GdanskUROCZYSTOŚĆ WIGILIJNA


Dnia 20 grudnia 2019 r. obchodziliśmy w Naszym Domu uroczystość wigilijną, na którą przybyli między innymi: Pan Piotr Kowalczuk Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, asystent europosłanki Pani Magdaleny Adamowicz, Pani Agnieszka Wróbel Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Pani Dorota Giedroyć Gówna Księgowa MOPR w Gdańsku, Radni Miasta Gdańska - Pani Teresa Wasilewska, Pan Jan Perucki i Andrzej Stelmasiewicz. Wśród zacnych gości nie zabrakło również Ekscelencji Biskupa Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniewa Zielińskiego oraz Wielebnego ks. Henryka Tribowskiego. Nie zapomniała o nas także nasza droga Pani Alicja Jurasz, Jolanta Lipińska Kierownik DDP w Gdańsku, wolontariusze i przyjaciele Domu Pan Jacek Mazur, Pan Tadeusz Zydel i Pan Krzysztof Strycharski.
Ten piękny, ciepły i świąteczny czas Bożonarodzeniowy został podkreślony przez składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie oraz tradycyjne potrawy. Podczas uroczystości odwiedził nas Mikołaj z podarunkami.
Miłym akcentem był występ wspaniałego muzyka i kompozytora Pana Tadeusza Kassaka oraz skrzypka Pana Jarosława Wilkołaskiego.
Wszystkim przybyłym na spotkanie wigilijne serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do galerii.


DOGOTERAPIA I PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE


19 grudnia 2019 roku po raz kolejny odwiedzili nas terapeuci z Fundacji Dogoterapeutycznej GRUPA ENZO. Było to niezwykłe przedświąteczne spotkanie. Tym razem seniorzy w asyście owczarka szwajcarskiego o imieniu Connor dekorowali pierniczki i wykonywali kolorowe łańcuchy na choinkę. Jesteśmy bardzo wdzięczni GRUPIE ENZO za poświęcony nam czas oraz wprowadzenie naszych podopiecznych we wspaniały przedświąteczny nastrój. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania.


PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z TEB EDUKACJĄ


Dnia 18.12.2019 r. gościliśmy w naszej placówce Samorząd szkolny z Technikum TEB Edukacja w Gdańsku.
Miłym akcentem dla naszych seniorów były wypieki przygotowane przez uczniów.
Różnorodne ciasta, kawa i herbata urozmaiciły spotkanie międzypokoleniowe. Z kolei wspólne śpiewanie kolęd podkreśliły zbliżający się czas Bożonarodzeniowy.
Dziękujemy również Pani Alicji Lesner-Trzeciak za zaangażowanie i pracę w przygotowanie tej niezapomnianej wizyty.


< >PODZIĘKOWANIA DLA GOŚCI Z FUNDACJI ENERGA


13 grudnia 2019 roku po raz drugi odwiedzili nas przedstawiciele Fundacji Energa wręczając nam czek w wysokości 42.748,- złotych z przeznaczeniem na bieżące potrzeby naszych podopiecznych.


Dziękujemy serdeczne Prezesowi Zarządu Panu Olafowi Dramowiczowi oraz wszystkim przedstawicielom Fundacji Energa za ten wspaniały gest - zapraszamy do fotorelacji.


CZAS PRZYGOTOWAŃ


Okres przedświątecznych przygotowań w pełni. Zbliżające się Święta można wyczuć na każdym kroku - przygotowywanie prezentów, aranżowanie wystroju bożonarodzeniowego, próby wokalne przed zbliżającą się Wigilią.
Wszyscy pracują pełną parą, a jednocześnie przyjeżdżają nowe meble do świeżo wyremontowanej części budynku - mamy nadzieję, że zdążymy...KONCERT STUDENTÓW AKADEMII MUZYCZNEJ


Dnia 12.12.2019 w czwartek gościliśmy wokalistów z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Razem z dr Małgorzatą Kuchtyk oraz świetnym pianistą p. Ignacym przyjechało do nas dziewięć wokalistek ze świątecznym programem. W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy polskie, ukraińskie oraz amerykańskie świąteczne piosenki, natomiast w drugiej części braliśmy udział w prawdziwym kolędowaniu. Przy współudziale wokalistów,publiczności oraz niespodziewanych gości wykonaliśmy większość polskich kolęd.


< >

Niezapomniany koncert i niezapomniane wrażenia - dziękujemy bardzo!


GRUDNIOWE SPOTKANIE Z BYŁYMI PRACOWNIKAMI


6 grudnia odbyło się również w Naszym Domu coroczne spotkanie spotkanie z byłymi pracownikami. Przy kawie i pysznym torcie wspominano minione lata i opowiadano o obecnych wydarzeniach. Dziękujemy za odwiedziny, wspaniałą atmosferę i wspólnie spędzone popołudnie.


WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA


Mikołajki jak co roku obchodzimy w Naszym Domu bardzo uroczyście. Na tegoroczną uroczystość 6 grudnia przybyły do nas dzieci z Przedszkola Uniwersyteckiego oraz DJ.JaMa.
Pan Jacek opowiadał nam prawdziwą historię biskupa Mikołaja z Miry, dzieci natomiast obdarowały nas własnoręcznie wypieczonymi ciasteczkami. Św. Mikołaj w tym roku również nas nie zawiódł - przybył niespodziewanie z workiem pełnym prezentów. Było to dla wszystkich wielkim przeżyciem - zwłaszcza dla niektórych przedszkolaków, którzy widzieli go na żywo po raz pierwszy. Św.Mikołaj obdarował wszystkich mieszkańców i klubowiczów prezentami i wyruszył w dalszą drogę.

Bardzo dziękujemy panu Jackowi Mazurowi za wizytę i zapraszamy do galerii.


PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI


4 grudnia 2019 roku miało miejsce świąteczne spotkanie z naszymi drogimi wolontariuszami.
Było ono okazją do złożenia podziękowań za ich zaangażowanie, życzliwość i bezinteresowną pomoc mieszkańcom Domu.
W rodzinnej atmosferze, przy słodkim poczęstunku, wspominaliśmy mijający rok, a goście mieli okazję wymienić się wzajemnymi doświadczeniami w pracy wolontarystycznej.
Życzymy wszystkim naszym wolontariuszom jak największej satysfakcji z pracy, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami.ANDRZEJKI Z WIGOR SENIOR


W piątek 29 listopada 2019 r. nasi klubowicze bawili się na Andrzejkach w placówce Wigor Senior. W przestronnej sali mieliśmy okazję ostatni raz w tym roku poszaleć na parkiecie i seniorzy chętnie z tej możliwości skorzystali. W trakcie imprezy odbył się konkurs tańca z balonami oraz zabawa w karetę, która rozruszała zarówno uczestników jak i widzów. Każdy senior biorący udział w konkursach otrzymał słodki poczęstunek. W nastrojowym, nieco mrocznym zakątku czarownica czekała na chętnych z kartami, woskiem i innymi wróżbami. Oprócz wróżb oferowała dobre słowo i cenne rady, sprawiając że każdy odchodził od jej stolika przejęty i pełen nadziei. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę. Zapraszamy na fotorelację.


separator

GDAŃSKIE ZOO DLA SENIORÓW


Jesienną tradycją stało się, że seniorzy z Polanek odwiedzają Gdański Ogród Zoologiczny na zajęcia specjalnie zorganizowane dla nich przez panią Grażynę Naczyk. W tym roku 28 listopada 2019 r. udaliśmy się do oliwskiego ZOO na spotkanie z kotowatymi. Piękna pogoda zachęciła wszystkich do krótkiego spaceru i odwiedzenia kilku przedstawicieli gatunku: rysia, żbika, pantery perskiej i pumy. Ożywieni jesiennym powietrzem spotkaliśmy się w sali dydaktycznej na poczęstunku oraz dalszej części zajęć. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą zamieszkujących w oliwskim ogrodzie kotowatych oraz spotkaliśmy się z ich opiekunami, którzy bardzo ciekawie opowiadali o swoich podopiecznych. Dla seniorów przygotowane były warsztaty ceramiczne, podczas których można było ulepić wybranego przedstawiciela kotowatych lub tworzyć zgodnie z tym, co podpowiadała wyobraźnia. Można było również stworzyć laurki dla gepardów na zbliżające się święto tych drapieżników. Bardzo dziękujemy za pamięć o naszych seniorach i organizację kolejnego niezwykłego spotkania.


separator

ANDRZEJKI


Dnia 22 listopada 2019 r. w naszej placówce odbyła się Zabawa Andrzejkowa, na którą przybyli zaproszeni goście z Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty, Domu Pomocy Społecznej w Oruni, Centrum Pomocowego Caritas w Gdańsku oraz seniorzy z Klubu Prometeusz i Klubu Samopomocy przy DPS Polanki.
Wspaniała muzyka, smaczne potrawy oraz wróżby, wśród których nie mogło zabraknąć lania wosku sprawiły, że ten niezapomniany dzień minął w miłej i wesołej atmosferze.


< >

separator

SEANS FILMOWY


Klub Seniora Prometeusz działający przy naszym DPS-ie już od 10-lat (niedawno obchodził jubileusz 10-lecie istnienia) zorganizował dla naszych mieszkańców seans filmowy. 20 listopada we wtorek DJ JaMa zaprezentował nam film opowiadający o życiu i twórczości znanej piosenkarki Anny German. Licznie zgromadzona widownia z zapartym tchem śledziła losy artystki - czekamy na kolejne odcinki serialu!


separator

TURNIEJ WARCABOWY


19 listopada 2019 r. w DPS Ostoja odbyła się III edycja Turnieju Warcabowego o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Z ramienia naszej placówki do rywalizacji przystąpił uczestnik Klubu - pan Jan. Zawodnicy rozegrali po osiem piętnastominutowych partii pod okiem sędziego z klasą państwową, indywidualnego mistrza Polski niepełnosprawnych oraz drużynowego mistrza świata niepełnosprawnych w szachach - Pana Zygmunta Wieleckiego. Zmagania były pełne napięcia i emocji. Mistrzem i wicemistrzem, jak co roku, zostali przedstawiciele organizatorów. Reprezentujący nas pan Jan zajął zaszczytne III miejsce. Serdecznie gratulujemy.separator

SPOTKANIE MUZYCZNE Z TOMASZEM ZIELIŃSKIM


14 listopada w czwartek już po raz drugi gościliśmy Tomasza Zielińskiego. Zarówno teksty jak i muzyka wszystkich piosenek, które zaprezentował P. Tomasz były jego autorstwa. Wykonawca zabrał nas w godzinną wycieczkę po Gdańsku, wspominając różne miejsca w których się wychowywał, a przede wszystkim opowiadając o mieszkańcach, ich troskach, tęsknotach i marzeniach. Serdecznie dziękujemy za godzinną podróż! Jesteśmy już umówieni na wspólne kolędowanie...


separator

PIEŚNI PATRIOTYCZNE


We wtorek 12 listopada odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku. Z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przygotowały występ, podczas którego przypomniały nam najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Seniorzy chętnie włączyli się i wspólnie z dziećmi śpiewali dobrze im znane, niekiedy wzruszające do łez pieśni. Dla tych, którzy mają kłopoty z pamięcią pomocą były wyświetlane na ekranie teksty. Każdej pieśni towarzyszył podkład muzyczny oraz melodia wykonywana na skrzypcach przez jedną z pań nauczycielek. Aby jeszcze bardziej uczcić ten dzień, dzieci upiekły pierniczki w kształcie flag, które polukrowały barwami narodowymi. Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom i pani dyrektor Beacie Wałkanowskiej za niezwykłe zaangażowanie i pamięć o seniorach.


