zostaliśmy zaproszeni przez Radną Miasta Gdańska panią Teresę Wasilewską na poczęstunek w restauracji Rękawiczka. Kuchnia przywitała nas śniadaniem. Wybór potraw był duży, tak że każdy znalazł dla siebie coś smacznego. W pięknych wnętrzach Rękawiczki pani Teresa zabawiała nas rozmową i czas mijał nam bardzo szybko. Ładna pogoda zachęciła nas do spaceru po uliczkach Starego Miasta. Po powrocie z apretem zjedliśmy wyśmienity obiad. Dziękujemy pani Teresie za zaproszenie i miłe towarzystwo.


separator

POLANKI NA TURNIEJU GRY W TYSIĄCA


We wtorek 28 maja 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień. Tym razem organizatorem i gospodarzem był Dzienny Dom Pomocy przy ul. Wajdeloty, którego wspierała Złota Jesień. Główną atrakcją był Turniej gry w Tysiąc, do którego wystawiliśmy 3 zawodników. Najlepszy z naszej drużyny, pan Janusz zakwalifikował się do finału. Gratulujemy naszemu mieszkańcowi zdobycia wysokiego miejsca. Imprezie towarzyszył konkurs artystyczny W zdrowym ciele - zdrowy duch, w którym wyróżnienie zdobył uczestnik Klubu Samopomocy pan Artur. Na miejscu czekał na nas słodki poczęstunek i ciepły posiłek. Pomimo deszczowej pogody, atrakcji nie brakowało. Na sali gimnastycznej odbywały się różnego rodzaju ćwiczenia i animacje z chustą, w świetlicy w towarzystwie seniorów i animatorów można było zagrać w wybraną planszówkę. Dziękujemy za zaproszenie.


separator

WYCIECZKA PO RZYMIE Z PRZEWODNIKIEM


W piątek 24 maja pan Jacek Mazur po raz kolejny oprowadzał nas po Rzymie. Tym razem spacerowaliśmy w okolicach Koloseum, Placu i Schodów Hiszpańskich oraz Zamku Anioła.
Te wyprawy są doprawdy niezwykłe, ponieważ interesującym slajdom towarzyszą opowieści P. Jacka, który bywał w tych miejscach wielokrotnie. Po raz kolejny musieliśmy przerwać w interesującym momencie z powodu zbliżającego się obiadu - całe szczęście zbliża się kolejne spotkanie...separator

OLIWIANIE NA SOPOCKIEJ BIESIADZIE


23 maja 2019 r. Dom Pomocy z Sopotu zaprosił seniorów z Polanek na Sopocką Biesiadę. Z radością udaliśmy się do zaprzyjaźnionej placówki. Wspólnie świętując urodziny mieszkańców i klubowiczów sopockiego Domu, wysłuchaliśmy koncertu Zbigniewa Konwerskiego. Przy słodkim urodzinowym poczęstunku, tańcach do muzyki biesiadnej i konkursach bardzo szybko minął nam czas. Dziękujemy za zaproszenie. Zapraszamy do fotogalerii.


< >

separator

Z PRZEWODNIKIEM PO PARKU OLIWSKIM


W środę 22 maja 2019 r. klubowicze i mieszkańcy DPS Polanki wybrali się na spacer po Parku Oliwskim w towarzystwie przewodnika - pani Teresy Polonis Furmann. Przechodząc przez kolejne części parku: ogród w stylu barokowym (francuskim), ogród krajobrazowy (angielski) oraz ogród w stylu japońskim, z zainteresowaniem słuchaliśmy o historii jego powstaniu, rozwoju i losach. Dzięki opowieściom pani Teresy świeżym okiem spojrzeliśmy na to tak dobrze znane nam miejsce. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki i kolejną porcję wiedzy o Oliwie i innych dzielnicach Gdańska.


separator

SEZON GRILLOWY ROZPOCZĘTY


Dnia 18.05.2019 roku w sobotę nastapiła inauguracja sezonu grillowego. Pracownicy z Działu Opiekuńczego zorganizowali spotkanie dla niepełnosprawnych mieszkańców - w naszym ogrodzie są ku temu idealne warunki. Po pieczonych kiełbaskach czekał na mieszkańców wspaniały deser - kawa z ciastem oraz tortem, nie zabrakło oczywiście lodów.

Dziękujemy i czekamy na lepszą pogodę!separator

TWIERDZA WISŁOUJŚCIE


W poniedziałek 13 maja 2019 r., pomimo chłodnego poranka, seniorzy z Polanek wybrali się do Twierdzy Wisłoujście. Obiekt od maja do października jest udostępniony zwiedzającym. W pozostałym okresie jest schronieniem kilku gatunków nietoperzy, które w kazamatach znalazły idealne środowisko do zimowego snu. W towarzystwie przewodnika chodziliśmy po obiekcie i słuchaliśmy ciekawych opowieści o powstaniu i losach Twierdzy.


< >

Weszliśmy do dwóch z czterech kazamatów, pospacerowaliśmy po koszarach, zobaczyliśmy dawne mieszkanie komendanta, w którym dziś jest mała wystawa. Weszliśmy także na wieżę, z której podziwialiśmy panoramę okolicy. Widoczność była na tyle dobra, że można było dostrzec budynki na Półwyspie Helskim. Na zakończenie, spacerując po lesie, oglądaliśmy pozostałości zewnętrznych umocnień wokół twierdzy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

POLANKI NA JAZZOWO


9 maja 2019 na Polankach zagościła muzyka rozrywkowa. Po długim okresie oczekiwania odbył się koncert studentów wydziału jazzu i muzyki estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Pani ad dr hab. Małgorzata Kuchtyk przyjechała do nas z liczną grupą swoich podopiecznych, którzy zaprezentowali nam znane przeboje muzyki polskiej i zagranicznej. Młodzi artyści wnieśli w nasz dom nową, żywiołową energię, która udzieliła się wszystkim słuchaczom.
Publiczność zasilona przedstawicielami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gdańsku zaangażowała się we wspólne śpiewanie, czego wynikiem było brawurowe wykonanie piosenki Tyle słońca w całym mieście Anny Jantar.

Wielkie brawa i podziękowania za wspaniały występ!


separator

SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM


W środę 8 maja 2019 r. gościliśmy w naszym Domu panią Teresę Polonis-Furmann, przewodnika po Trójmieście. Wysłuchaliśmy opowieści o historii, zabytkach i ciekawych miejscach Oliwy. W głosie i sposobie mówienia pani Teresy słychać było pasję i zamiłowanie dla tej pięknej dzielnicy Gdańska. Zostaliśmy przez nią zaproszeni na cykl spacerów, które pozwolą nam lepiej poznać Oliwę - miejsce naszego zamieszkania, pracy i relaksu. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze spotkanie.


separator

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA BEZ TAJEMNIC


We wtorek 7 maja 2019 r. odwiedziliśmy Kościół św. Jana na Starym Mieście w Gdańsku. W zwiedzaniu towarzyszyła nam pani Agnieszka Drygiel - przewodnik Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Dzięki jej ciekawym opowieściom dowiedzieliśmy się wiele o powstaniu i losach świątyni na przestrzeni dziejów. Pani Agnieszka przybliżyła man historie znajdujących się w kościele zabytków, przebieg prac konserwatorskich oraz zdradziła plan działań na najbliższe lata. Na zakończenie wspięliśmy się na wieżę i z wysokości 32 metrów podziwialiśmy panoramę miasta. Pełni wrażeń przeszliśmy spacerując po Starym Mieście na Targ Węglowy, gdzie zakończyliśmy naszą wycieczkę. Zapraszamy do oglądania zdjęć.


< >

SŁONECZNY I WIETRZNY SOPOT


W poniedziałek 29 kwietnia 2019 r. postanowiliśmy odwiedzić Sopot. Bezchmurne niebo zapowiadało piękną pogodę. Na miejscu okazało się, że wieje zimny poranny wiatr od morza, który ochłodził nasze ciała, lecz nie humory. Spacerowym krokiem udaliśmy się „Monciakiem” w stronę plaży i dalej deptakiem wzdłuż morza. Po zmaganiach z wiatrem wstąpiliśmy do kawiarni. Z tarasu obserwowaliśmy zielono-granatowe morze z białymi grzbietami fal i podziwialiśmy piękną panoramę sopockiego wybrzeża.
Zapraszamy na fotorelację.
KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ


W środę 24 kwietnia 2019 r. odbył się u nas kolejny koncert muzyki klasycznej. Tym razem gościliśmy Pana Dariusza Egielmana, nauczyciela gry na klarnecie w Szkole Muzycznej I st. w Sopocie, któremu towarzyszyło dwoje uczniów grających na klarnetach oraz córka Emilia grająca na flecie.
Pan Dariusz wspaniale poprowadził koncert przekazując słuchaczom ciekawe informacje o kompozytorach i granych utworach. Wysłuchaliśmy m.in. kompozycji W.A. Mozarta, J.S. Bacha, N. Paganiniego oraz G. Rossiniego.
Serdecznie dziękujemy za niezwykły koncert i zapraszamy do galerii.


MUZYKA MŁODYCH ARTYSTÓW NA POLANKACH


Dnia 23 kwietnia 2019 roku gościliśmy w naszej placówce Panią prof. Małgorzatę Skorupę i Pana Andrzeja Siarkiewicza oraz ich podopiecznych ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku.
Uczniowie wykonali utwory: Ph. Telemanna, N. Paganiniego, G. Bacewicza, H. Wieniawskiego.
Mieliśmy również okazję usłyszeć piękne melodie wykonywane na skrzypcach, fortepianie i klarnecie.
Dziękując młodym artystom za niezapomniany występ, liczymy na dalszą współpracę.


