Przejdź do treści
Widok DPS

Gdansk

BIP DPS Polanki

Życzenia Noworoczne
separator

ŚWIĄTECZNE WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI


Pani Dyrektor DPS Polanki w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców składa serdeczne podziękowania dla wszystkich organizacji, szkół, przedszkoli, wolontariuszy oraz grupowych i indywidualnych darczyńców, którzy w ciągu całego roku pomyśleli o naszych podopiecznych. Wszystkie wyrazy sympatii, te wielkie jak i te małe wyrażone przez przedszkolaków są dla naszych podopiecznych wielkim wsparciem, wywołującym uśmiechy na ich twarzach. Dzięki tym działaniom każdy z naszych mieszkańców mógł poczuć się kimś wyjątkowym, a Państwo sprawili naszym podopiecznym wielką radość i niespodziankę.
Wyjątkowe podziękowania ślemy do Fundacji Św. Mikołaj dla Seniora, do Toyoty Carter sp. z o.o., hurtowni warzyw i owoców Jurasz, Regionalnego Centrum Wolontariatu, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Grupie Enzo, Akademii Muzycznej w Gdansku, cukierni Pellowski, terapeutom zajęciowym z Leroy Merlin, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. Nie możemy oczywiście zapomnieć o podziękowaniach dla placówek dydaktycznych - dla X liceum dwujęzycznego w Gdańsku, szkół podstawowych nr 35, 40, 60, szkoły podstawowej im. św. Jana de La Salle w Gdańsku. Również dla szkół z innych miast, np. szkoły z Dąbrowy Wronowskiej, Olsztyna, Połczyna. Nie możemy również zapomnieć o przedszkolach, na przykład nr 80 w Gdańsku, a przede wszystkim o wolontariuszach. Nie wszystkich oczywiście wymieniliśmy, jest jeszcze również wielu bezimiennych mikołajów, bez których wiele akcji na pewno nie mogło by było się odbyć.
JESZCZE RAZ WIELKIE PODZIĘKOWANIA!


separator

DOGOTERAPIA Z NIESPODZIANKĄ


23 grudnia po raz ostatni w tym roku odwiedzili nas przedstawiciele grupy Enzo, lecz tym razem dogoterapia nie była jedynym powodem tej wizyty. Goście w strojach elfów przywieźli ze sobą również świeżo upieczone pierniczki, natomiast rolą mieszkańców i klubowiczów było piękne ich udekorowanie. Wszyscy z ochotą zabrali się do pracy, a wyniki były doprawdy znakomite.


Dogoterapia z niespodziankąDogoterapia z niespodzianką

Zapraszamy do fotorelacji.


separator
Życzenia Bożonarodzeniowe
separator

SPOTKANIE WIGILIJNE NA POLANKACH


Spotkanie Wigilijne

Dnia 22 grudnia 2022 roku o godzinie 9:30 odbyło się w naszym domu spotkanie wigilijne. Ten piękny świąteczny dzień przeżyliśmy w towarzystwie wyjątkowych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas; Biskup Archidiecezji Gdańskiej Piotr Przyborek, zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska Monika Chabior, posłanka na Sejm RP Henryka Krzywonos-Strycharska, ksiądz Henryk Tribowski. Nie zabrakło również przedstawicielek MOPR w Gdańsku, pani dyrektor Agnieszki Chomiuk, dyrektor Agnieszki Wróbel oraz głównej księgowej Doroty Giedroyć, wiceprzewodniczącej Rady Miasta Miasta Teresy Wasilewskiej, przewodniczącej klubu seniora Prometeusz Marianny Reszke oraz przyjaciela domu i reprezentanta wolontariatu Jacka Mazura.
W ciepłym, rodzinnym i świątecznym klimacie, dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy wszyscy składali sobie życzenia. Oczywiście nie zabrakło Świętego Mikołaja, który przybył do nas aby wszystkich obdarować prezentami.
W części artystycznej miłą niespodzianką oprócz występu bożonarodzeniowej orkiestry była piękna pastorałka wykonana przez panią dyrektor Danutę Podogrodzką-Olenko.
Wszystkim, dzięki którym mogliśmy spędzić ten czas razem i cieszyć się przy wspólnym stole serdecznie dziękujemy!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