< >

separator

KOMEDIA OMYŁEK


8 listopada w piątek zawitali do nas przedstawiciele projektu Teatralny Pasjans 2019. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w ramach tego projektu zaprezentowali nam Komedię Omyłek W. Szekspira. Brawurowo zagrane przedstawienie przygotowane pod kierunkiem Barbary Kowalskiej spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, a aktorzy - amatorzy po zakończonej inscenizacji na gorąco dzielili się swoimi przeżyciami związanymi z publicznym występem.
Dziękujemy bardzo za odwiedzenie Naszego Domu!separator

SENIORZY DLA SENIORÓW


We wrześniu bieżącego roku w dzielnicy Chełm powstał nowy Klub Seniora Wzgórze Radości. Choć klubowicze spotykają się od niedawna, już zaangażowali się w wiele działań na rzecz innych seniorów. W czwartek 7 listopada 2019 r. odwiedziły nas przedstawicielki tego klubu, aby podzielić się z nami własnoręcznie wykonanymi na drutach szalami i chustami. Panie przygotowały również poczęstunek - upieczone przez siebie ciasta, które nasi mieszkańcy i klubowicze zajadali ze smakiem, słuchając opowieści o powstaniu i działalności Wzgórza Radości. Dziękujemy za wizytę, poświęcony nam czas, przepiękne prezenty i przypomnienie, że bez względu na wiek chcieć to móc.


separator

KONCERT ZESPOŁU 5/6


Dnia 30 października już po raz drugi wysłuchaliśmy koncertu wokalnego zespołu 5/6. Artyści występujący na scenie pochodzą z różnych zakątków Polski, lecz połączyła ich Akademia Muzyczna w Gdańsku oraz osoba prowadząca zespół - ad.dr hab. Małgorzata Kuchtyk. Wokaliści posługują się techniką śpiewu a’capella (czyli bez akompaniamentu instrumentów) i z wielką swobodą wykonują utwory z różnych gatunków muzycznych - pop, jazz, gospel czy funk.
Publiczność bawiła się doskonale, najbardziej przypadły nam do gustu piosenki zespołu Maanam oraz utwory z programu Muppets Show. Była to prawdziwa uczta dla ucha - dziękujemy bardzo!
Zapraszamy do galerii.


separator

SPOTKANIE Z WYJĄTKOWYM GOŚCIEM
28 październik 2019 r.


W październiku rozpoczęliśmy nowy cykl Spotkanie z ciekawym człowiekiem.

Pierwszym z naszych oczekiwanych gości była Pani Europoseł
Magdalena Adamowicz.

Po krótkim przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Danutę Podogrodzką-Oleńko zaśpiewaliśmy piosenkę Tyle słońca w całym mieście, po czym Pani Europoseł odpowiadała na pytania seniorów związane z pracą w Europarlamencie.

Słodki poczęstunek był miłym i dopełniającym akcentem, po którym nastąpiło zwiedzanie zmodernizowanej części naszej placówki.
Pamiątkowy wpis do naszej kroniki pozostawił trwały ślad tego spotkania.


< >

Zapraszamy do obejrzenia galerii.


separator

DZIECI DLA SENIORÓW


25 października 2019 r. odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdańsku Oliwie, aby w miesiącu poświęconym seniorom wystąpić dla naszych mieszkańców i klubowiczów. Najmłodsi goście - uczniowie 3 klasy - zatańczyli dla nas radosny taniec, natomiast starsi uczniowie zaśpiewali wspólnie kilka piosenek. Wystąpili również soliści, prezentując swoje talenty w grze na skrzypcach i pianinie. Bardzo dziękujemy dzieciom i opiekunom za przygotowanie i organizację tego spotkania.


separator

DOGOTERAPIA - DALSZY CIĄG SPOTKAŃ Z GRUPĄ ENZO


24 października 2019 roku odwiedzili nas po raz kolejny terapeuci z Fundacji Dogoterapeutycznej GRUPA ENZO. Tym razem owczarek szwajcarski CONNOR inspirował naszych seniorów do podjęcia aktywności fizycznej. Nasi podopieczni celnie trafiali piłką do kosza, sprawnie posługiwali się chustą terapeutyczną, a CONNOR z radością asystował przy tych aktywnościach sprawnie i szybko odnosząc piłkę do swojej trenerki. Spotkanie to nie tylko sprawiło dużo radości mieszkańcom Polanek, ale także zachęciło ich do podejmowania wytrwałej, codziennej aktywności fizycznej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.separator

FESTIWAL INTEGRACJI ARTYSTYCZNEJ POZAPOZY


W drugiej połowie października odbył się organizowany od 2002 r. festiwal Pozapozy - wydarzenie artystyczne integrujące osoby niepełnosprawne z domów opieki społecznej, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej oraz pełnosprawnych artystów, aktorów, muzyków i plastyków. W ramach festiwalu niepełnosprawni rywalizują w 3 kategoriach: plastycznej, teatralnej i muzycznej. Od rana 22 października 2019 r. uczestnicy konkursu zbierali się w budynku Europejskiego Centrum Solidarności na próby przed rozpoczynającą się o godzinie 16:00 galą. Właśnie na te próbne występy udaliśmy się z grupą naszych seniorów. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali się wspaniale. Najbardziej zadziwiło nas to, że na scenie nie widać było oznak niepełnosprawności. Czekając na rozpoczęcie prób obejrzeliśmy wyeksponowane na holu prace plastyczne biorące udział w konkursie. Z ESC wyszliśmy poruszeni i zachwyceni. Zapraszamy do galerii.


separator

GDAŃSK Z LOTU PTAKA


Kilka lat temu w bliskim sąsiedztwie Naszego Domu, wśród kompleksu nowoczesnych biurowców Olivia Business Centre, stanął najwyższy budynek w Trójmieście - Olivia Star. Od niedawna z tarasu na 32 pietrze tego budynku można podziwiać niezwykłą panoramę. 17 października 2019 r. wybraliśmy się z seniorami do Olivia Star, by spojrzeć na Gdańsk z lotu ptaka. Obszerną windą wjechaliśmy na górę i znaleźliśmy się na jednym z najwyższych pięter, na którym mieści się restauracja. Pijąc kawę lub jedząc zamówiony posiłek można zając miejsce przy jednej z przeszklonych ścian i podziwiać niezwykłą panoramę. Obeszliśmy piętro wokół, wyszliśmy na taras od strony morza i cieszyliśmy się widokami na cztery strony świata. Polecamy wizytę w Olivia Star.