< >

ŚNIADANIE WIELKANOCNE


W środę 17 kwietnia 2019 r. w Naszym Domu odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne dla mieszkańców i seniorów ze środowiska lokalnego z udziałem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas ks. biskup Zbigniew Zieliński, posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska i Małgorzata Chmiel, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska Teresa Wasilewska, radny miejski z Oliwy Andrzej Stelmasiewicz oraz z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku Agnieszka Wróbel. Nie zabrakło także zaprzyjaźnionych darczyńców, wolontariuszy i przedstawicieli rodzin. W podniosły nastrój wprowadziły nas wzruszające słowa ks. biskupa dotyczące Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz wartości jaką jest doświadczenie życiowe seniorów. Podczas uroczystości uczestnicy Klubu Samopomocy przy DPS Polanki przybliżyli wszystkim tradycje wielkanocne oraz symbolikę święconych potraw. Przewodniczący samorządu mieszkańców pan Jerzy odczytał fragment wiersza Karola Wojtyły pt. Wigilia Wielkanocna i złożył zebranym świąteczne życzenia. Całym sercem dołączamy się do tych życzeń.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem, zamieszczonym w gdańskich mediach.KONCERT MUZYKÓW Z BREMY


Dnia 9.04.2019 r. z inicjatywy zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska Pana Piotra Kowalczuka odbył się w naszej placówce koncert, w którym wystąpili muzycy z Niemiec. Organizatorem koncertu i współwykonawcą był Pan Maciej Ziemski.
Zaprezentowany repertuar został przyjęty z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem przez seniorów. Muzykom dziękujemy za wspaniały występ, a Panu Prezydentowi za pamięć o naszych podopiecznych.separator

MĘSKIE GRANIE W U7


We wtorek 9 kwietnia 2019 r. po raz kolejny pojechaliśmy do Gdyni na kręgle. Tym razem do zawodów w U7 stanęła silna męska ekipa z Klubu Samopomocy. Rywalizacja była zacięta, a szczęście kapryśne. Zdecydowanym liderem okazał się pan Krzysztof. Najważniejsza była jednak dobra zabawa. Po emocjonujących rozgrywkach w dobrych humorach wracaliśmy do DPSu.


separator

MINI MUZEUM W GDYNI


8 kwietnia 2019 r. po raz kolejny wybraliśmy się do Gdyni. Tym razem zwiedzaliśmy społeczne Mini Muzeum Bankowiec mieszczące się w podziemiach kamienicy przy ulicy 3-go Maja. Byliśmy pod wrażeniem tego miejsca, które powstało z inicjatywy mieszkańców bez żadnego wsparcia finansowego. Założyciele stopniowo gromadzili wyrzucane przez lokatorów przy okazji remontów oryginalne elementy wyposażenia budynku. Dzięki tym zbiorom w dawnym schronie udało się odtworzyć wnętrze modernistycznego mieszkania. Dziękujemy pani Marii, opiekunce muzeum, za ciekawą opowieść o historii budynku i jego mieszkańców.


< >

separator

URODZINY MARCYSI


5 kwietnia spotkaliśmy się, aby wspólnie uczcić urodziny naszej klubowiczki pani Marcysi. Świętowanie poprzedzone było intensywną pracą w kuchni. Poprzedniego dnia już od wczesnego ranka gotowaliśmy, kroiliśmy, ucieraliśmy, miksowaliśmy i piekliśmy. W efekcie powstała tradycyjna sałatka jarzynowa, puszysty sernik i wyborna sałatka owocowa. Spotkanie przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze. Nie zabrakło uroczystego Sto lat, życzeń i upominków. Z całego serca życzymy pani Marcysi by jak najdłużej cieszyła się dobrym zdrowiem i kondycją.separator

separator

KONCERTY NA POLANKACH


Ubiegły tydzień minął pod znakiem koncertów. 25.03 w poniedziałek gościliśmy Daniela Egielmana. Pan Daniel studiuje zagranicą, lecz podczas krótkich pobytów w Gdańsku zawsze znajdzie czas, aby odwiedzić naszą placówkę. Dziękujemy za wspaniały koncert gitarowy!


Natomiast w piątek 29.03 odbył się cykliczny koncert Akademia Muzyczna na Polankach.
Dzięki staraniom dr hab. Anny Mikolon usłyszeliśmy studentów wydziału wokalnego oraz młodą adeptkę sztuki gry na altówce. Zaprezentowano nam utwory St. Moniuszki, E. Griega, G.Pucciniego i St. Kwiatkowskiego.
Nasi seniorzy i zaproszeni goście serdecznie dziękują za przepiękny występ. Czekamy z niecierpliwością na następny koncert z tego cyklu!


separator

SPOTKANIA TEATRALNO-KABARETOWE


Za nami kolejne dwa spotkania teatralno-kabaretowe z Panem Jackiem Mazurem, które odbyły się 15 i 22 marca. Na spotkania przybyli licznie mieszkańcy oraz klubowicze.

Pan Jacek zaprezentował nam na ekranie znane polskie skecze kabaretowe, ale przede wszystkim próbowaliśmy wspólnie odegrać proste improwizowane scenki. Czas upłynął nam bardzo szybko,chociaż wystepy przed publicznością okazały się niełatwym zadaniem.

Dziękujemy Panie Jacku!separator

MOC CZEKOLADY


Dnia 20.03.2019 r. w naszej placówce gościliśmy Panią Annę Czerwińską Rydel, autorkę licznych książek wśród, których znajduje się bardzo wartościowa pozycja pt. Moc czekolady. Słuchaczami tego spotkania autorskiego byli także zaproszeni przez nas przyjaciele z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gdańsku.


Prelekcja przedstawiona przez Panią Annę była bardzo ciekawa. Ukazana historia trzech pokoleń rodziny Wedlów i powstanie słynnej fabryki słodyczy bardzo wzbogaciła naszą wiedzę. Miłym akcentem spotkania była degustacja wspaniałych smakołyków.
Zapraszamy do galerii


separator

GDYNIA Z PRZEWODNIKIEM


We wtorek 19 marca 2019 r. wybraliśmy się do Gdyni. Pani przewodnik Halina Plecan zabrała nas na Kamienną Górę, gdzie podziwialiśmy panoramę i słuchaliśmy opowieści o historii miasta i regionu. Pogoda dopisała, widok na słoneczny port i morze był przepiękny. Na horyzoncie wyraźnie rysował się Półwysep Helski. Później udaliśmy się na objazdową wycieczkę po centrum miasta i przyglądaliśmy się charakterystycznym dla Gdyni zabudowaniom międzywojennej architektury modernistycznej. Od pani Haliny dowiedzieliśmy się, że miasto już kilka lat temu podjęło starania, by historyczny zespół Śródmieścia Gdyni został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kibicujemy jak najbardziej tym staraniom. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do portowej części miasta, gdzie między innymi zobaczyliśmy Dworzec Morski służący dawniej obsłudze emigracyjnej i turystycznej. Współcześnie przy tym samym nabrzeżu cumują odwiedzające Gdynię największe statki pasażerskie świata. Dziękujemy pani Halinie Plecan za wycieczkę i opowieści. Z pewnością wybierzemy się jeszcze nie raz do tego nowoczesnego miasta, by dowiedzieć się więcej i poznać jego kolejne tajemnice i zabytki.


separator

IMIENINY KRYSTYNY


13 marca Krystyny świętują swoje imieniny. Tak się składa, że w Klubie Samopomocy jest jedna Krysia i na jej cześć wyprawiliśmy wspaniałe przyjęcie. Smakołyki na tę uroczystość przygotowali sami Klubowicze, spędzając w kuchni cały poprzedni dzień. Była sałatka z tuńczykiem, paszteciki z pieczarkami, jabłecznik oraz pyszny deser - panna cota z truskawkami. Przy akompaniamencie skrzypiec wspólnie odśpiewaliśmy Sto lat. Solenizantka została obdarowana kwiatami i upominkami. Życzymy Pani Krysi wielu wspaniałych i radosnych dni.


< >

separator

MUZYKA Z E-KRANU W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


W poniedziałkowe przedpołudnie 11 marca 2019 r. grupa seniorów z Polanek miała przyjemność wysłuchać koncertu edukacyjnego w Filharmonii Bałtyckiej. Tym razem w sali na Ołowiance królowała muzyka klasyczna w wykonaniu zespołu instrumentalnego pod kierownictwem skrzypaczki Natalii Walewskiej. W pierwszej części koncertu zatytułowanego Dźwięki z E-kranu usłyszeliśmy muzykę znaną z reklam telewizyjnych. Były to dzieła słynnych i cenionych kompozytorów, tj. Wolfgang Amadeusz Mozart, Fryderyk Chopin, Johann Strauss i wielu innych. Po każdym utworze na ekranie wyświetlona była reklama, w której wykorzystano prezentowany fragment muzyczny. W drugiej części koncertu wysłuchaliśmy utworów z popularnych gier komputerowych, których fragmenty można było oglądać na ekranie. Na zakończenie zespół zaprezentował znane motywy ze ścieżek dźwiękowych kultowych filmów takich jak Piraci z Karaibów, Avengers i Gwiezdne Wojny. Koncert choć nietypowy w swoim cyklu, bardzo spodobał się seniorom. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę do Filharmonii Bałtyckiej.


separator

Dzień Kobiet


Corocznie obchodzony Dzień Kobiet to okazja, by podkreślić, że Kobieta jest najważniejsza nie tylko 8 marca, ale cały rok.
W tym pięknym dniu nasi Panowie nie zapomnieli złożyć nam życzenia i wręczyć różę.
Z kolei Pan Jacek Mazur tradycyjne zadbał o oprawę artystyczną.
Nie zabrakło również smacznego ciasta z kawą i herbatą przygotowaną przez uczestników Klubu Samopomocy przy DPS Polanki.
Wszystkim Panom dziękujemy za pamięć.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.separator

BOWLING W U7


5 marca Klub Samopomocy wybrał się do gdyńskiego Klubu U7, aby aktywnie i miło spędzić czas grając w kręgle. Była to doskonała okazja do treningu przed czekającym nas pod koniec miesiąca turniejem, w którym konkurować będziemy z seniorami z innych placówek. Na wspólnej zabawie czas jak zwykle minął szybko. Tym razem najlepsza okazała się pani Renia. Gratulujemy zwycięstwa!


separator

TŁUSTY CZWARTEK W KLUBIE SAMOPOMOCY


Karnawał powoli dobiega końca. Przypomniał nam o tym tłusty czwartek, który jest doskonałą okazją do beztroskiego objadania się słodkościami. Czuliśmy się więc całkowicie usprawiedliwieni udając się do cukierni na kawę i pączki. Piekarnia Stara Oliwa miała do zaoferowania duży wybór pączków, tak że każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Przy kawie i smakołykach czas minął bardzo szybko. Korzystając ze słonecznej pogody sporą grupą udaliśmy się na spacer do Paku Oliwskiego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


< >

separator

BAL KARNAWAŁOWY


Dnia 27.02.2019 roku na terenie naszej placówki odbył Bal Karnawałowy. Wśród licznie przybyłych gości byli reprezentanci z placówek: Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty w Gdańsku, Domu Pomocy Społecznej w Sopocie oraz seniorzy z Klubu Prometeusz i Klubu Samopomocy działający przy DPS Polanki w Oliwie, a także mieszkańcy naszego Domu.
Skoczna muzyka i odświętne stroje podkreśliły nastrój zabawy. Pan Jacek Mazur zatroszczył się jak zwykle o oprawę muzyczną.`Smaczne potrawy uświetniły to radosne spotkanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.separator

MUZEUM GDAŃSKA NA BIS


Ze względu na dużą liczbę chętnych, 26 lutego po raz kolejny wybraliśmy się do Domu Uphagena i Dworu Artusa, tym razem w nowym składzie. Pogoda znów sprzyjała spokojnej wędrówce ulicą Długą. Opowieści przewodników w obydwu obiektach Muzeum Gdańska były równie ciekawe jak poprzednio. Zobaczcie sami.


separator

KLUBOWICZKA Z NAJDŁUŻSZYM STAŻEM


Z inicjatywy Pani Bogusi dnia 21.02.2019r. obchodziliśmy 4-lecie jej uczestnictwa w naszym Klubie Samopomocy. Chociaż sam klub ma krótszą historię, P. Bogusia swoją przygodę z tym miejscem rozpoczynała jeszcze podczas programu pilotażowego, kiedy dopiero tworzyliśmy projekt dla seniorów ze środowiska lokalnego.
Nasza jubilatka jest osobą bardzo uczynną i życzliwą, dlatego bardzo szybko związała się z innymi klubowiczami, mieszkańcami i pracownikami.