PREZENTY OD ZAPRZYJAŹNIONYCH INSTYTUCJI


Tuż przed wigilią spływają do nas prezenty, słodkości i życzenia od zaprzyjaźnionych instytucji. Dziękujemy bardzo wszystkim firmom, wszystkim szkołom które o nas nie zapomniały. Tym razem podziękowania ślemy do X Liceum Dwujęzycznego im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku oraz do firmy Personal PR za pyszne pierniczki, kołdry, poduszki oraz inne upominki dla naszych podopiecznych. Dla naszych mieszkańców przeświadczenie że ktoś o nich pamięta jest po prostu nieocenione.
Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


Prezenty od zaprzyjaźnionych instytucji


separator

W DRODZE DO BETLEJEM


W drodze do Betlejem to tytuł przedstawienia, które obejrzeliśmy 20 grudnia 2022 roku. W tym dniu przybyli do nas: dyrekcja, nauczyciele prowadzący i uczniowie szkoły Podstawowej im św. Jana de La Salle w Gdańsku.
Przedstawienie rozpoczął wspólny śpiew kolęd. Zaprezentowane Jasełka zawierały w sobie przekaz uniwersalnych wartości, ważnych we współczesnym świecie. Grono przybyłych aktorów było bardzo liczne, gdyż składało się z uczniów trzech klas piątych. Aktorzy byli pięknie przebrani a wśród nich liczne grono stanowili Aniołowie. Podziwialiśmy wspaniałą grę aktorską, przygotowaną przez uczniów scenografię oraz piękny śpiew naszych gości.
Po przedstawieniu uczniowie przekazali naszym podopiecznym własnoręcznie zrobione świąteczne świece, pierniczki oraz słodkości, skarpety, szaliki, kosmetyki.

< >

Dzięki temu spotkaniu przeżyliśmy piękne, wzruszające chwile, które pomogły nam wewnętrznie przygotować się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy przedstawicielom Szkoły Podstawowej im św. Jana de La Salle w Gdańsku za przybycie do nas z tymi wyjątkowymi prezentami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.


separator

TERAPIA ZAJĘCIOWA Z LIROY MERLIN


Dnia 13 grudnia do klubu samopomocy oraz oraz do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Polanki zawitał niecodzienny gość. Nie był to wprawdzie Święty Mikołaj osobiście, ale były to jego pomocniczki z firmy Liroy Merlin, które pokazały magiczną sztukę ozdób świątecznych w szkle. W dużych słojach znalazły się delikatne roślinki wraz z ozdobami i kolorowym piaskiem, a także z mini instalacją elektryczną. Ten mikro świat ożywał w światle lampek dostarczając dumy i radości z wykonanej pracy seniorom.


Terapia Zajęciowa z Liroy MerlinTerapia Zajęciowa z Liroy Merlin

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

MUZYKOTERAPIA - MISY TYBETAŃSKIE


12 grudnia odwiedziły nas przedstawicielki firmy Fuente pani Magda i pani Asia i na 40 minut przeniosły nas w relaksacyjny świat dźwięków mis tybetańskich i innych antycznych instrumentów. Od dawna znana jest uzdrawiająca moc dźwięków wpływających na nasz umysł i ciało. Misy tybetańskie znane są od kilku tysięcy lat, a umiejętne ich zastosowanie jest w stanie wprowadzić słuchaczy w stan głębokiego relaksu i kontemplacji.

Bardzo dziękujemy za te inspirujące doświadczenie!