separator

XIV MIEJSKI BAL SENIORA


Miesiąc październik to czas kiedy w Gdańsku odbywa się wiele imprez poświęconych seniorom. Jedną z najwiekszych i najbardziej okazałych jest Miejski Bal Seniora. W tym roku 16 października, seniorzy bawili się już po raz czternasty.
Do hali AMBER EXPO w godzinach wieczornych przybyli seniorzy należący do różnych Klubów i Domów Pomocy działajacych na terenie Gdańska. My również z mieszkańcami Naszego Domu i uczestnikami Klubu Samopomocy wybraliśmy się na to wydarzenie. Najwiekszą zagadką tego wieczoru było to, kto wystąpi podczas balu jako gwiazda. Oficjalnie wszystkich gości balu powitał Pan Prezydent Piotr Kowalczuk i wręczył nagrody dla najbardziej aktywnych seniorów działających na rzecz środowiska lokalnego. Po przepysznym obiedzie i deserze na scenę zaproszono zespół Skaldowie, co wywołało ogromne oklaski i owacje. Parkiet natychmast zapełnił się tańczcymi parami, a przy stolikach śpiewano znane i lubiane piosenki. Nasza mieszkanka Pani Asia cały koncert przesiedziała wzruszona pod sceną słuchając koncertu. Po powrocie zachwycona stwierdziła, że był to najepszy bal, na którym była, a dzięki konercertowi Skaldów przypomniała sobie całą młodość. Po koncercie dalej trwała zabawa i konkurs na króla i królową balu. Wbór był trudny, bo seniorzy tańczyli naprawdę pięknie i widać, że to dawna szkoła tańca. Bal był też okazją do spotkania ze znajomymi, z którymi można było porozmawiać i spędzić czas w miłym towarzystwie i wspaniałej atmosferze. Nasi mieszkańcy zmęczeni ale bardzo zadowoleni wrócili do domu. Teraz pozostaje nam czekać na kolejny bal w 2020 roku.


separator


Dnia 28 października w poniedziałek o godzinie 14:00 w ramach cyklu spotkań ze znanymi ludżmi zaszczyci nas swoją obecnością Pani Magdalena Adamowicz, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Serdecznie zapraszamy!


separator

MUZYKA NIE TYLKO POWAŻNA


W środę 16 października gościliśmy na koncercie pana Tadeusza Kassaka- wspaniałego muzyka, kompozytora, wykładowcę akademickiego oraz organizatora życia muzycznego. Pan Tadeusz grając na fortepianie barwnie opowiadał nam o kolejnych wykonywanych utworach oraz wtrącał anegdoty związane z gdańskim życiem muzycznym. Koncert zakończył się zasłużonym bisem.


< >

Dziękujemy za piękne, wspólnie spędzone chwile. Zapraszamy do galerii.


separator

PIĄTKOWE SPOTKANIA Z JACKIEM MAZUREM


Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w piątkowe przedpołudnia odwiedza nas DJ JaMa czyli pan Jacek Mazur. Na wrześniowych spotkaniach zwiedzaliśmy wspólnie Zamek Krzyżacki w Malborku, słuchaliśmy muzyki polskich zespołów muzycznych lat sześćdziesiątych. W piątek 11 października 2019 r. wspominaliśmy wspólnie postać niedawno zmarłego aktora Jana Kobuszewskiego. Słuchaliśmy z zainteresowaniem ciekawostek z jego życia oraz podziwialiśmy fragmenty jego występów. Każdy piątek przynosi nam nowe tematy - co jeszcze przygotuje dla nas DJ JaMa?


separator

FESTIWAL PRACY I AKTYWNOŚCI SENIORA


8 października 2019 r. odbył się II Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. W hali Amber Expo, gdzie miało miejsce to wydarzenie, nie mogło zabraknąć przedstawicieli Polanek. Była to wspaniała impreza, która utwierdziła nas w przekonaniu, ze senior chce i może być aktywny w życiu zawodowym, społecznym i kulturalnym. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji w kilku strefach; Pracy, Zdrowego Stylu Życia, Mody i Urody, Nowych Technologii, Bezpieczeństwa, Informacji, Wolontariatu, a także Wypoczynku i Kultury. Każdy senior znalazł dla siebie coś interesującego. Już jesteśmy ciekawi kolejnej przyszłorocznej edycji Festiwalu.separator

Recital Tomasza Zielińskiego


W czwartek 3 października usłyszeliśmy recital wokalny P. Tomasza Zielińskiego. Pan Tomasz jest już na emeryturze i całe życie był związany z Gdańskiem. Chociaż nie posiada wykształcenia muzycznego, sam skomponował wszystkie zaprezentowane nam piosenki - zarówno muzyka jak i teksty są jego autorstwa. Przedstawione utwory opowiadały nam o życiu w Gdańsku, o uczuciach i rozterkach, które dotykają każdego z nas. Wyśpiewane historie spotkały się z bardzo gorącym przyjęciem.
Po każdej piosence mieszkańcy i klubowicze nagradzali wykonawcę burzliwymi oklaskami.
Pan Tomasz obiecał nam, że odwiedzi nas w następnym miesiącu - czekamy z niecierpliwością


< >

separator

BEZPIECZNY SENIOR


W środę 2 października 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień mające na celu aktywizację i integrację gdańskich seniorów. Tym razem spotkaliśmy się w DDP Pod Cisem pod hasłem Bezpieczny senior - bezpieczny obywatel. Na początek obejrzeliśmy prezentację i wysłuchaliśmy prelekcji przygotowanej przez gdańską Policję. Zapoznaliśmy się z najczęstszymi metodami wyłudzania pieniędzy od seniorów. Zadziwiła nas pomysłowość oszustów, którzy próbują wykorzystać słabości osób starszych. Po prezentacji młodzież z klasy mundurowej IV LO w Gdańsku zaprezentowała dwie scenki. W pierwszej zobrazowana była sytuacja, w której doszło do oszustwa i wyłudzenia pieniędzy od seniorki; w drugiej pokazano prawidłowe zachowanie osoby, dzięki któremu nie doszło do przestępstwa. Spotkanie zakończyło się konkursem z wiedzy dotyczącej tematu, w którym seniorzy wygrywali upominki przygotowane przez organizatorów. Dziękujemy za to spotkanie.


separator

PAŹDZIERNIK - MIESIĄC SENIORA


Październik już od wielu lat jest miesiącem poświęconym seniorom. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i uroczystości przeznaczonych właśnie dla tej grupy osób. Również Nasz Dom przygotował dla swoich mieszkańców i seniorów ze środowiska lokalnego sporo atrakcji. We wtorek 1 października 2019r. odwiedzili nas przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku. Kuba - uczeń klasy pierwszej i pani Ania - nauczyciel świetlicy złożyli seniorom życzenia, podarowali zrobione przez dzieci kartki okolicznościowe oraz poczęstowali upieczonymi w szkole i własnoręcznie zdobionymi babeczkami. Bardzo dziękujemy za pamięć i wizytę.