< >

Pani Bogusiu dziękujemy, że jest Pani z nami, życzymy zdrowia i następnych jubileuszy w klubie!


separator

SENIORZY W MUZEUM GDAŃSKA


19 lutego rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań muzealnych. Na pierwszą wizytę w tym roku wybraliśmy Dom Uphagena i Dwór Artusa - oddziały Muzeum Gdańska. Korzystając z pięknej pogody spacerkiem wyruszyliśmy z Targu Węglowego ulicą Długą pod nr 12, gdzie znajduje się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Pani przewodnik przybliżyła nam osobę Jana Uphagena oraz opowiedziała o życiu dawnych mieszczan gdańskich. Bardzo zaskoczył nas fakt, że Dom wąski od strony fasady, w czasach Jana Uphagena ciągnął się w głąb aż do ulicy Ogarnej. Obecnie jest nieco krótszy, ale i tak bardzo okazały. W kolejnym etapie naszej wycieczki, po krótkim spacerze ulicą Długą, dotarliśmy do Dworu Artusa. Słuchając opowieści przewodnika podziwialiśmy bogate wnętrza oraz zrekonstruowane i zachowane zabytki. Pan Krzysztof, który oprowadzał nas po obiekcie, bardzo malowniczo opowiadał o historii powstania i dziejach Dworu. Seniorzy aktywnie włączali się w rozmowę na temat dawnych dziejów Gdańska i nim się spostrzegliśmy, trzeba było wracać. Zapraszamy na krótką fotorelację.


separator

WALENTYNKI 2019


14 lutego 2019 roku obchodziliśmy Walentynki.
Niezastąpiony Pan Jacek Mazur przybliżył nam historię tego święta oraz umilił nam czas romantycznymi piosenkami.
Wszyscy mieszkańcy obdarowywali się wzajemnie drobnymi prezentami. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie, po czym każdy dostał słodki upominek. Było to niezapomniane spotkanie.


separator

KONCERT NA POLANKACH


W piątek 8 lutego 2019 r. uczestniczyliśmy w wyjątkowym koncercie. Dzięki inicjatywie pana Tadeusza Kassaka, wykładowcy na Akademii Muzycznej w Gdańsku mieliśmy okazję gościć rzadko występujący zespół - Kwintet Dęty. Część publiczności po raz pierwszy usłyszała na żywo brzmienie takich instrumentów jak waltornia czy tuba. Pan Tadeusz Kassak grający na fortepianie zaprezentował nam znane tematy muzyczne z polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Licznie zgromadzoną publiczność zasilili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Fromborskiej. Dziękujemy za wspaniały występ!


< >

separator

SPOTKANIE TEATRALNO-KABARETOWE Z PANEM JACKIEM MAZUREM


7 lutego 2019 roku po raz kolejny gościliśmy Pana Jacka. Było to już drugie spotkanie o tematyce teatralnej. Rozmawialismy o problemach z jakimi muszą borykać się aktorzy oraz o pokonywaniu swoich zahamowań przed występami na scenie. Czas uplynął nam bardzo szybko - czekamy na następne spotkania...separator

KRĘGLE W U7


5 lutego po raz kolejny gościliśmy w Klubie U7 w Gdyni. Tym razem na nasz mały turniej gry w kręgle pojechała silna męska ekipa. Jak zawsze było dużo śmiechu i dużo emocji. Początkowo między panem Jankiem i panem Markiem była bardzo zacięta rywalizacja. Fortuna była bardzo zmienna. Z upływem czasu pan Jan coraz bardziej wysuwał się na prowadzenie i ostatecznie został niekwestionowanym mistrzem bowlingu.


separator

MUSICAL KOSMOS


1 lutego 2019 r. z grupą seniorów wybraliśmy się do Teatru Szekspirowskiego na musical Kosmos. Dla większości było to pierwsze spotkanie z przedstawieniem muzycznym. Podczas tego niezwykłego widowiska mogliśmy podziwiać śpiew i taniec młodych i starszych aktorów. Spektakl zachwycił nas różnorodnością strojów i zdolnościami akrobatycznymi artystów. Niósł też ze sobą bardzo pozytywne przesłanie o mocy miłości i przyjaźni oraz potędze dobra. Wrażenie zrobił na nas również budynek teatru, zadziwiający swoją surowością zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Z chęcią wybierzemy się tam na kolejne przedstawienie.


separator

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W DOLINIE SMYKÓW


31 stycznia 2019 r. mieszkańcy Polanek byli gośćmi Przedszkola nr 42 Dolina smyków w Gdańsku. Z okazji Dnia Babci i Dziadka starszaki przygotowały wspaniały program artystyczny, którym zachwyciły naszych seniorów. Nie zabrakło recytacji, wspaniałego śpiewu i tańca ani melodii z dawnych czasów. Bardzo ciekawym punktem programu był pokaz mody, na którym dzieci zaprezentowały ubiory babć i dziadków dawniej i dziś. Podczas prezentacji multimedialnej seniorzy przypomnieli sobie jak dawniej wyglądały domowe sprzęty i zobaczyli ich ewolucję do czasów nam współczesnych. Zdecydowanie najbardziej zachwycił nas taniec babuszek. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas, za wspaniały występ i słodki poczęstunek.


< >

separator

KONCERT W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


28 stycznia byliśmy na pierwszym w roku 2019 koncercie edukacyjnym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Podczas występu zatytułowanego Planeta gorących rytmów karnawałowych w pierwszej kolejności usłyszeliśmy kwartet smyczkowy i podziwialiśmy taniec klasyczny oraz tańce, które królowały na dworskich salonach. Następnie zespół rozrywkowy zaprezentował różne style muzyczne, od bluesa począwszy na sambie skończywszy. W pewnym momencie zespoły połączyły swe siły prezentując niebanalne wykonania utworów klasycznych i rozrywkowych. Występom towarzyszył taniec w pięknych różnorodnych strojach. Na zakończenie młodzi widzowie zostali zaproszeni do wspólnego tańca.WSPOMNIENIE O PREZYDENCIE


Dnia 28 stycznia 2019 roku w naszej placówce odbyło się
spotkanie wspomnieniowe poświęcone
śp. PAWŁOWI ADAMOWICZOWI
Panu PREZYDENTOWI MIASTA GDAŃSKA.
W skupieniu i w zadumie wysłuchaliśmy
prezentacji multimedialnej
przedstawiającej życie i działalność
PRZYJACIELA NASZEGO DOMU.


WIZYTA PODOPIECZNYCH SCHRONISKA PROMYK


22 stycznia 2019 roku gościliśmy naszych czworonożnych pupili ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt PROMYK. Ta kolejna wizyta sprawiła naszym mieszkańcom wiele radości i miłych wrażeń. Zwierzęta, które nas odwiedziły były bardzo przyjazne. Każdy mieszkaniec miał możliwość pogłaskać i poprzytulać się do pieska lub kotka.
Dziękujemy kierownictwu i opiekunom schroniska za słodki poczęstunek dla naszych seniorów, życzliwość w organizacji tych spotkań oraz współpracę, która daje seniorom możliwość kontaktu ze zwierzętami. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że takie spotkania są bardzo potrzebne, wywołują szczery uśmiech i nieopisaną radość u naszych mieszkańców.


< >

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Dziadkowie zaś często rozpieszczają swoje wnuki i chętnie o nich z dumą opowiadają. Święto Babci i Dziadka jest okazją do odwiedzin, na co nasi seniorzy zawsze z niecierpliwością czekają. Jednak nie każdy senior może się pochwalić gromadką wnucząt. Dlatego też 21 stycznia gościliśmy uczniów z kilku klas Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Gdańsku, ul. Karpia 1.
Dzieci swiom występem uczciły to wspaniałe święto, wprowadziły wiele radości i uśmiechu. Dziękujemy uczniom za zaśpiewane piosenki i wspólne kolędowanie, za przygotowanie laurek z życzeniami, które zostały rozdane podczas spotkania. Naszych seniorów ucieszył również słodki poczęstynek przyniesiony przez uczniów.
Dziękujemy opiekunom za przygotowanie grupy do występu, w szczególności Pani Hannie Fedorowicz, Pani Annie Właz, Pani Barbarze Jaszewskiej oraz Pani Ewie De Virion.
Serdecznie dziękujemy Marcie, Martynie, Wiktorii, Konradowi, Norbertowi, Kacprowi, Danielowi i Przemekowi za serce i pamięć.KLUBOWY TURNIEJ GRY W KRĘGLE


7 stycznia wybraliśmy się, po raz pierwszy w 2019 roku, na bowling do Klubu U7 w Gdyni. Dwóm godzinom ruchu towarzyszyło wiele emocji: radość i smutek, chęć walki i rezygnacja, zapał i zniechęcenie. Szczęście podobno sprzyja lepszym, a my z doświadczenia wiemy, że bywa zmienne. Szczęściem dla seniorów było wspólne wyjście i relaksujące spędzenie czasu w swoim towarzystwie. Zwycięzcą naszego klubowego turnieju został po raz pierwszy pan Marek. SERDECZNE GRATULACJE!


KONCERT ZUZANNY WĘŻYK


2019 rok rozpoczął się dla nas muzycznie: 2 stycznia po raz kolejny gościliśmy w Naszym Domu stypendystkę Fahrenheita Zuzannę Wężyk. Artystka grająca na gitarze klasycznej zaprezentowała własne kompozycje instrumentalne: Goodbye, Mały Książę oraz zaśpiewała piosenki swojego autorstwa: Blask, Dla rodziców. W drugiej części spotkania wspólnie z artystką śpiewaliśmy bardziej i mniej znane kolędy i pastorałki.
Bardzo dziękujemy pani Zuzannie za to noworoczne muzyczne spotkanie.

SPOTKANIE WIGILIJNE


W piątkowe przedpołudnie 21 grudnia 2018 roku w naszym Domu odbyło się wigilijne spotkanie.
Na zaproszenie Pani Dyrektor Danuty Podogrodzkiej-Oleńko swą obecnością zaszczycili nas: Pani Małgorzata Chmiel - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej, Pani Agnieszka Wróbel - Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Pani Dorota Giedroyć - główna księgowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Pani Gabriela Dudziak - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów. Byli z nami również Kierownicy budowy naszej placówki: Pan Piotr Wolski oraz Pan Jacek Gliński.
Nie zapomniały o nas także Panie: Teresa Wasilewska oraz Alicja Jurasz, które są wielkimi darczyńcami i przyjaciółmi Domu. Przedstawicieli duszpasterstwa reprezentowali: ksiądz Prałat Mirosław Paracki i ks. Henryk Tribowski.
Uroczystą atmosferę Wigilii podkreślił moment łamania się opłatkiem, składanie życzeń poprzedzone modlitwą oraz kolędy śpiewane przez mieszkańców, członków Klubu i seniorów ze środowiska lokalnego. Oprawę muzyczną zapewnił nam grający na fortepianie Pan Ryszard Łyczko. Miłą niespodzianką były świąteczne upominki rozdawane przez św. Mikołaja - w imieniu którego wystąpił nasz niezawodny wolontariusz Pan Jacek Mazur.
Ta uroczystość wprawiła nas w świąteczny nastrój i życzymy wszystkim, abyśmy w tej świątecznej atmosferze pozostali jak najdłużej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.