Muzykoterapia - misy tybetańskie


separator

FINAŁ AKCJI ŚWIĘTY MIKOŁAJ DLA SENIORA


7 grudnia już po raz drugi odbył się w naszym domu finał projektu organizowanego przez Fundację Św. Mikołaj dla Seniora. Tym razem osób piszących listy do Mikołaja było zdecydowanie więcej, ponieważ akcja objęła nie tylko mieszkańców, ale również klubowiczów. Radość uczestników tego spotkania była ogromna, bowiem wszystkie prośby zawarte w listach zostały spełnione.
Jeszcze raz ogromne podziękowania dla organizatorów akcji Św.Mikołaj dla Seniora oraz dla wszystkich bezimiennych Mikołajów, dzięki którym mógł się odbyć ten wspaniały finał.


< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

MIKOŁAJKI W NASZYM DOMU


Mikołajki w naszym domu

Mikołajki w naszym domu rozpoczęły się dzisiaj wyjątkowo wcześnie, ponieważ już o 9 z rana odwiedził nas Św. Mikołaj. W trakcie tego niezapowiedzianego spotkania było wiele ciepłych słów i dobrych życzeń, Święty Mikołaj przywiózł każdemu słodki poczęstunek i odwiedził wszystkich mieszkańców. Po krótkiej wizycie pan Jacek z radosnym okrzykiem odjechał w stronę kolejnych domów.

Nie był to koniec niespodzianek. Podczas przedpołudniowych zajęć wszyscy uczestnicy, a więc mieszkańcy i klubowicze zostali obdarowani słodkościami ufundowanymi m. in. przez Szkołę Podstawową nr 40 oraz Przedszkole nr 80 w Gdańsku.

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

VOICE OF SENIOR NA WAJDELOTY


29 listopada uczestnicy klubu samopomocy oraz oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Polanki odwiedzili Dzienny Dom Pomocy na ulicy Wajdeloty w celu wzięcia udziału w koncercie wokalnym, Wykonawcą był laureat Konkursu Voice of Senior pan Andrzej. Koncert przysporzył radości i nostalgicznych uczuć. Słuchaliśmy utworów dobrze znanych polskich twórców: Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz i innych w interpretacji pana Andrzeja. Głośny aplauz żegnał uradowanego laureata.


Voice of Sebior na WajdelotyVoice of Sebior na Wajdeloty

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

ANDRZEJKI NA POLANKACH


Zabawa Andrzejkowa

W piątek 25 listopada spotkaliśmy się na corocznej Zabawie Andrzejkowej. Odwiedzili nas reprezentanci Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty oraz Dziennego Domu Pomocy Kisiel. Na spotkaniu nie zabrakło oczywiście przedstawicieli klubu Prometeusz oraz Klubu Samopomocy. Powitania gości i rozpoczęcia zabawy dokonała p. dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko wraz z kierownikiem Działu Wspierającego Jarosławem Wierzbickim. Wspaniała atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom. Specjalne podziękowania należą się wolontariuszowi p. Jackowi, który aktywnie uczestniczył w przeprowadzaniu wróżb i konkursów andrzejkowych, a przede wszystkim zapewnił wspaniałą muzykę do tańca. Oczywiście najważniejszym punktem programu było wróżenie z lanego wosku, a interpretowanie woskowych cieni wyzwalało wielką kreatywność i radość u wielu seniorów. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne, wesołe spędzenie czasu!
Zapraszamy do fotorelacji.


separator

KONCERT KAMERALNY NA POLANKACH


24 listopada o godzinie 11 wysłuchaliśmy koncertu kameralnego w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Był to koncert wyjątkowy, ponieważ brały w nim udział aż cztery zespoły kameralne - dwa kwintety oraz dwa tria fortepianowe. W programie usłyszeliśmy utwory kompozytorów romantycznych, m.in. Roberta Schumanna i Camilla Saint-Saensa. Cała publiczność wysłuchała koncertu z wielkim zainteresowaniem, doceniając poziom wykonawczy, wielkie zgranie oraz poziom wirtuozerii wykonawców.
Dziękujemy za wspaniale artystyczne przeżycie i zapraszamy do galerii zdjęciowej.