separator

DOGOTERAPIA - GRUPA ENZO NA POLANKACH


Dzięki uprzejmości i wielkim sercom trenerów z Fundacji Dogoterapeutycznej GRUPA ENZO, seniorzy z Polanek mają możliwość uczestniczyć w zajęciach dogoterapii na teranie Naszego Domu. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się w czwartek 27 września 2019 r. Tego dnia pojawił się u nas owczarek szwajcarski CONNOR oraz czwórka terapeutów, by przeprowadzić zajęcia zapoznawczo-integracyjne. Czworonożny przyjaciel z miejsca podbił serca mieszkańców, wywołał na ich twarzach promienne uśmiechy i dostarczył wiele radości. Czekamy z niecierpliwością na kolejną wizytę przedstawicieli Grupy Enzo.separator

WYJĄTKOWA UROCZYSTOŚĆ NA POLANKACH


W środę 18 września 2019 r. odbyła się w naszym Domu wyjątkowa uroczystość.
Finał XI Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Artystycznego Miejsce moich marzeń był okazją do otwarcia drugiej części naszej zmodernizowanej placówki.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Reprezentant Pani Europoseł Magdaleny Adamowicz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzata Chmiel, Pan Piotr Adamowicz, Dyrektor Naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Pan Włodzimierz Bartosiewicz, Radni Miasta Gdańska: Pani Teresa Wasilewska i Pani Beata Dunajewska, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa Pan Tomasz Strug, Przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Architekt generalny projektant Pani Aleksandra Wojtczak-Duch, Dyrektorzy i Kierownicy zaprzyjaźnionych jednostek miasta, Szkół, Przedszkoli oraz Domów Pomocy Społecznej i Klubów Samopomocy. Nie zabrakło również sponsorów Pani Alicji Jurasz oraz przedstawicieli Duszpasterstwa ks. Prałata Mirosława Parackiego i ks. Henryka Tribowskiego, a także Policji - Komendanta asp. sztab. Mariusza Bojko i mł. asp. Ewy Kulas.

Jednym z punktów spotkania było przecięcie wstęgi w miejscu ukończenia budowy przez Prezydent Miasta Gdańska Panią Aleksandrę Dulkiewicz, Piotra Adamowicza i Dyrektor DPS Polanki Panią Danutę Podogrodzką-Oleńko, po czym nastąpiło obejrzenie pokoi z nowoczesnym systemem przywoławczym, a w nich łazienek dostosowanych do indywidualnych potrzeb seniorów. Okazała kuchnia, stołówka i oranżeria również zrobiły na naszych gościach duże wrażenie.

Osobą współprowadzącą uroczystość był przyjaciel naszego Domu Pan Jacek Mazur.

Równolegle podczas sadzenia symbolicznego drzewka przez Panią Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, Pana Piotra Adamowicza i ks. Proboszcza Mirosława Parackiego odbyły się dwa etapy konkursu dla seniorów.

Członkami komisji czuwającymi przy pisaniu dyktanda byli: prof. nadz. dr Zdzisław Aleksander i prof. nadz. dr hab. Henryk Olszewski z Ateneum Wyższej Szkoły w Gdańsku oraz Kierownik Biblioteki Fili nr 14 Babie lato Pani Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska.

Zwycięzcami w kategorii dyktando zostali:
Mistrz ortografiiPani Irena Pawłowska z Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty
WicemistrzPani Helena Konszorska z Dziennego Domu Pomocy Ostoja w Gdańsku
II WicemistrzPani Halina Niedźwiedzka z Klubu Seniora Prometeusz

Komisję fotograficzną reprezentowali : Pani Lidia Misztal, Pan Jacek Kolakowski i Pan Jerzy Czapkowski.

Zwycięzcami konkursu fotograficznego zostali:
I MIEJSCEPan Edward Kandzorra z Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku
II MIEJSCEPan Stefan Sołowiej z Dziennego Domu Pomocy – Gdańska Fundacja I TY MOŻESZ WSZYSTKO przy ul. Wajdeloty w Gdańsku
III MIEJSCEElżbieta Guzy z Klubu Seniora Prometeusz

Nagrodę specjalną z Fundacji Kultury Fotograficznej FOTOGRAFIA BEZ GRANIC za kreatywność w tworzeniu obrazu fotograficznego i różnorodność otrzymał Pan Stefan Sołowiej z Dziennego Domu Pomocy - Gdańska Fundacja I TY MOŻESZ WSZYSTKO.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne: Państwa Anny i Marcina Grzybowskich - pasjonatów tańczących Zouk Brazylijski oraz przedstawiciela Studio Tańca SIEMANKO - pana Tomasza, który zaprezentował odmianę street dance - Popping.

Wystawny poczęstunek zakończył spotkanie pełne wrażeń.

Dziękujemy wszystkim, wolontariuszom i przyjaciołom naszego Domu, którzy wsparli nas w przygotowaniu tej uroczystości, by stała się wydarzeniem niezapomnianym i wyjątkowym.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za przybycie.

Zapraszamy do galerii.NASZ NOWY DOM ...


Znów minął rok. W Domu Pomocy Spolecznej na Polankach - pracowity, pełen wrażeń i zmian. Obiecaliśmy, że spotkamy się za rok. I tak też będzie.
18 września o godzinie 10:00 spotkajmy się wspólnie na XI Konkursie Literacko-Artystycznym, aby razem, jak w rodzinie, cieszyć się otwarciem II etapu modernizacji placówki. Dokładnie rok temu 17 września 2018 roku Pan Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz dokonał przecięcia wstęgi, umożliwiając 24 seniorom zamieszkanie w nowozmodernizowanych pokojach. Wspólnie razem z zaproszonymi przyjaciółmi Domu podziwialiśmy przebudowę pokoi z nowoczesnym systemem przywoławczym, nowoczesne łazienki dostosowane do indywidualnych potrzeb, ale cieszyliśmy się także z Naszego Jubileuszu pod hasłem 40 lat minęło jak jeden dzień.... Zapewnialiśmy wtedy, że zwiększymy ilość miejsc w działającym przy Domu Klubie Samopomocy do 20 uczestników, a placówka i jej infrastruktura będą bardziej dostępne dla wszystkich aktywnych seniorów, mieszkańców Oliwy.
Słowa dotrzymaliśmy.
Dzięki wsparciu przyjaciół i sympatyków domu jesteśmy gotowi przyjąć nowych mieszkańców do nowowyremontowanych pomieszczeń, a prężnie działający Klub pracuje nad aktywnością i sprawnością fizyczno-psychiczną 20 gdańszczan i gdańszczanek. Udało się także zakończyc II etap modernizacji z przebudową kuchni, stołówki i oranżerii.
Uroczystego otwarcia pod hasłem towarzyszącym nam od I etapu NASZ NOWY DOM dokonamy z Panią Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz podczas wspólnego spotkania seniorów na Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym. Wiemy o tym, że to dzięki Pani Prezydent NASZ DOM dzisiaj cieszy 80 mieszkańców przestronnością, nowoczesnością i wygodą. A o wspólną rodzinę" i opiekę zadbamy MY - mieszkańcy i pracownicy domu. Tylko potrzebujemy trochę czasu, bo do nowoczesności zgodnej z przepisami musimy się trochę przyzwyczaić.
Głównym celem naszego Konkursu Literacko-Artystycznego jest wszechstonna aktywizacja oraz promowanie twórczości osób starszych. W jego ramach rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny oraz ortograficzny dla seniorów.
Wśród zaproszonych gości przybędą wszystkie osoby, które przyczyniły się do poprawy warunków domu i wspierały placówkę i mieszkańców podczas trudnego II etapu modernizacji. Dzięki nim zaplanowany Konkurs może się odbyć. Chcemy wszystkim podziękować za bezinteresowną pomoc oraz za to, że jeden kawałek tortu całości finansów znalazł się dla NAS.
Zapraszamy wszystkich na uroczystość 18 września 2019 r. na godz. 10:00.