JASEŁKA NA POLANKACH


Czas Bożego Narodzenia to czas szczególny, pełen oczekiwania i nadziei. W tej przedświątecznej atmosferze, 19 grudnia 2018 roku, przybyły do nas dzieci z Przedszkola nr 1 Tęczowa Jedyneczka w Gdańsku. Dzieci zaprezentowały Jasełka, a całość występu była przeplatana pięknymi polskimi kolędami. Niepowtarzalny klimat radości i refleksji oraz duże zaangażowanie młodych aktorów wywołało wiele pozytywnych wzruszeń u naszych seniorów. Wszystkim przybyłym przedstawicielom przedszkola serdecznie dziękujemy za przygotowanie i zaprezentowanie nam Jasełek.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.Wizyta gości z Grupy Energa, 17.12.2018 r.


17 grudnia 2018 r. w ramach akcji Aktywni Charytatywni 2018 odwiedzili nas przedstawicieli Grupy Energii, aby wręczyć mieszkańcom czek w wysokości 36.210,- zł z przeznaczeniem na bieżące potrzeby naszych seniorów.
Drogim darczyńcom bardzo dziękujemy za tak szlachetny i wspaniały gest w tym świątecznym okresie.PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI


11 grudnia 2018 roku zorganizowaliśmy świąteczne spotkanie z naszymi drogimi wolontariuszami. Było ono okazją do złożenia podziękowań za ich dotychczasową pracę na rzecz mieszkańców, za otwartość na problemy potrzebujących, zaangażowanie i wytrwałość w niesieniu pomocy.
W rodzinnej atmosferze, przy słodkim poczęstunku wspominaliśmy mijający rok.

Życzymy wszystkim naszym wolontariuszom jak największej satysfakcji z pracy oraz sukcesów w realizacji planów i zamierzeń.


PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z BYŁYMI PRACOWNIKAMI


7 grudnia 2018 roku miało miejsce spotkanie z byłymi pracownikami Domu Pomocy Społecznej Polanki. Przy kawie i pysznym cieście, w miłej atmosferze, wspominaliśmy minione lata.
Z całego serca dziękujemy za odwiedziny oraz wspólnie spędzony czas.


< >

ZOO DLA ORANGUTANÓW


W piątkowe przedpołudnie 7 grudnia 2018 r. seniorzy z Polanek odwiedzili Oliwski Ogród Zoologiczny, aby włączyć się w akcję Ocalmy orangutany. W przytulnej sali edukacyjnej wysłuchali prezentacji na temat życia orangutanów oraz zagrożeń dla przetrwania ich gatunku. Skromny obszar ich występowania zmniejsza się nieustająco z powodu rozszerzania obszarów upraw palm, z których produkowany jest najtańszy olej - olej palmowy. Po prezentacji seniorzy wzięli udział w warsztatach tworzenia ozdób na choinkę. W ciągu godziny powstały piękne dzieła, które upiększyły jodłę w okolicy fokarium. Uwieńczeniem dnia była wizyta u orangutanów w towarzystwie sympatycznej maskotki. Z zaciekawieniem podziwialiśmy wystawę rysunków wykonanych własnoręcznie przez orangutany.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA


6 grudnia 2018 roku Święty Mikołaj, jak zwykle niespodziewanie, odwiedził nasz Dom. Przybycie tego wyjątkowego Gościa sprawiło mieszkańcom i klubowiczom dużo radości i wywołało uśmiech na twarzach.
W trakcie tego niezapowiedzianego spotkania było wiele ciepłych słów i dobrych życzeń. Święty Mikołaj przywiózł każdemu słodki upominek, odwiedził wszystkich mieszkańców.
Serdecznie dziękujemy panu Jackowi Mazurowi za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia.
Do zobaczenia za rok!
ANDRZEJKI NA POLANKACH


W piątek 30.11.2018 r. spotkalismy się na corocznej Zabawie Andrzejkowej. Odwiedzili nas reprezentanci Centrum Pomocowego Caritas przy ul. Fromborskiej oraz goście z Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty. Na spotkaniu nie zabrakło oczywiście przedstawicieli Klubu Prometeusz oraz Klubu Samopomocy. Specjalne podziękowania należą się DJ Jamie.
Nasz znakomity wodzirej poprowadził wróżby i konkursy andrzejkowe, a zwłaszcza zapewnił nam znakomitą muzykę do tańca.
Do zobaczenia za rok!


< >

separator

MUZYKA KLASYCZNA NA POLANKACH


26 listopada w Naszym Domu znów rozbrzmiewała muzyka. Tym razem wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu muzyki klasycznej- wykonawcami byli uczniowie Średniej Szkoły Muzycznej, studenci Akademii Muzycznej oraz wykładowcy tejże uczelni. Usłyszeliśmy dżwięki skrzypiec, altówki oraz popisy wokalne kobiecych i męskich głosów. Nasi seniorzy serdecznie dziękują za wspaniały koncert i czekają na następne.
Zapraszamy do galerii!


separator

PRZEDSZKOLAKI Z OKAZJI 11 LISTOPADA


W czwartek 22 listopada 2018 r. zostaliśmy zaproszeni do Przedszkola nr 42 w Gdańsku, gdzie odbyło się przedstawienie uświetniające obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W występ zaangażowane były wszystkie dzieci, nauczycielki i cały personel placówki. Przedszkolaki wspaniale tańczyły, śpiewały i recytowały budząc nasze wzruszenie. W podniosłej atmosferze wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie starszaki w strojach ułańskich zatańczyły poloneza. Jesteśmy pełni uznania dla efektów realizacji tak niezwykłego przedsięwzięcia.separator

WIZYTA W STEGNIE


Dnia 21 listopada wyruszyliśmy do Domu Pomocy Społecznej Mors w Stegnie, aby uczestniczyć w akademii z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Wraz z seniorami z naszego Klubu Samopomocy mieliśmy okazję oglądnąć literacko-wokalny występ zespołu Lazarus. Po akademii dzięki uprzejmości pracowników zwiedzilismy cały Dom Pomocy, mieliśmy również czas na nawiązywanie nowych znajomości.
Po pysznym obiedzie w świetnych humorach wróciliśmy do Gdańska.


< >

separator

WYKŁAD PANA JACKA MAZURA


20 listopada po raz kolejny gościliśmy Pana Jacka. Jego prelekcja pt.Czy znamy Trójmiasto ? spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Usłyszeliśmy wiele historii i ciekawostek związanych z trójmiastem, oglądaliśmy unikatowe slajdy związane z historią Gdyni i Sopotu.
Dziękujemy i prosimy o więcej!separator

PRZEDSZKOLAKI DLA NIEPODLEGŁEJ


W poniedziałkowe przedpołudnie, 19 listopada przybyły do naszej placówki dzieci z Przedszkola nr 1 Tęczowa Jedyneczka. W ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości mali artyści przygotowali dla nas program słowno-muzyczny. Dzieci rozpoczęły swój występ tańcem narodowym - Polonezem. Kolejnym patriotycznym akcentem było zaproszenie słuchaczy do odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Ponadto dzieci recytowały piękne patriotyczne wiersze a wśród nich utwór Kto Ty Jesteś? Polak mały.... Piosenką Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina zakończył się ten niezwykły program.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.


separator

URODZINY W KLUBIE


W czwartek 15 listopada 2018 r. obchodziliśmy rocznicę urodzin naszej pełnej energii i młodzieńczego wdzięku klubowiczki - pani Brygidy. Stoły jak zawsze zastawione były przeróżnymi smakołykami, w większości samodzielnie przygotowanymi przez naszych seniorów. Był śpiew, były życzenia, były żarty i rozmowy. Czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. Jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i radości na każdy nadchodzący dzień.


separator

Wizyta w Przedszkolu nr 35


Dnia 09.11.2018 grupa przedstawicieli naszego Klubu Samopomocy odwiedziła Przedszkole nr 35 w Gdańsku. Wspólnie z przedstawicielami Wojska Polskiego uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości.
Oglądaliśmy wzruszające występy przedszkolaków podzielonych na grupy wiekowe.
O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski.
Spotkanie zakończyło się rozmowami przy serniku w biało-czerwonych barwach oraz wspólnymi zdjęciami.
Dziękujemy za mile przyjęcie!


separator

REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ


W rocznicę 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości pracownicy i mieszkańcy włączyli się do akcji
Niepodległa do hymnu
9 listopada 2018 roku o godz. 11:11 wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego dając świadectwo, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną.
Z okazji Święta Niepodległości przeprowadzono prelekcję na temat historii: Pieśni Legionów Polskich we Włoszech.
Mazurek Dąbrowskiego napisany przez Józefa Wybickiego, to historia nawiązująca do wzniosłych wydarzeń z dziejów polskiego oręża, w których pokładano nadzieję, że Polska jest, będzie i zostanie w naszych sercach, a patriotyzm i wiara nigdy nie zagaśnie.
Spotkanie zakończono odśpiewaniem pieśni patriotycznych


< >

separator

SPOTKANIE ZADUSZKOWE


Dnia 5 listopada 2018 r. nasza pani psycholog poprowadziła spotkanie z mieszkańcami. Motywem przewodnim Spotkania Zaduszkowego była myśl, że życie człowieka to pamięć o tych, co odeszli oraz ciągłe odkrywanie sensu swojego życia. Po omówieniu symboliki związanej z uroczystością Wszystkich Świętych, mieszkańcy próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego pamiętamy o tych, których już nie ma wśród nas.
Następnie odczytano wiersze o życiu i dyskutowano nad sensem ludzkiej egzystencji.
Iskierką przyjaźni zakończono to pełne zadumy spotkanie.


separator

SPOTKANIE Z PANIĄ PRAWNIK


Dnia 30 października 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszym Domu Panią prawnik Katarzynę Karpińską.
Informacje uzyskane w sprawie prawa spadkowego pozwoliły zrozumieć nam problematykę związaną z: zachowkiem, przyjęciem i odrzuceniem spadku oraz stwierdzeniem nieważności testamentu.

Wiedza z tej prelekcji z pewnością przyda się nam w codziennym życiu.

Dziękując Pani Katarzynie za wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące nas problemy, czekamy na kolejne spotkanie.separator

TRENING UMYSŁU I STYLU


26 października 2018 roku w ramach Gdańskich Dni Seniora odbyły się warsztaty pt. Trening umysłu i stylu. Zajęcia zostały zorganizowane przez Centrum Rozwoju Talentów i odbywały się w budynku Oliva Gate przy ul.Grunwaldzkiej w Gdańsku-Oliwie.
Na seniorów czekało wiele atrakcji. Nasi klubowicze brali udział warsztatach teatralnych oraz zajęciach dotyczących własnego wizerunku. Niestety zabrakło nam czasu do wysłuchania koncertu kończącego całe spotkanie.