Koncert kameralny na Polankach


separator

NIEZWYKŁE MIEJSCA PAMIĘCI - WIRTUALNY SPACER Z PANIĄ KASIĄ


15 listopada dzięki bardzo ciekawym opowieściom oraz przepięknym fotografiom naszego gościa, odbyliśmy wirtualny spacer po najbardziej znanych nekropoliach polskich i europejskich. Usłyszeliśmy o niepowtarzalnej architekturze, historii i klimacie starych cmentarzy, które częstokroć zdobią także rzeźby znanych artystów.
Zobaczyliśmy również zdjęcia ilustrujące miejsca spoczynku wielu niezwykle ważnych postaci dla polskiej i europejskiej historii, kultury, nauki.


Niezwykłe Miejsca PamięciNiezwykłe Miejsca Pamięci

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania.


separator

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI


10 listopada 2022 roku w przeddzień odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedzili nas uczniowie 2 klasy Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku. Dzieci zaprezentowały nam inscenizację słowno-muzyczną przeplataną patriotycznymi pieśniami oraz obdarowały mieszkańców okolicznościowymi kartkami z życzeniami. Na zakończenie tego uroczystego spotkania wszyscy obecni zaśpiewali Hymn Polski. Serdecznie dziękujemy uczniom oraz nauczycielom za niezwykłe zaangażowanie oraz pamięć o seniorach.


< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

MUSICAL KOSMOS W TEATRZE SZEKSPIROWSKIM


W piątkowe przedpołudnie, 21 października nasi mieszkańcy i klubowicze wybrali się na prezentowany w Teatrze Szekspirowskim musical Kosmos. Musical przedstawia problemy a także piękno świata a to wszystko w kosmicznej scenerii. Pokazuje poprzez słowo, akrobacje i muzykę jak bardzo w naszym życiu potrzebna jest miłość, przyjaźń, radość oraz nadzieja.
Wszyscy byli pod wrażeniem ogromnego talentu i umiejętności aktorów.separator

Warsztaty z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku


20 października 2022 r. nasi mieszkańcy zostali zaproszeni na zajęcia do Doliny Zajęczej w Lasach Oliwskich w ramach warsztatów zorganizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Zajęcia poprowadził geograf i kartograf. Podziwiając uroki okolicznej przyrody nasi seniorzy doskonalili umiejętność czytania mapy oraz orientacji w terenie.
Poniżej można obejrzeć kilka zdjęć z tych zajęć.


Warsztaty z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej - w lesieWarsztaty z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej - w lesie
separator

MAMY WIGOR!


We wtorek 11 października o godzinie 10:00 w Dziennym Domu Seniora Wigor przy ul. Św. Barbary odbyło się integrujące spotkanie dla osób 60+ w ramach projektu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień. Nasza placówka była również współorganizatorem tego przedsięwzięcia przebiegającego pod hasłem Mamy wigor!. Oprócz wspólnej gimnastyki, tańców i śpiewania, dla naszych seniorów przygotowano punkty informacyjne Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. Po występach grupy Retro z Domu Pomocy Społecznej Ostoja oraz słodkim poczęstunku grupa naszych mieszkańców i klubowiczów pełna wrażeń oraz zawartych nowych znajomości powróciła na Polanki.


< >

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

MUZYKA ŁĄCZY POKOLENIA


Muzyka Łączy Pokolenia

4 października dzięki współpracy z Akademią Muzyczną w Gdańsku rozpoczęliśmy kolejny sezon koncertowy artystów z gdańskiej uczelni pod hasłem Muzyka Łączy Pokolenia. W koncercie inauguracyjnym wystąpił z recitalem skrzypcowym prof. Wojciech Szlachcikowski przy akompaniamencie dr hab. Bogumiły Weretki-Bajdor. Czujemy się bardzo wyróżnieni, że takie osoby jak rektor ds. artystycznych oraz dziekan wydziału instrumentalnego znajdują czas, aby wystąpić na naszej skromnej scenie. W programie usłyszeliśmy kompozycje polskich kompozytorów H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, M. Karłowicza oraz gdyńskiego kompozytora H. Jabłońskiego. Dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną, a już pod koniec miesiąca kolejny koncert!