SENIORZE ZADBAJ O SŁONECZNĄ JESIEŃ


10 września 2019 roku nasza placówka czyli Dom Pomocy Społecznej Polanki wraz z Dziennym Domem Pomocy Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Strzyży zorganizowała otwartą imprezę plenerową pt. Senior - zdrowie i kulinaria.


< >

Powyższe spotkanie było częścią projektu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień 2019 realizowanego przez: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańską Spółdzielnię Socjalną, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w partnerstwie z Komendą Miejską Policji w Gdańsku. Celem imprezy była aktywizacja, integracja oraz promocja zdrowego stylu życia gdańszczan 60+. W trakcie tego wydarzenia seniorzy mogli skorzystać z edukacji z zakresu bezpieczeństwa porowadzonej przez policjantów. Reprezentanci Grupy Energa służyli konsultacjami w tematyce zawierania umowy czy prawidłowego odczytu faktury za prąd. W programie nie zabrakło tańców, pysznego poczęstunku oraz degustacji kawy połączonej z wykładem baristycznym. Wyjątkowym punktem imprezy był obiad przygotowany i serwowany przez Pana Krzysztofa Wierzbę reprezentującego Polską Akademię Sztuki Kulinarnej oraz Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. Panie Krzysztofie serdecznie dziękujemy za przepyszne i zdrowe danie obiadowe.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ ŁASUCHA 2019


Pod koniec wakacji przyszedł wreszcie czas na tegoroczną edycję konkursu kulinarnego dla seniorów z Domów Pomocy województwa pomorskiego. 30 sierpnia 2019 r. do DPS w Gdyni zjechali się goście na Dzień Łasucha pod hasłem Kuchnie Świata. Każda z dwunastu placówek prezentowała tradycyjne wytrawne i słodkie potrawy wybranego kraju, wykonane na terapii zajęciowej dekoracje oraz menu opisujące przygotowane dania. Każdy uczestnik i gość miał okazję spróbować smakołyków z różnych zakątków świata: Meksyku, Chin, Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji, Ukrainy, a także Polski. Komisja mająca wyłonić zwycięzcę, nie miała łatwego zadania. Palmę pierwszeństwa zdobyły Chojnice, w nagrodę otrzymując wielki drewniany nóż - symbol zwycięstwa oraz zaszczyt przygotowania konkursu w przyszłym roku.


Dziękujemy za zaproszenie i przygotowanie wspaniałego, pełnego smakołyków i wszelkich atrakcji Dnia Łasucha.


KONCERT SKRZYPCOWY NA POLANKACH


Dnia 23 sierpnia w piątek czekała na nas muzyczna niespodzianka. Usłyszeliśmy koncert skrzypcowy w wykonaniu p. Hanny przy akompaniamencie naszego instruktora kulturalno-oświatowego.
P. Hanna przez ponad 50-lat nie grała na skrzypcach (dawno temu ukończyła podstawową muzyczną) - przechodząc na emeryturę powróciła do swoich dawnych zainteresowań.
W jej wykonaniu usłyszeliśmy dwie części koncertu skrzypcowego d-moll J.S.Bacha oraz kilka przebojów muzyki rozrywkowej - m.in. piosenkę Everybody loves somebody czy fragmenty musicalu Skrzypek na dachu. Po długich oklaskach na zakończenie koncertu usłyszeliśmy zapewnienie o ponownym występie, być może w okresie świątecznym z polskimi kolędami - trzymamy za słowo!


Spotkanie z Panią Jolantą Bartoszewicz


Dnia 20 sierpnia 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej placówce Panią Jolantę Bartoszewicz.
Pani Jolanta to wspaniała osoba. Charytatywnie dla seniorów Domu Pomocy Społecznej Polanki i Klubu Samopomocy zaśpiewała rosyjskie piosenki tłumaczone na język polski.
Jej głos wzbudził zachwyt słuchających. Niezapomniane melodie na długo pozostaną w naszych sercach. Miłym podziękowaniem były owacje na stojąco, które ze wzruszeniem przyjęła nasza solistka. Czekamy na kolejne spotkanie.ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA


Dnia 15 sierpnia w czwartek pracownicy z Działu Opiekuńczego przygotowali niespodziankę dla naszych podopiecznych- zorganizowali słodki piknik na świeżym powietrzu. Doskonała pogoda oraz świetne humory dopisały znakomicie. Czas przeznaczony na spotkanie minął nam bardzo szybko. Do następnego spotkania! Zapraszamy do galerii.


< >


WIZYTA NA KRĘGIELNI


Dnia 8 sierpnia pojechaliśmy do Gdyni do kręgielni U7. Długa przerwa w rozgrywkach nie zaszkodziła formie poszczególnych zawodników - kobiecego honoru broniła pani Renia. Dwugodzinna sportowa rywalizacja udzieliła się wszystkim. Zmęczeni ale zadowoleni wracaliśmy na Polanki.SPACER ULICZKAMI OLIWY


W środę 7 sierpnia klubowicze wybrali się na spacer uliczkami Oliwy w towarzystwie przewodnika - pani Teresy Polonis-Furmann. Podczas wycieczki Pani Teresa z pasją opowiadała nam o historii poszczególnych budynków oraz o nieistniejących już liniach tramwajowych. Czas przeznaczony na wycieczkę minął bardzo szybko - mamy już zaplanowane kolejne spotkanie...