Dziękujemy za zaproszenie!


separator

10 EDYCJA ROZGRYWEK WARCBOWYCH


W środę 24 października 2018 roku odbyła się X edycja Rozgrywek Warcabowych - tym razem o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Zawody odbyły się w DPS Ostoja. W zawodach udział wzięli reprezentanci kilkunastu placówek - domów opieki oraz klubów samopomocy.
Po ponad trzech godzinach zaciętej rywalizacji zostaliśmy poczęstowani pysznym obiadem.
Wręczenie nagród prowadził Prezydent M. Gdańska Paweł Adamowicz.
Do zobaczenia za rok!


separator

ODWIEDZINY W KLUBIE SAMOPOMOCY


23 października 2018 r. odwiedziliśmy Klub Samopomocy przy Zielonym Trójkącie na ul. Marynarki Polskiej 134, dzialający w ramach Stowarzyszenia Przedsiębiorczości i Rehabilitacji. Kilkuosobowa reprezentacja naszego klubu uczestniczyła w zajęciach integracyjnych z gospodarzami. Na naszych klubowiczów czekało wiele atrakcji. Urzekła nas rodzinna atmosfera tego miejsca - poznaliśmy nowe gry planszowe, szczególnym powodzeniem cieszył się pokój gier wirtualnych. Czas upłynął nam bardzo szybko - na pewno będziemy kontynuować nasze spotkania!separator

RECITAL PANA ZBIGNIEWA KONWERSKIEGO


22 października 2018 roku po raz kolejny mieliśmy przyjemność usłyszeć Recital Pana Zbigniewa Konwerskiego pt.:
A mnie jest szkoda lata.
Piosenki z dawnych lat pozwoliły powrócić pamięcią do niezapomnianych chwil naszej młodości.

Dziękujemy Panu Zbyszkowi za wspaniały występ.


< >

separator

CZY ZNAMY GDAŃSK?


Pod takim tytułem 17 października 2018 roku odbyła się prelekcja prowadzona przez Pana Jacka Mazura.
W ciekawy sposób przedstawiony wykład uświadomił nam jak mało wiemy o Gdańsku.
Konkursy z wiedzy o naszym pięknym mieście bardzo ożywiły naszych seniorów.

Dziękujemy za spotkanie. Czekamy na kolejne.


separator

GŁÓWNE MIASTO Z PRZEWODNIKIEM


16 października 2018 r. seniorzy z Klubu Samopomocy po raz kolejny udali się na wycieczkę po Głównym Mieście. Pogoda udała się znakomicie. Dzięki uprzejmości Pani Przewodnik dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów z historii naszego miasta. Czekamy na kolejne spacery!!!


separator

KONCERT W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


15 października 2018 r. seniorzy z Polanek pojechali do Filharmonii Bałtyckiej na Koncert Edukacyjny Salon Wielkich Polaków. W programie znalazły się utwory najsłynniejszych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego. Niepodległościowe pieśni śpiewali między innymi soliści Opery Bałtyckiej. Tancerze Małego Studio Piosenki i Tańca w strojach staropolskich zaprezentowali polonezy i mazurki. Specjalnym gościem koncertu była Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej z Gdyni, która paradnymi strojami, pokazem musztry i muzyką poruszyła wszystkich widzów.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty.separator

SPACER PO ORŁOWIE


Przepiękna jesień za oknem zachęciła nas do spaceru nad morzem. Tym razem wybraliśmy się z seniorami do Orłowa. Rozpoczęliśmy od wędrówki deptakiem w kierunku mola i podziwiania ubarwionych jesiennymi kolorami wzgórz morenowych. Jedząc lody spacerowaliśmy po deskach mola i wygrzewaliśmy się w słońcu słuchając szumu morza i ptasich głosów. Wycieczkę zakończyliśmy w Tawernie Orłowskiej, gdzie piliśmy kawę i podziwiamy widok na Zatokę Gdańską.


separator

SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ


Październik miesiącem seniora - z tej okazji w naszej placówce zaplanowaliśmy cykl spotkań dla mieszkańców, klubowiczów i osób starszych ze środowiska lokalnego. Pierwsze z nich odbyło się 3 października 2018 r. Była to debata społeczna pod hasłem Seniorze nie daj się oszukać, którą poprowadziła policjantka z IV Komisariatu Policji w Gdanisku Oliwie Ewelina Stankiewicz. Jej gościem był inspektor Staży Miejskiej w Gdańsku Wojciech Dębski. Na spotkaniu poruszane były kwestie pomysłowości oszustów, podszywających się pod członków rodziny i pracowników różnych instytucji celem wyłudzenia lub kradzieży mienia. Pracownicy służb miejskich wypowiadali się na tematy zadane przez słuchaczy, a także udzielali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Kolejne spotkanie z tego cyklu 17 października. Zapraszamy.


separator

XIII BAL SENIORA


2 października seniorzy z naszej placówki bawili się na trzynastym Miejskim Balu Seniora w Gdańsku.
Ogromna sala w Amber Expo zapełniła się prawie 500 seniorami. W części oficjalnej wręczono nagrody 6 edycji konkursu Aktywni Seniorzy, który organizowany jest wspólnie przez Urząd Miejski i Regionalne Centrum Wolontariatu. Po wytwornym obiedzie przyszedł czas na zabawę. Do tańca seniorom grał znany wszystkim zespół Elektryczne Gitary. Muzyka porwała wszystkich, parkiet nie pustoszał ani na chwilę. Na koniec, po burzliwym konkursie tańca, wybrano królową i króla balu.
Z niecierpliwością czekamy na XIV Bal Seniora.


SPACER PO GDYŃSKIM AKWARIUM


Październik, miesiąc seniora rozpoczęliśmy od wizyty w Gdyńskim Akwarium - ogrodzie zoologicznym działającym w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego. Seniorzy z zainteresowaniem zwiedzali poszczególne sale, oglądając makiety, podziwiając faunę i florę związaną ze środowiskiem wodnym i wodno-lądowym. Szczególnie zaciekawiły ich rozmaitych kształtów i kolorów rybki zamieszkujące rafy koralowe. Dzień był słoneczny, więc naszą wizytę w Gdyni zakończyliśmy spacerem po marinie.
Zapraszamy do galerii.


< >

OBIAD Z PANIĄ TERESĄ WASILEWSKĄ


26 września seniorzy z DPS Polanki spotkali się z panią Teresą Wasilewską, radną Miasta Gdańska. Tym razem zostali przez nią ugoszczeni w restauracji Rękawiczka przy ulicy Długiej w Gdańsku. Na serdecznej rozmowie z Panią Teresą, smacznych przystawkach i obiedzie czas minął bardzo szybko i radośnie. Dziękujemy za spotkanie.


SPACER PO LESIE


W piątek 21 września, zachęceni informacjami, że jest to ostatni słoneczny i ciepły dzień września, wybraliśmy się na spacer do okolicznego lasu. Pogoda była rzeczywiście piękna. Marsz po nierównym terenie był dla seniorów doskonałą gimnastyką i dobroczynnym ukojeniem. Trójmiejski Park Krajobrazowy nie zawiódł naszych oczekiwań. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Nasz Dom znajduje się w przepięknej okolicy.

Zapraszamy do galerii.SPACER PO SKWERZE KOŚCIUSZKI


W środę 19 września wybraliśmy się do Gdyni. Spacerując po Skwerze Kościuszki cieszyliśmy się piękną pogodą i podziwialiśmy cumujące przy deptaku statki. Jednym z nich był francuski historyczny żaglowiec z 1921 roku La Marité, przez kilka dni stacjonujący w Gdyńskim porcie. Korzystając z okazji, że okręt udostępniony był zwiedzającym, weszliśmy na pokład, zajrzeliśmy we wszystkie zakamarki, a kręcąc kołem sterowym poczuliśmy się prawdziwymi żeglarzami. Byliśmy również pod pokładem, gdzie prezentowana była wystawa dotycząca uprawy żywności w ultraperyferyjnych regionach Europy. Na pokładzie La Marité czekał na nas poczęstunek - banany z tychże upraw. Zapraszamy do galerii.


< >

40-lecie Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Oliwie


17 września 2018 roku Dom Pomocy Społecznej w Gdańsku Oliwie obchodził swój jubileusz 40 lecia istnienia.
Były podziękowania, życzenia, kwiaty i prezenty. Z tej okazji zasłużeni pracownicy otrzymali medale Prezydenta Miasta Gdańska oraz podziękowania i wyróżnienia od Pani Dyrektor.
Ten dzień był również okazją do uroczystego otwarcia wyremontowanej części DPS.
Remont to inwestycja, która służyć będzie poprawie warunków i jakości życia seniorom zamieszkujących Nasz Dom.

Dziękujemy za przybycie na uroczystość: Panu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, Zastępcy Prezydenta Panu Piotrowi Kowalczuk, Posłom na Sejm Rzeczypospolitej Paniom Henryce Krzywonos Strycharskiej i Małgorzacie Chmiel, Pani Gabrieli Dudziak, Panie Ewie Kamińskiej, Panu Jarosławowi Kińczyk, Pani Małgorzacie Niemkiewicz Dyrektor MOPR, Pani Małgorzacie Ożga byłej Dyrektor DPS, przedstawicielom Duszpasterstwa oraz kierownictwu naszej budowy Panu Jackowi Glińskiemu i Panu Piotrowi Wolskiemu.
Serdecznie dziękujemy także Kierownikom zaprzyjaźnionych jednostek miasta, Dziennych i Środowiskowych Domów, WTZ, i Klubów Seniora.

Wszystkim przyjaciołom domu seniora dziękujemy za zaszczycenie swoją obecnością na jubileuszu brylantowych godów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


I ETAP PRZEBUDOWY DPS POLANKI


Zakończył się pierwszy etap modernizacji naszej placówki, w wyniku którego 1/3 budynku zyskała nowoczesne pokoje wyposażone w przestrzenne toalety oraz funkcjonalne kuchnie na piętrach. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do zwiększenia komfortu pobytu Seniorów w naszym Domu, w szczególności:

Prezydentowi, Zastępcom Prezydenta i Skarbnikowi Miasta Gdańska -
za wsparcie i zrozumienie potrzeb osób starszych
oraz osobiste zaangażowanie w sprawy związane z przebudową naszej placówki
Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska i Wydziałowi Programów Rozwojowych -
za dbałość i koordynację prac budowlanych oraz zrozumienie
Pracownikom Wydziału Rozwoju Społecznego UM Gdańska, sponsorom i darczyńcom,
którzy przyczynili się do utworzenia i realizacji planu Nasz Nowy Dom

Uroczyste otwarcie wyremontowanej części budynku odbędzie się
podczas jubileuszu 40-lecia istnienia placówki.
Wszystkich serdecznie zapraszamy.PAN PREZYDENT PAWEŁ ADAMOWICZ Z WIZYTĄ U NASZEJ 102-LATKI


W dniu 4.09.2018 r. Pan Prezydent Paweł Adamowicz w ramach swoich cyklicznych spotkań z seniorami odwiedził naszą 102-letnią mieszkankę Stanisławę Opalińską.
W miłej atmosferze, przy torcie, kawie i herbacie czas wszystkim szybko upłynął.