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA SENIORA


3 października odwiedziła nas p. Magdalena przywożąc kartki z życzeniami dla naszych mieszkańców i klubowiczów. Październik jest w Gdańsku miesiącem seniora, a kartki z życzeniami przywędrowały do nas ze Szkoły Podstawowej w Połczynie, Szkoły Podstawowej nr 5 w Olsztynie oraz ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wronowskiej. Bardzo dziękujemy za pamięć!


separator

Mamy wigor! Seniorki i seniorzy bawią się w Gdańsku


We wtorek, 11 października br. w godz. od 10:00 do 13:00 w Dziennym Domu Senior - WIGOR Świętej Barbary, przy ul. św. Barbary 3 w Gdańsku odbędzie się aktywizująca, integracyjna i rozrywkowa impreza dla osób 60+. W wydarzeniu udział wezmą seniorki i seniorzy z gdańskich placówek wsparcia. Zapraszamy też osoby starsze zwłaszcza ze Śródmieścia i dzielnic ościennych, wstęp wolny.

Impreza przebiegać będzie pod hasłem Mamy wigor!. Głównym punktem programu jest potańcówka przy ulubionych, muzycznych szlagierach. Uczestniczkom i uczestnikom artystycznie zaprezentuje się też grupa Retro z Domu Pomocy Społecznej Ostoja. Nie zabraknie także poczęstunku oraz rozmaitych, aktywizujących animacji. Chętni będą mogli poćwiczyć tai chi pod okiem instruktora. Podczas imprezy będzie też można zapoznać się z ofertą informacyjno-profilaktyczno-wspierającą m.in. w zakresie bezpieczeństwa, pomocy społecznej, rehabilitacji oraz projektów dla mieszkanek i mieszkańców 60+. Informacjami służyć będą na miejscu m.in. przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.
Seniorze zadbaj o słoneczną jesień
Październikowe wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień 2022, służącego aktywizacji i integracji osób 60+ w mieście. Jest on realizowany od kilku lat, na zasadach partnerskich. W każdej imprezie w ramach projektu udział bierze ponad sto osób starszych, m.in. z placówek wsparcia i dzielnic. Pomysłodawcami Seniorze... i jego realizatorami są: MOPR, GSS, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w partnerstwie z KMP w Gdańsku. Głównymi organizatorami spotkań w ramach projektu są placówki wsparcia dla osób 60+ w mieście. W przygotowanie wtorkowego spotkania, oprócz wymienionych powyżej, włączyli się również: Dzienny Dom Seniora Gdański Wigor Caritas, Dom Pomocy Społecznej Polanki, Dzienny Dom Pomocy przy ul. Wajdeloty, DDP KISIEL, DPS Dziennego Pobytu przy ul. Hynka oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Przystań STERNICZA. Dodajmy, że impreza wpisuje się także w obchody Gdańskich Dni Seniora.


Logo MOPR i EVC
separator

WSPÓLNE WYJŚCIE DO KINA


29 września klubowicze wspólnie z mieszkańcami wybrali się na seans do kina Helios w centrum handlowym Alfa.
Film Johnny o księdzu Twardowskim przypadł wszystkim do gustu i stał się przyczyną ożywionej dyskusji podczas drogi powrotnej.
Wszyscy w doskonałych nastrojach powrócili na Polanki, a przecież czekają nas kolejne wycieczki do teatru Szekspirowskiego oraz na inne seanse kinowe...


W oczekiwaniu na film


separator

KONCERT NA INSTRUMENTY DĘTE


Dnia 28 września 2022 roku mieliśmy okazję wysłuchać koncertu w wyjątkowym wykonaniu. Odwiedził nas pan Dariusz Egielman, nauczyciel ze Szkoły Muzycznej w Sopocie wraz córką oraz dwoma wychowankami. Usłyszeliśmy muzykę rozpisaną na wyjątkowy skład - dwa klarnety, flet oraz saksofon. Pan Dariusz prowadził koncert, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat poszczególnych utworów oraz wiadomości z historii miasta Gdańska. Dziękujemy i oczekujemy obiecanych kolejnych spotkań! Zapraszamy do galerii.