< >

MUZYKA KLASYCZNA NA POLANKACH


We wtorek 30 lipca rozbrzmiewała w naszym domu muzyka klasyczna. Odwiedził nas pan Dariusz Egielman, nauczyciel Szkoły Muzycznej w Sopocie grający na klarnecie oraz jego córka Natalia gitarzystka studiująca w Szwajcarii. Wykonawcy zafundowali nam nam prawdziwą ucztę muzyczną - usłyszeliśmy najróżniejsze utwory W.A. Mozarta w transkrypcji na gitarę i klarnet. Pan Dariusz wprowadzając nas w nastrój epoki bardzo ciekawie opowiadał o kolejnych prezentowanych utworach.


Znakomity poziom wykonawczy został doceniony przez gorąco reagującą publiczność. Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejną wizytę!


WIZYTA W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM


W poniedziałek 23 lipca 2019 r. miało miejsce kolejne spotkanie Klubowiczów z DPS Polanki z panią Teresą Polonis Furmann. Tym razem pani przewodnik zabrała nas do Muzeum Archidiecezjalnego mającego siedzibę w Klasztorze Pocysterskim w Gdańsku Oliwie. Wspólnie podziwialiśmy piękne wnętrza, bogato zdobione ściany i sklepienia, a także obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki sakralnej. Zwiedzając weszliśmy m. in. do pomieszczenia, w którym 3 maja 1660 r. został podpisany Pokój Oliwski - traktat pokojowy pomiędzy Szwecją a Rzeczpospolitą, kończący potop szwedzki.
Z radością czekamy na następne spotkanie z panią Teresą, która oprowadzi nas po uliczkach Starej Oliwy.REJS STATKIEM PO TRAWIE


Dnia 10.07.2019 r. z uczestnikami Klubu Samopomocy i mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej Polanki udaliśmy się na dwugodzinny rejs statkiem po Kanale Elbląskim, gdzie statek za pomocą wózków torowych porusza się suchym grzbietem pochylni, by pokonać różnicę poziomów wody między Jeziorem Jeziorak, a Jeziorem Drużno.
Wyjątkowa wyprawa nie tylko zakończyła się niezapomnianymi wrażeniami, ale kolejnymi atrakcjami. Między innymi była degustacja ślimaków mazurskich oraz zwiedzanie farmy, na której znajdują się kózki miniaturki, kucyki szetlandzkie, króliczki domowe i kaczka Pekini.


< >

Gwoździem programu był wyścig ślimaków w ŻYWYM MUZEUM ŚLIMAKA.
Cieszymy się bardzo, że przy tylu przyjemnościach pogoda dopisała i wróciliśmy wszyscy z uśmiechem na twarzy.

Zapraszamy do galerii.


ESCAPE ROOM


Dnia 9 lipca 2019 r. wybraliśmy się z grupą mieszkańców do grobowca Faraona.
Na początku mieliśmy rożne myśli, głównie czy damy radę odgadnąć zagadki w wyznaczonym czasie, lecz kiedy weszliśmy do pokoju urządzonego z pomysłem oddającym starożytny klimat ucieszyliśmy się. Na naszych twarzach pojawił się uśmiech. Jednak mając na uwadze ograniczony czas, nasza ekipa od razu rozpoczęła rozwiązywać zagadki. Były one logiczne,spójne i w temacie. Nie ominęły nas podpowiedzi, które czasem były kolejną zagadką.


Pomysłowość twórców tego pokoju pozwala momentami na totalne szaleństwo, przy czym trzeba być naprawdę czujnym pamiętając o detalach, nieomijąc niczego i testować różne elementy, gdyż są one niezbędne do otwarcia niektórych skrytek.
Niestety nie udało nam się zmieść w czasie, przekroczyliśmy go o 15 minut, ale warto było przeżyć coś tak cudownego.
Polecamy każdemu, kto lubi się trochę pogłowić i nie boi się wyzwań.


DOGOTERAPIA NA POLANKACH


W poniedziałek 8 lipca 2019 r. seniorzy z Polanek spotkali się z niezwykłymi gośćmi. Po raz kolejny odwiedzili nas państwo Agnieszka i Sławek Wędrychowicz, a po raz pierwszy pan Krzysztof Idzior z Polskiej Akademii Zoosychologii i Animaloterapii wraz ze swoimi podopiecznymi rasy Cavalier King Charles Spaniel o imionach Fant i Magic. Seniorzy w kilkuosobowych grupach uczestniczyli zajęciach, podczas których witali się z psem, brali czynny udział w różnych zadaniach, rozmawiali z prowadzącymi. Tematem wyjściowym były oczywiście psy i wszystko co ich dotyczy. Moc terapeutyczna kontaktu z psem otworzyła drogę do poruszenia innych, ważnych dla uczestników tematów. Były to zarówno radosne wspomnienia, marzenia, jak i trudy, których doświadczyli lub które towarzyszą im na co dzień. Bardzo dziękujemy za to spotkanie i zapraszamy znów za rok.


SENIORZY W KRAINIE PAPUG


W czwartek 4 lipca 2019 r. wybraliśmy się do Papugarni - przeniesionego do Gdańska skrawka egzotycznego świata. Papugi różnych gatunków mają tam bardzo przyjazną przestrzeń pełną pni, gałęzi i lin, wśród których mogą się swobodnie poruszać. Na pierwszy rzut oka widać, że czują się bezpiecznie, swobodnie i żyją z opiekunami w wielkiej przyjaźni. Papugi chętnie siadają odwiedzającym na rękach, ramionach, a nawet głowie, częstują się przyniesionymi ziarenkami. Szczególnie upodobały sobie pana Krzysia, którego nie odstępowały na krok przez całą naszą wizytę.
Zapraszamy do galerii.POWITANIE LATA NA POLANKACH


Jak co roku pod koniec czerwca odbyła się w Naszym Domu zabawa Powitanie lata. Tym razem świętowaliśmy w piątek 28 dnia miesiąca. Mieszkańcy, klubowicze i zaproszeni goście bawili się przy muzyce, którą przygotował dla nas zaprzyjaźniony DJ JaMa. W przerwach między kolejnymi tańcami można było wziąć udział w konkursach, takich jak zawijanie mumii i rzut beretem do kosza, a także podzielić się z innymi wiedzą z różnych dziedzin. Wiele śmiechu, radości, wspaniałe ciasta i jedzonko - tak nasi goście i mieszkańcy wspominają zabawę. Dziękujemy panu Jackowi za przygotowanie doskonałej muzyki, do której bawiliśmy się do utraty tchu. Dziękujemy również naszym wolontariuszom Pani Gosi, panu Michałowi i Oliwii za bezinteresowną pomoc i serce włożone w to wydarzenie.