Jubilatce życzymy kolejnych lat w zdrowiu i pomyślności.DZIEŃ ŁASUCHA


Jak co roku pod koniec wakacji mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Dniu Łasucha, konkursie kulinarnym dla Domów Pomocy Społecznej z terenu województwa pomorskiego. Tym razem imprezę organizował ubiegłoroczny laureat - DPS Ostoja na Stogach w Gdańsku. Tak więc 29 sierpnia 2018 r. stanęliśmy w szranki z seniorami z kilkunastu placówek prezentując nasze warzywne rewolucje oraz degustując najróżniejsze potrawy: zupy, zapiekanki, sałatki, pierożki, kanapki, a nawet ciasta i inne słodkości, których głównymi składnikami były warzywa. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń kulinarnych oraz integracji i zabawy. Organizatorzy przygotowali ciekawe konkursy i występy o tematyce warzywnej, a także zaprosili wszystkich chętnych do tańca. Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Łasucha, u tegorocznego zwycięscy, którym okazał się DPS w Gdyni.


< >

Spacer w Brzeźnie


W kolejnym dniu lata, 22 sierpnia 2018 roku, nasi podopieczni skorzystali z kolejnej atrakcji - spaceru w Brzeźnie. Mieszkańcy i klubowicze wraz z opiekunem chętnie udali się do tej nadmorskiej dzielnicy Gdańska. Pogoda dopisała. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć.


Prelekcja o Gdańsku


Dnia 17.08.2018 r w Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Oliwie odbyła się prelekcja pana Jacaka Mazura o znanym i nieznanym Gdańsku.
Wykład zilustrowany przezroczami i uzupełniony informacjami o historii i ciekawostkach miasta bardzo podobał się mieszkańcom i zaproszonym gościom ze środowiska lokalnego.
Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


URODZINY JUBILATÓW LIPCOWYCH I SIERPNIOWYCH


16 sierpnia 2018 r. odbyło się spotkanie urodzinowe naszych pensjonariuszy. W tym uroczystym dniu każdy z jubilatów otrzymał piękną kartkę z życzeniami. W miłej atmosferze przy kawie, herbacie i smacznym cieście śpiewaliśmy piosenki z dawnych lat przy akompaniamencie skrzypiec.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.SPACER PO PARKU ORUŃSKIM


W dniu 9 sierpnia 2018 roku grupa mieszkańców oraz uczestników Klubu Samopomocy wraz z opiekunem, wybrała się na spacer do Parku Oruńskiego. Park ten położony jest w południowej części miasta. Leży w dolinie ciągnącej się od Łostowic do Kanału Raduni, który ogranicza park od wschodu. Doliną płynie Potok Oruński, tworząc w parku kaskadę. Park ma powierzchnię 19 ha a grupie udało się zwiedzić jego główną część. Piękno parku uwieczniono na kilku zdjęciach.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.


< >

AKWARIUM GDYŃSKIE


Dnia 08.08.2018 roku pojechaliśmy do Oceanarium Morskiego w Gdyni. Zwiedzając 4 kondygnacje,obejrzeliśmy bardzo ciekawe ekspozycje. Duże wrażenie zrobiły na nas przecudowne koralowce i zwierzęta, które zajmują 70 akwariów. Naszą uwagę przykuł wąż anakonda, drapieżny rekin oraz wielkie akwarium rozgwiazd.
Atrakcją jest również Sala Bałtycka,z charakterystyczną przeszkloną rotundą, w której znajduje się makieta dna Bałtyku i państw przybrzeżnych.
Jednym słowem wspaniała rozrywka, która pozwala miło spędzić czas, a przy okazji dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy, o których słyszano, ale nigdy nie widziano.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.


Jak radzić sobie z upałami?


To temat prelekcji przeprowadzonej w dniu 3.08.2018 r. wśród mieszkańców naszej placówki.

Na spotkaniu omówiliśmy zagadnienia dot.czynników przegrzania organizmu i rozwoju udaru cieplnego oraz jego objawy.

Aby nie dopuścić do takiego stanu podaliśmy niezawodne sposoby na te upalne i uciążliwe dni, wykorzystując pokaz niezbędnych rekwizytów, które należałoby stosować w te słoneczne lato.


Kiermasz Odpustowy w Stegnie


Dnia 26.07.2018 r. grupa mieszkańców wraz z opiekunem uczestniczyli w Kiermaszu Odpustowym w Domu Pomocy Społecznej Mors w Stegnie. Na wyznaczonym stoisku wystawiliśmy prace wykonane na terapii zajęciowej. Dzień minął w miłej i pogodnej atmosferze. Do placówki wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.Spacer po Parku Oliwskim


W słoneczny, upalny dzień seniorzy Klubu Samopomocy Polanki wybrali się na spacer do Parku Oliwskiego. Wypoczywając w otoczeniu pięknej zieleni podziwiali urokliwy zakątek Oliwy.
Zapraszamy do galerii.


< >

WARSZTATY KWIATOWE


W piątek 13 lipca 2018 r. mieszkańcy i klubowicze z Polanek uczestniczyli w warsztatach wyrabiania kwiatów z bibuły. Przeprowadziła je pani Halina Domagała z Klubu Seniora Zielony Trójkąt. Uczestnicy w serdecznej atmosferze wykonali przepiękne zwiewne maki oraz wymagające dużo większego nakładu pracy śliczne róże. Twórcze wysiłki uwidaczniają załączone zdjęcia.


DOGOTERAPIA NA POLANKACH


5 i 9 lipca 2018 roku mieliśmy przyjemność po raz trzeci przyjmować niezwykłych gości z południa Polski. Odwiedzili nas przyjaciele z Fundacji Dogoterapeutycznej Husky Team: Państwo Agnieszka i Sławek Wędrychowicz oraz ich podopieczni syberian husky o imieniu Tala oraz młodziutki cavalier Fancik. Czas spędzony z psami był dla seniorów bardzo radosny i pobudzający. Był również okazją do wspomnień oraz dzielenia się ważnymi myślami i uczuciami. Emocje wywołane tym niecodziennym spotkaniem doskonale widoczne są na załączonych zdjęciach.
Zapraszamy na fotorelację.


ZABAWA Z DJ JAMĄ


Piątkowe letnie przedpołudnie 6 lipca 2018 seniorzy z Polanek spędzili bardzo aktywnie. Niezastąpiony DJ Jama poprowadził dla nas zabawę taneczną. Seniorzy śpiewali, podrygiwali i tańczyli do znakomitych przebojów muzyki polskiej i zagranicznej. Było wesoło i radośnie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne szaleństwo na naszym kawiarnianym parkiecie.TURNIEJ GRY W TYSIĄC


Już trzeci raz Gdańska Fundacja I Ty Możesz Wszystko organizowała Turniej gry Tysiąc. W imprezie, która miała miejsce w DDP przy ulicy Wajdeloty, reprezentowało nasz Dom trzech mieszkańców, panowie: Janusz, Bronisław i Marek - zwycięzca poprzedniej edycji. Potyczki były bardzo emocjonujące. Poza turniejem była możliwość uczestniczenia w innych grach planszowych i towarzyskich. Choć nie udało się nam obronić tytuł mistrza gry Tysiąc, zawodnicy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Dziękujemy za organizację i zaproszenie do współzawodnictwa.


< >

SEZON GRILLOWY ROZPOCZĘTY


Wiosna w tym roku jest wyjątkowo ciepła, więc na dobre rozpoczęliśmy sezon grillowy. W naszym ogrodzie są do tego idealne warunki. W środę 23 maja po raz drugi piekliśmy kiełbaski, kaszanki i inne smakołyki. Seniorki z Klubu Samopomocy przygotowały pyszne surówki. Na deser były pieczone banany z czekoladą... Przy akompaniamencie skrzypiec, w miłej atmosferze czas minął nam bardzo przyjemnie i szybko.


KONCERT CHÓRU SOGLASIE Z UKRAINY


Dziękujemy Pani Joannie Stankowskiej Dyrektor Festiwalu Mundus Cantat, za zorganizowanie występu Chóru SOGLASIE z Ukrainy. Koncert odbył się 18 maja w naszej placówce w ramach cyklu koncertów - Gdańskie Koncerty Towarzyszące Mundus Cantat 2018, który jest częścią prezentacji artystycznych 14 edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego.
Dziewczęcy Chór SOGLASIE działa w Kropivnitsky przy Szkole Muzycznej nr 2 im. J. Meytas od roku 1974. Od 2000 roku dyrygentem chóru jest Natalia Konsunova-Tribinenko. Na koncercie usłyszeliśmy utwory sakralne i świeckie zaśpiewane a capella, gdyż chór się w takim śpiewie specjalizuje. Koncert chóru SOGLASIE pozwolił mieszkańcom naszej placówki oraz seniorom ze środowiska lokalnego choć na chwilę przenieść się w świat muzyki, doświadczyć niezapomnianych wrażeń i poczuć niezwykłość dnia codziennego.
Dziękujemy za niezapomniane wrażenia i życzymy chórowi zdobycia najwyższej nagrody czyli Grand Prix Festiwalu Mundus Cantat 2018. Trzymamy kciuki.

Zapraszamy do galerii.


SUPLEMENTY DIETY - JAKIE I CZY ZAWSZE ZDROWE


Dnia 8 maja 2018 roku gościliśmy w naszej placówce Panią dr Dagmarę Wiewiórską-Garczewską.
Wykład Pani doktor uświadomił nam czym są suplementy diety i kiedy nie należy ich nadużywać. Po wykładzie seniorzy zadawali pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Po godzinnej prelekcji pożegnaliśmy naszego gościa gromkimi brawami i upominkiem wykonanym przez mieszkańców.
Dziękujemy Pani doktor za ciekawy i pouczający wykład. Czekamy na kolejne spotkanie.

Zapraszamy do galerii.


< >

DNI WOLONTARIATU W DPS SOPOT


26 kwietnia 2018 r. zostaliśmy zaproszeni na spotkanie Senior w wolontariacie, które odbyło się w Sopockim Domu Pomocy w ramach Dni Wolontariatu DPS. Zaproszeni goście rozmawiali o wolontariacie seniorów, a w szczególności o pozyskiwaniu osób starszych do bezinteresownego pomagania innym, o rozwoju inicjatyw zgłaszanych przez seniorów na terenie Trójmiasta oraz o korzyściach, jakie przynosi dawanie innym własnego czasu i uwagi. Szczególnie wzruszająca była opowieść pani Jagody, blisko osiemdziesięcioletniej wolontariuszki DPS w Sopocie, o jej doświadczeniach związanych z odwiedzaniem seniorów i chorych w tej placówce. Spotkanie uświetnił koncert w wykonaniu młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 2 w Wejherowie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.