Koncert na instrumenty dęte


separator

DOGOTERAPIA Z GRUPĄ ENZO


Dogoterapia z grupą <q>Enzo</q>, 16.09.2022Dogoterapia z grupą <q>Enzo</q>, 16.09.2022

16 września po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli Grupy Terapeutycznej Enzo. Dwugodzinne spotkanie z czworonogami minęło nam bardzo szybko i dostarczyło wiele pozytywnej energii. Nic tak nie cieszy mieszkańców jak mokry psi nos na ręce i dotyk miękkiej sierści...


separator

UROCZYSTE URODZINY NASZEGO MIESZKAŃCA


Nasz mieszkaniec Pan Krzysztof obchodził swoje 94 urodziny bardzo uroczyście. Jako gorący patriota i bohaterski uczestnik Powstania Warszawskiego otrzymał listy gratulacyjne od Wojewody Pomorskiego, Pani prezydent Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. 5 września odwiedziła naszego jubilata delegacja złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miejskiego oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Przyłączamy się do życzeń - 200 lat Panie Krzysztofie!


Znak Polski Walczącej


separator

POŻEGNANIE LATA W SOPOCIE


Dnia 1 września grupa naszych seniorów bawiła się na festynie Pożegnanie Lata w DPS w Sopocie. Program wydarzenia obfitował w wiele niespodzianek, m.in. recital sopockiej piosenkarki p.Agnieszki, grillowy poczęstunek oraz wspólne tańce. Nasi mieszkańcy wrócili zachwyceni wspaniałą atmosfera oraz możliwością spotkania się z przedstawicielami innych podobnych placówek. Każdy z uczestników otrzymał na zakończenie od organizatorów zestaw upominkowy. Bardzo dziękujemy za gościnę!


Pożegnanie Lata w Sopocie 01.09.2022Pożegnanie Lata w Sopocie 01.09.2022Pożegnanie Lata w Sopocie 01.09.2022
separator

PRAKTYKI STUDENCKIE


W lipcu i sierpniu zawitały do nas na praktyki studentki I roku Gdańskiej Akademii Medycznej. Mogły podpatrywać pracę naszej fizjoterapeutki pani Justyny, a przede wszystkim wykorzystać wiedzę, którą same zdobyły na studiach. Mamy nadzieję, że doświadczenie uzyskane na zajęciach w naszym domu zaprocentują w przyszłości w życiu zawodowym naszych praktykantek.


< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

SENIORADA W KOLBUDACH


Seniorada w Kolbudach, 24.08.2022

24 sierpnia na boisku w Kolbudach już po raz trzeci seniorzy rywalizowali między sobą w wyjątkowych zawodach, które dostarczyły wielu emocji, uśmiechów, ale przede wszystkim sporo świetnej zabawy. W tej rywalizacji nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentacji z Polanek, tym razem były to połączone siły mieszkańców oraz klubowiczów. W tym roku w wydarzeniu brało udział 10 zespołów; z Sopotu , Gdańska, Lisewca, Bąkowa, Trąbek Wielkich, jak również seniorzy z Kolbud, Cedrów Wielkich oraz Przywidza. Patronat nad zawodami objęła w tym roku Gmina Kolbudy oraz fundacja I ty możesz wszystko.
W trzeciej edycji wzięło udział ponad 100 zawodników, a sama rywalizacja była niesłychanie zacięta. W przerwach między różnorodnymi konkurencjami były serwowane napoje oraz posiłki regeneracyjne. Patron medialny wydarzenia Głos Seniora ufundował piękny puchar dla najstarszej uczestniczki zawodów - została nią nasza reprezentantka p.Brygida. W doskonałych nastrojach i pełni wrażeń wracaliśmy do domów, obiecując sobie że za rok na pewno nie zabraknie nas na senioradzie...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