< >

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NAD ZATOKĄ


Był 24 czerwca, pogoda wymarzona, gdy grupa mieszkańców wybrała się do Domu Pomocy Społecznej Mors w Stegnie na zabawę Noc świetojańska nad zatoką. Tradycją tego spotkania jest malowniczy przemarsz przy dźwiękach muzyki nad morze z wczesniej przygotowanymi wiankami. Cały ten barwny pochód, który poprowadził Król Neptun z małżonką Salacją, wzbudził wielkie zaciekawienie wsród plażowiczów. Była okazja zrobić selfie z bóstwem i jego żoną. Zanim wody morskie porwały nasze wianki dyrektor placówki Pani Maria Pawłowska poprosiła Neptuna o dar płodności i szczęśliwy wypoczynek nad wodą, a wianki przekazała Mu w darze. Po powrocie do placówki w plenerowej scenerii bawiliśmy się do wieczora przy dobrej muzyce i pysznym poczęstynku.
Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.


DŹWIĘKI PIERWOTNE W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM


We wtorek 18 czerwca 2019 r. odwiedziliśmy Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dzięki uprzejmości kuratorów obejrzeliśmy najnowszą wystawę Dźwięki pierwotne. Wystawa ukazuje trzy perspektywy. Pierwszą są dźwięki natury i sposoby ich naśladowania przez człowieka. Druga, związana z polską muzyką ludową, prezentuje zabytkowe instrumenty, przybliża twórców i wykonawców, a także codzienność i obrzędy dawnej polskiej wsi. Trzecia ukazuje twórczość kompozytorów klasycznych i popularnych inspirowaną dźwiękami natury i muzyką ludową. Wystawa jest bardzo ciekawa, posiada wiele interaktywnych stanowisk, przy których można spędzić wiele godzin słuchając, oglądając, a nawet tworząc. Pracownik muzeum oprowadził nas również po stałej ekspozycji i opowiedział o codziennym życiu naszych przodków. Chętnie wrócimy tam za jakiś czas, by zobaczyć kolejną wystawę.


WYCIECZKA DO TORUNIA


Na tegoroczną letnią wycieczkę mieszkańcy i uczestnicy Klubu Samopomocy przy DPS Polanki wybrali się do miasta Mikołaja Kopernika. Wyruszyliśmy 13 czerwca wczesnym rankiem, żeby zdążyć na pierwszy seans w toruńskim Planetarium. Po pokazie Meteoplanet wędrując uliczkami Starego Miasta podziwialiśmy piękno architektury i bogactwo zabytków. W przerwie wstąpiliśmy do słynnej toruńskiej lodziarni, by przy pełnych pucharkach ochłodzić nasze emocje. Kolejnym punktem programu było Żywe Muzeum Piernika, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie i samodzielnie tworzyliśmy ozdobne pierniczki. Po atrakcjach turystycznych przyszedł czas na obiad i powrót do domu. Wracaliśmy obładowani piernikami, pełni wrażeń, i choć zmęczeni lecz bardzo zadowoleni.


< >

FESTYN SPORTOWY W SOPOCIE


W środę 12 czerwca 2019 r. Klubowicze z Polanek uczestniczyli w Festynie Sportowym w DPS Sopot, który był jedną z atrakcji Sopockich Dni Seniora.
Podczas imprezy, na specjalnie do tego celu skonstruowanej scenie, można było zobaczyć występy taneczne, pokazy sportowe i posłuchać śpiewu w wykonaniu przedstawicieli każdej grupy wiekowej. W części wystawienniczej dla gości przygotowane były warsztaty plastyczne, kramiki z odzieżą i środkami higieny, stoiska najróżniejszych fundacji i organizacji wspierających i działających na rzecz seniorów i środowiska lokalnego. Na zakończenie festynu organizatorzy przygotowali potańcówkę do muzyki na żywo.

Dziękujemy za zaproszenie naszych Klubowiczów na świętowanie Sopockich Dni Seniora.


LETNIE GRILLOWANIE


Dnia 12 czerwca 2019 r. mieszkańcy wspólnie z seniorami Klubu DPS Polanki spędzili miło czas na grillowaniu. Kiełbaski, kawa, herbata i ciastka to nie jedyna przyjemność tego dnia. Dodatkową atrakcją rozrywki na świeżym powietrzu były piosenki z lat 70-tych i rozmowy na interesujące nas tematy. Beztroski czas minął nam tak szybko, że nie zauważyliśmy kiedy trzeba było wracać na obiad.


Nad polskim morzem


Dnia 11 czerwca 2019 roku pojechaliśmy do Jelitkowa - nadmorskiej części Gdańska.
Tam z grupą mieszkańców w ciszy i w spokoju spędziliśmy wspaniałe chwile, wspominając nasze młode lata.
Wyborna kawa, którą degustowaliśmy przy wejściu na plażę, na tyle nas ożywiła, że spacerkiem przeszliśmy przez Park Jelitkowski, kierując się w stronę morza.
Piękna, słoneczna pogoda sprawiła że wszyscy z uśmiechem na twarzy powróciliśmy do placówki.separator

URODZINOWE GRILLOWANIE


W środę 6 czerwca 2019 r. świętowaliśmy urodziny naszej klubowiczki pani Wandy. Tym razem na stoły trafiły pyszności z grilla: karkówka, kaszanka i cukinia z mozarellą. Uczestniczki Klubu przygotowały ponadto pyszne surówki oraz doskonały deser - sernik na zimno. Towarzystwa dotrzymywał nam i pomagał w grillowaniu przyjaciel naszego Domu pan Jacek. Pogoda dopisała, humory też. Życzymy Pani Wandzie wszystkiego najlepszego oraz długich lat w zdrowiu, radości i pogodzie ducha.