ŚWIATOWY DZIEŃ PINGWINA W OLIWSKIM ZOO


25 kwietnia, na cześć pingwinów Adeli, których kolonia przez kilka lat z rzędu właśnie w tym dniu wracała na tereny lęgowe, obchodzony jest Światowy Dzień Pingwina. Z tej okazji przedszkolaki i uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Gdyni przygotowali przedstawienie pt. Wesołe pingwinki idą na urodziny. Mieliśmy okazję oglądać ich występ w Oliwskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie zostaliśmy zaproszeni na świętowanie tego dnia. Po przedstawianiu przyglądaliśmy się karmieniu tych niezwykłych ptaków i słuchaliśmy opowieści pracownika ZOO o ich zwyczajach i życiu w gdańskim Ogrodzie. Udaliśmy się również na krótki spacer, na którego fotorelację serdecznie zapraszamy.KONCERT GITAROWY


24 kwietnia 2018 roku ponownie gościliśmy Pana Daniela Egielmana, stypendystę nagrody im. Gabriela Daniela Fahrenheita. Ten utalentowany młody muzyk studiujący obecnie w Salzburgu i biorący udział w konkursach w wielu krajach, znalazł chwilkę, żeby umilić dzień naszym mieszkańcom i seniorom ze środowiska lokalnego. Dziękujemy za miłe spotkanie z muzyką na gitarę klasyczną. Pan Daniel przedstawia zawsze nowy repertuar, który świadczy o jego rozwoju muzycznym.
Wiemy, że Pan Egielman wydał płytę, dostaliśmy ją w prezencie i będziemy z przyjemnością słuchać. Życzymy kolejnych sukcesów, koncertów, wygranych konkursów i wydania kolejnych płyt.
Z pozdrowieniami, trzymamy kciuki.


GŁÓWNE MIASTO Z PRZEWODNIKIEM


23 kwietnia 2018 r. seniorzy z Klubu Samopomocy zwiedzali Główne Miasto słuchając opowieści pani przewodnik po Trójmieście - Haliny Plecan. Spacer rozpoczął się na Zielonym Moście i wiódł ulicami: Długi Targ, Długą, Tkacką i Piwną do Bazyliki Mariackiej. Opowieści pani Haliny zaciekawiły i zaskoczyły nawet rdzennych gdańszczan, którzy przyznali, że pomimo wielu lat obcowania z miastem, nie zdołali poznać wszystkich jego sekretów. Choć pogoda nie była zbyt łaskawa (trafiliśmy na półgodzinny deszcz), spacer był bardzo przyjemny i pouczający. Dziękujemy pani Halinie za ciekawe opowieści i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


< >

GDAŃSKA KOPERTA ŻYCIA


20 kwietnia 2018 r. w DPS Polanki odbyło się spotkanie w ramach kampanii organizowanej przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia. Naszym gościem był ratownik medyczny realizujący program Gdańska Koperta Życia, pan Łukasz Wrycz-Rekowski. W bardzo jasny i przystępny sposób przedstawił mieszkańcom i seniorom ze środowiska lokalnego ideę Koperty Życia, opowiedział o podstawach pierwszej pomocy medycznej oraz zapoznał ze sposobem korzystania z defibrylatora AED. Podczas potkania uczestnicy otrzymali własne Koperty Życia.


SPOTKANIE MIĘDZYPOKOLENIOWE PRZY GRACH TOWARZYSKICH


Dnia 19.04.2018 roku w naszej placówce odbyła się w ramach programu SENIORZE ZADBAJ O SŁONECZNĄ JESIEŃ otwarta impreza dla osób 60 plus.

Naszymi gośćmi byli: Pani Poseł Henryka Krzywonos-Strycharska z mężem Panem Krzysztofem Strycharskim, seniorzy z: Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Wajdeloty w Gdańsku, Klubu Przyjaciól Strzyża, Klubu Prometeusz, przyjaciele z Warszatu Terapii Zajęciowej oraz seniorzy ze środowiska lokalnego. Nie zapomnieli o nas również Pan Jacek Mazur i Pan Tadeusz Zydel.
W dniu wolnym od zajęć szkolnych uczniowie II klasy Społecznego Towarzystwa Oświatowego wraz z Panią Mirosławą Czechowską przygotowali wiele ciekawych gier i zabaw, spośród których największym powodzeniem cieszył się bilard oraz Bingo, Chinczyk, Warcaby. Dużo radości i uśmiechu dały Kalambury.
Funcjonariusze z IV Komisatriatu z Gdańska Oliwy: Pani Ewa Kulas - młodszy aspirant i Pan Janusz Kruszyński aspirant szatbowy oraz Pan inspektor Artur Sokołowski ze Straży Miejskiej edukowali uczestników w zakresie prewencji, unikania zagrożeń i podnoszenia seniorskiego bezpieczeństwa.
Państwu Katarzynie i Grzegorzowi Pellowskim seredecznie dziękujemy za smaczne wypieki cukiernicze.
Z kolei Panu Dyrektorowi Jerzemu Dobaczewskiemu z Zakładu Transportu Miejskiego w Gdańsku dziękujemy za gadżety, które zostały wręczone uczestnikom podczas spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


MUZEUM FIGUR WOSKOWYCH W SOPOCIE


17 kwietnia 2018 roku seniorzy z Klubu Samopomocy wybrali się na wycieczkę do Sopotu. Pierwszym punktem programu po zejściu deptakiem było Muzeum Figur Woskowych. Klubowicze mieli tam okazję sfotografowania się z gwiazdami sportu, filmu i telewizji. W muzeum spotkali również postaci z filmów i bajek. Po sesji zdjęciowej spacerowali po molo w słońcu, które chyba specjalnie na tą okoliczność wyjrzało zza chmurki. Fotorelacja z wycieczki na załączonych zdjęciach.


< >

RAPORT Z BUDOWY


Cieszymy się, że budowa postępuje, Widać już pierwsze efekty.
Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do galerii.WIZYTA W PAPUGARNI


W czwartkowe przedpołudnie uczestnicy Klubu Samopomocy odwiedzili gdańską Papugarnię. Była to okazja do podziwiania piękna tych kolorowych ptaków oraz słuchania ich śpiewu i najdziwniejszych ptasich dźwięków. Papugi były bardzo przyjazne i ciekawskie. Siadały seniorom na ramionach, głowie, plecach, łapały za wszystkie sznureczki, paski, rączki okularów. Nie obyło się bez żartów i strat: papugi zdjęły opaskę z głowy pani Brygidy i oderwały guziki od swetra pani Bogusi. Jak wspaniała była to przygoda, świadczą uśmiechy na twarzach seniorów.


OBIAD Z TERESĄ WASILEWSKĄ


Seniorzy z Domu Pomocy Społecznej Polanki kolejny raz zostali zaproszeni na wspólny spacer i obiad przez Panią Teresę Wasilewską - radną miasta Gdańska. Spotkaliśmy się w restauracji Mon Balzak, gdzie podczas miłej rozmowy spędziliśmy czas przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku. Po krótkim spacerze uliczkami Starego Miasta zostaliśmy poczęstowani smacznym obiadem w Barze Pod Rybą. Serdecznie dziękujemy Pani Teresie za wspólnie spędzony czas.


< >

MUZYKA KLASYCZNA NA POLANKACH


6 kwietnia 2018 roku z inicjatywy Pani ad dr hab. Anny Mikolon w naszym Domu odbył się KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku Wrzeszczu: Moniki Lenarczyk (skrzypce), Sary Skierkowskiej (skrzypce) oraz Marcina Marzejona (klarnet).
W programie usłyszeliśmy utwory znanych kompozytorów: J. S. Bacha, W. A. Mozarta, H. Wieniawskiego, R. Twardowskiego, A. Szałowskiego, K. Kurpińskiego.

Serdecznie dziękujemy za ciekawy występ.


KONCERT ZUZANNY WĘŻYK


Dnia 5.04.2018 roku gościliśmy w naszej placówce Panią Zuzannę Wężyk, stypendystkę im. Fahrenheita grającą na gitarze klasycznej.
W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwory znanych kompozytorów z epoki klasycyzmu i renesansu. Pani Zuzanna na bis zagrała i zaśpiewała pieśń zespołu Trzecia Godzina Dnia. Koncert został odebrany przez mieszkańców z dużym entuzjazmem.

Dziękujemy za występ.


PRZYGOTOWANIA WIELKANOCNE W NOVOTELU MARINA W GDAŃSKU JELITKOWIE


Dnia 29 marca 2018 roku w Wielki Piątek seniorzy Klubu Samopomocy przy Domu Pomocy Społecznej Polanki z gośćmi hotelowymi przygotowywali dekoracje wielkanocne. Dużą przyjemność sprawiło wszystkim uczestniczącym ozdabianie jajek.
Cieszymy się, że wykonane prace będą miłym elementem kompozycyjnym wnętrza hotelu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.ŚNIADANIE WIELKANOCNE


28 marca 2018 roku w Domu Pomocy Społecznej Polanki odbyło się tradycjne ŚNIADANIE WIELKANOCNE.
Przy uroczyście zastawionym stole spotkali się mieszkańcy, uczestnicy Klubu Samopomocy oraz grono wspaniałych gości i przyjaciół: Biskup Zbigniew Zieliński, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Pan Piotr Kowalczuk, Ks. Henryk Tribowski, Radni Miasta Gdańska: Pani Teresa Wasilewska, Pan Piotr Gierszewski, Pan Mariusz Andrzejczak, Zastepca Dyrektora MOPR w Gdańsku Pani Agnieszka Wróbel, Główna Księgowa MOPR w Gdańsku Pani Dorota Giedroyć, Pani Alicja Jurasz, Pani Marianna Reszke, Pan Jacek Mazur i Pan Tadeusz Zydel.
Wszyscy z radością i uśmiechem świętowaliśmy Zmartwychwstanie Pańskie z myślą, że wiara i nadzieja będą towarzyszyć nam również każdego następnego dnia.
Serdecznie dziękujemy za wspólne spotkanie wielkanocne.
Życzymy, by wiosenna atmosfera rozgościła się zarówno za oknami jak i w naszych sercach.

Zapraszamy do galerii, gdzie zamieściliśmy zdjęcia z Wielkanocy w naszym Domu.


< >


RECITAL WOKALNY ZBIGNIEWA KONWERSKIEGO


Dnia 23 marca 2018 roku Pan Zbigniew Konwerski po raz kolejny zaszczycił nas swoją obecnością.

W jego wykonaniu usłyszeliśmy recital wokalny pt.: WIOSNA ACH TO TY
Brawo za dobór repertuaru i wykonanie !!!
Piosenki zaprezenztowane przez Pana Zbigniewa Konwerskiego spotkały się z bardzo serdecznym przyjęciem.

Zapraszamy do galerii.


III EDYCJA PRZEGLĄDU KARAOKE


Dnia 19 marca wzięliśmy udział w III Edycji Przeglądu Karaoke OD SENIORA DO GWIAZDORA, zorganizowanego przez Dom Pomocy Społecznej Ostoja w Gdańsku.
Pomimo dużej konkurencji nasz duet wokalny przygotowywany przez Pana Jarka zdobył wyróżnienie.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że z roku na rok poziom rywalizacji jest coraz wyższy. Cieszymy się, że nasz występ został doceniony. Do domu wracaliśmy w radosnych nastrojach.