SPOTKANIA Z DJ JAMĄ


Pomimo letniego sezonu, pan Jacek odwiedził już nas kilkukrotnie opowiadając o swych wrażeniach z letnich wojaży. Podróż samochodem do słonecznej Italii, nocowanie na kempingach, upalna Wenecja, a przede wszystkim barwna opowieść poparta niezliczoną ilością zdjęć przeniosła wszystkich mieszkańców i klubowiczów w fascynującą podróż. Dzięki dj Jamie poznaliśmy również pana Wojciecha, który również odwiedzał egzotyczne miejsca na całym świecie. Dzięki swoim podróżom przybliżył nam realia życia oraz ciekawostki związane z wizytami w takich krajach jak Gruzja czy Japonia. Bardzo dużo wiadomości i wrażeń, a to wszystko siedząc wygodnie w naszym domu i popijając kawę czy herbatę. Bardzo dziękujemy obu panom i czekamy na więcej...


Spotkania z DJ Jamą 19.08.2022Spotkania z DJ Jamą 19.08.2022

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

LETNIA TERAPIA ZAJĘCIOWA


Letnia terapia zajęciowa

Okres letni sprawia, że większość zajęć z naszymi podopiecznymi przeprowadzamy na świeżym powietrzu. Staramy się korzystać z pięknej pogody, ładując nasz życiowe akumulatory na przyszłość. Są również sytuacje wyjątkowe, kiedy odstępujemy od tej zasady. Taką była wizyta naszych dobrych znajomych - przedstawicieli Fundacji Dogoterapii Grupy Enzo. Odwiedzili nas w lipcu dwukrotnie, przeprowadzając wśród naszych mieszkańców terapię grupową oraz terapie indywidualne. Pieski z Grupy Enzo z miejsca podbiły serca naszych podopiecznych, wywołując na ich twarzach uśmiech i dostarczając dużo radości. Kolejne spotkania czekają nas w sierpniu...

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

SPOTKANIE INTEGRACYJNE W DPS OSTOJA Z OKAZJI POWITANIA LATA


27 czerwca 2022 r. grupa naszych seniorów uczestniczyła w bardzo radosnym wydarzeniu. Przy muzyce na żywo, delektując się smakołykami lata serwowanymi przez gospodarzy, miło spędziliśmy czas w ogrodzie Ostoi, ciesząc się ze wspólnego spotkania oraz nadejścia lata. Chętni spośród nas także tańczyli i brali udział w ciekawych konkursach. Czas upłynął nam bardzo szybko i nawet nie chciało się nam wracać do domu. Bardzo dziękujemy DPS Ostoja za to miłe zaproszenie.

Zapraszamy do fotorelacji.


Spotkanie Integracyjne Powitanie Lata Ostoja


separator

FESTYN LATO NAD MORZEM


Dnia 24 czerwca w piątek o godz. 10:30 pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko wraz z kierownikiem Jarosławem Wierzbickim rozpoczęli w naszych ogrodach coroczny festyn, tym razem pod hasłem Lato nad morzem.
Wśród licznie przybyłych gości byli reprezentanci Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty, Dziennego Domu Pomocy Kisiel, Domu Pomocy Społecznej Ostoja oraz seniorzy z klubu Prometeusz i z Klubu Samopomocy. Oczywiście najliczniejszą grupą na festynie byli nasi mieszkańcy. Różnorodne smaczne potrawy umilały nam spotkanie, natomiast świetną muzykę do tańca prezentował nam na żywo pan Bogusław z małżonką.