DUŻE BRAWA DLA PANI BRYGIDY I PANI RENI !!!

Zapraszamy do galerii.


ZESPÓŁ TEATRALNY PRZYSTANEK 21


Dnia 16 marca mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszym Domu spektakl pt.: OGRÓD UCZUĆ I MYŚLI
Zespół Teatralny Przystanek 21 przygotował bardzo ciekawy program poetycko-muzyczny, który wzbudził miłe doznania zarówno dla ucha jak i serca.
Dziękujemy wszystkim artystom za interesujące i profesjonalne przedstawienie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


< >

IMIENINY W KLUBIE SAMOPOMOCY


14 marca świętowaliśmy imieniny naszej Pani Krystyny. Solenizantka zaskoczyła nas wspaniałymi wypiekami. Znalazło się też coś pysznego dla unikających cukru... Były kwiaty, życzenia, wspólny śpiew. A najpiękniejszy był uśmiech na ustach Pani Krysi.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.
KONCERT MUZYKI POWAŻNEJ NA POLANKACH


Dnia 13 marca 2018 r w naszym Domu odbył się koncert muzyki poważnej, podczas którego wysłuchaliśmy utworów: S. Moniuszki, S. Rachmaninowa, E. Elgara, K. Szymanowskiego, B. Smetany, Mendelssohna-Bartholdy’ego w wykonaniu: ad dr hab. Anny Mikolon (fortepian), Katarzyny Marczewskiej (sopran), Pauliny Dąbrowskiej (sopran) oraz Sary Skierkowskiej (skrzypce).
Dziękujemy Państwu za miłe i wzruszające przeżycia muzyczne.
Czekamy na kolejne spotkania.

Zapraszamy do galerii.


ŚWIĘTA WIELKANOCNE TUŻ,TUŻ


Przygotowania do Świąt w naszym domu rozpoczęły się na całego.
Zaangażowali się w nie zarówno mieszkańcy jak seniorzy Klubu Samopomocy, wykonując ozdoby i kartki świąteczne.
Na zdjęciach wielkanocne prace w toku.


< >

MULTIMEDIALNA WYCIECZKA DO RZYMU


9 marca 2018 r Pan Jacek Mazur po raz kolejny zabrał nas na multimedialną wycieczkę. Tym razem zwiedzaliśmy zabytki Rzymu.
Historia tego niezwykłego miasta na długo pozostanie w naszej pamięci.

Panie Jacku bardzo dziękujemy za wspaniałą podróż!
WIZYTA UCZNIÓW Z AUTONOMICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ


07.03.2018 r. gościliśmy uczniów z Autonomicznej Szkoły Podstawowej w Gdańsku, którzy wraz z naszymi mieszkańcami spędzili miło czas przy grach edukacyjnych.

Dziękujemy naszym młodym gościom za słodki poczęstunek, entuzjazm, uśmiech i ciepłą atmosferę. Liczymy na kolejne spotkania.

Zapraszamy do galerii.SANKTUARIA MARYJNE W EUROPIE


Dnia 16.02.2018 r. z panem Jackiem Mazurem zwiedzaliśmy Sanktuarium Maryjne.
Opowieści o La Salette i Laur-des wzbudziły duże zainteresowanie.
Czekamy na kolejne spotkanie z naszym wspaniałym przewodnikiem.


WALENTYNKI 2018


12 luty to był niezapomniany dzień, który spędziliśmy z naszym przyjacielem Panem Jackiem Mazurem.
Z okazji Walentynek Pan Jacek przygotował dla naszych seniorów romantyczną muzykę i wiele miłych niespodzianek.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Zapraszamy do galerii.


BAL KARNAWAŁOWY W DPS STEGNA


W dniu 12 lutego odwiedziliśmy naszych przyjaciół z Domu Pomocy Społecznej w Stegnie, którzy zorganizowali bal kostiumowy.
Dziękujemy za wspaniałą zabawę i możliwość spędzenia wspólnie tych ostatnich dni karanwału.
Balownicy mile wspominają dobrą muzykę i smaczne jedzenie. Umówiliśmy się już na kolejną imprezę.
Zapraszamy do galerii.


< >

ZABAWA KARNAWAŁOWA NA POLANKACH


1 lutego 2018 r. odbył się w naszym Domu bal karnawałowy.
Dziękujemy serdecznie Panu Jackowi za przeprowadzenie zabawy. Jego energia i fantastyczny nastrój udzieliły się wszystkim uczestnikom imprezy.
Zapraszamy do galerii.BIESIADNA POTAŃCÓWKA W CARITASIE


Dnia 31 stycznia 2018 r. skorzystaliśmy z zaproszenia zaprzyjaźnionej placówki. O godzinie 14:00 pojechaliśmy do Centrum Pomocowe Caritas na zabawę biesiadną. Było wspaniale. Konkursy, piosenki znane i lubiane w rytmie cza cza wprawiły wszystkich w szampański klimat.
DZIĘKUJEMY ZA MILE SPĘDZONY CZAS.
Zapraszamy do galerii.


REMONT NA POLANKACH


W styczniu remont naszego Domu ruszył pełną parą. Jedna trzecia budynku została całkowicie wyłączona z użytku. Dzięki temu zarówno mieszkańcy jak i pracownicy mają szansę lepiej się poznać i zintegrować. Trwa burzenie ścian, co dzień spod budynku wyjeżdżają ciężarówki załadowane gruzem. Jednocześnie budowlańcy poszerzają fundamenty, aby kosztem balkonów każdy pokój miał własną łazienkę, a stołówka zyskała dodatkową przestrzeń.


< >

BOWLING W KLUBIE U7


W czwartek 25 stycznia 2018 r. mieszkańcy i klubowicze naszego Domu grali w kręgle w zaprzyjaźnionym Klubie U7 w Gdyni. Rywalizacja jak zwykle była zacięta. Panu Darkowi po raz pierwszy, i to kilka razy, udało się strącić wszystkie 10 kręgli. Dla każdego seniora była to jednocześnie doskonała zabawa i gimnastyka. Mistrzem został debiutujący w tej grze klubowicz - pan Krzysztof. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.KONCERT SKRZYPCOWY NA POLANKACH


Dnia 26.01.2018 r. usłyszeliśmy muzykę skrzypcową w wykonaniu naszego kolegi
JAROSŁAWA WILKOŁASKIEGO
Zaprezentowano słuchaczom utwory z muzyki klasycznej Menuet Boccheriniego, Humoreskę Dworzaka, jak i znane przeboje muzyki rozrywkowej.


WYSTĘP W UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 23 W GDAŃSKU


23 stycznia po raz kolejny nasi seniorzy mogli obejrzeć jasełka.
Tym razem, w bożonarodzeniowym przedstawieniu, wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku pod kierownictwem Pani Joanny Merty. Dzieci z klasy I-III w interesujący i barwny sposób opowiedziały historię narodzin Pana Jezusa.
W drugiej części spotkania uczniowie klasy VI zaprezentowały występ muzyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Jolanty Zając i dedykowany seniorom z okazji Dnia Babci i Dziadka. Miłym akcentem było wręczenie własnoręcznych upominków i słodkości dla naszych podopiecznych.

Dziękujemy za występ i czekamy na kolejne spotkania....
Zapraszamy do galerii.


< >

MULTIMEDIALNA WYCIECZKA DO WATYKANU


22 stycznia 2018 r. mieszkańcy i seniorzy Klubu Samopomocy Polanki oraz Klubu Seniora Prometeusz, dzięki uprzejmości przyjaciela naszego Domu Pana Jacka Mazura, udali się na multimedialne zwiedzanie Watykanu.
Mentor naszej grupy bywał tam nie raz, dlatego pokazał nam: PLAC ŚWIĘTEGO PIOTRA, BAZYLIKĘ, MUZEUM WATYKAŃSKIE ORAZ SALĘ KLEMETYŃSKĄ jak najlepszy przewodnik. Wykorzystując znajomości Pana Jacka, mogliśmy uczestniczyć także w audiencji prywatnej.
O dziwo nikt nie był zmęczony, być może dlatego, że podczas zwiedzania serwowano herbatkę, kawę i ciasto.

Zapraszamy do objrzenia galerii.ODWIEDZINY CZTERONOŻNYCH PRZYJACIÓŁ ZE SCHRONISKA PROMYK


19 stycznia 2018 roku odwiedziły nas zwierzaki i ich opiekunowie z gdańskiego schroniska Promyk. Wizyta wniosła wiele ciepła,uśmiechu i radości.
Spośród czworonogów były pieski: Julia, Mucha, Nela, Pan Pies oraz kot Rademenes dawniej Dyzio.
Dwugodzinne spotkanie ze zwierzętami minęło nam bardzo szybko i dostarczyło dużo pozytywnej energii.

Zdjęcia z wizyty można obejrzeć w naszej galerii.


OBIAD W RĘKAWICZCE


18 stycznia 2018 roku ponownie mogliśmy skorzystać z życzliwości Pani Teresy Wasilewskiej, Radnej Miasta Gdańska. Seniorzy z Klubu Samopomocy zjedli bardzo smaczny obiad z deserem w przepięknej scenerii Restauracji Rękawiczka przy ul. Długiej w Gdańsku. Następnie korzystając z pięknej zimowej pogody, udali się na spacer po Starówce.
Bardzo dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i miłą atmosferę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.


JASEŁKA W PRZEDSZKOLU NR 42 DOLINA SMYKÓW


We wtorek, 16 stycznia, udaliśmy się z wizytą do zaprzyjaźnionego przedszkola na jasełka.
Dzieci przedstawiły wspaniałe bożonarodzeniowe widowisko, które dostarczyło nam wiele radości i wzruszeń.
Jesteśmy pod dużym wrażeniem! Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w naszej galerii.


< >

POLANKI NA JAZZOWO KONCERT ZESPOŁU 5/6


15 stycznia 2018 r. miało miejsce kolejne wydarzenie muzyczne w naszym domu. Dzięki uprzejmości ad. dr Małgorzaty Kuchtyk gościł u nas zespół wokalny 5/6, w skład którego wchodzą studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Wykorzystując technikę śpiewu a capella, wykonali utwory z różnorodnych gatunków muzycznych takich, jak pop, jazz, gospel, blues.
Bardzo dziękujemy za wspaniały występy i czekamy z niecierpliwością na kolejne koncerty.
Zapraszamy do galerii.Jasełka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Gdańsku


Dnia 10 stycznia 2018 r. mieliśmy przzyjemność obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe w wykoniu uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej nr 46 w Gdańsku. Jasełkom towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd, które pozwoliło ponownie poczuć magię świąt.
Dziękujemy za wspaniałe widowisko i zapraszamy do galerii.


Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku-Oliwie
ul. Polanki 121, 80-308 Gdansk
tel./fax (0048) 58 552 19 52, tel. (0048) 58 552 33 32, mail: sekretariat@dpspolanki.pl

Licznik odwiedzin 00455113