< >

Trzy godziny wspaniałej zabawy upłynęły bardzo szybko, a doskonałe nastroje nie opuszczały nas długo po zakończeniu festynu - zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

PARADA I PIKNIK SENIORÓW 2022


Gdańska Parada oraz Piknik Seniorów były organizowane przez Miasto Gdańsk oraz Regionalne Centrum Wolontariatu już po raz piąty. Kilkuset seniorów z Gdańska i Pomorza wzięło udział w tym święcie, w tym nasze kilkuosobowe grupy przedstawicieli mieszkańców oraz Klubu Samopomocy. Po kilometrowym marszu uliczkami miasta dotarliśmy na piknik przygotowany na placu przy ulicy Św.Barbary. Tu czekały na nas atrakcje - skorzystać można było z badań profilaktycznych, które Szpitale Pomorskie przygotowały dla seniorów, przygotowane zostały stoiska do terapii zajęciowej oraz czekał na nas przygotowany poczęstunek. Do tańca przygrywał nam jak zwykle niezawodny zespół Detko Band oraz DJ Fala, a całość zakończyła się konkursem tanecznym z nagrodami. Zmęczeni ale zadowoleni wracaliśmy na Polanki - do zobaczenia za rok!


Gdańska Parada i Piknik SeniorówGdańska Parada i Piknik Seniorów

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

OPERA DON PASQUALE NA POLANKACH!


Opera komiczna na Polankach

10 czerwca odbył się w naszym domu wyjątkowy koncert. Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy operę komiczną Don Pasquale Gaetano Donizettiego w wersji koncertowej. Opera wystawiona w naszych murach w całości to naprawdę niebywałe wydarzenie. Troje studentów z Akademii Muzycznej zadziwiło nas swoimi możliwościami wokalnymi i aktorskimi, natomiast na fortepianie partie orkiestrowe wykonała jak zwykle niezawodna dr hab. Anna Mikolon. Pomimo, iż całość opery była wykonywana po włosku, widzowie byli dobrze zorientowani w fabule - od kilku dni zaznajamiali się z librettem opery w języku polskim, natomiast występujący wokaliści na bieżąco komentowali co nas czeka w kolejnym akcie.
Artyści zaprezentowali najwyższy poziom wykonawczy, będziemy z zainteresowaniem śledzić ich dalsze kariery muzyczne. Wspaniałe głosy i wspaniałe wykonanie - bardzo dziękujemy za koncert!
Zapraszamy do fotorelacji.


separator

SADZENIE BRATKÓW


W czwartek 9 czerwca czekało nas nie lada wyzwanie - posadzenie ponad 300 sztuk bratków, prezentu od Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Zadanie niełatwe i pracochłonne, ale dzięki dużej ilości ochotników w ciągu trzech godzin praca została wykonana. Harmonijna współpraca mieszkańców, klubowiczów oraz pracowników przebiegała bardzo sprawnie i w dobrych humorach ukończyliśmy zadanie. Efekty naszej współpracy długo będą cieszyć nasze oczy...


< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

FOTORELACJA Z PODRÓŻY DO GRUZJI


W dniu 31 maja 2022 roku głównym tematem w naszym domu była Gruzja, jej zwyczaje, kulinaria i atrakcje turystyczne. A to wszystko dzięki relacji z podróży Pana Wojtka.

Zobaczyliśmy przepiękne zdjęcia i usłyszeliśmy ciekawe opowieści, które zachęciły nas by odbyć podróż do tego wyjątkowego miejsca na ziemi.

Panie Wojtku, serdecznie dziękujemy i do zobaczenia wkrótce!


Fotorelacja z podróży do Gruzji


separator

Fundacja Dogoterapeutyczna Grupa Enzo - naszym gościem


W czwartek 2 czerwca 2022 roku, po długiej nieobecności z powodu pandemii, odwiedzili nas przedstawiciele Fundacji Dogoterapeutycznej Grupa Enzo. Dogoterapia to jedna z metod rehabilitacji, w której odpowiednio przeszkolony pies - wspomaga terapeutę w wieloaspektowym usprawnianiu osób w różnym wieku.
Tym razem to owczarek szwajcarski o imieniu Conner zadziwiał nas swoimi umiejętnościami oraz pracowitością. To spotkanie to była prawdziwa terapia i zabawa. Czekamy na kolejną dogoterapię.


Fundacja Dogoterapeutyczna <q>Grupa Enzo</q> - naszym gościemFundacja Dogoterapeutyczna <q>Grupa Enzo</q> - naszym gościem

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania.


separator

ARIE OPEROWE W NASZYM DOMU


< >

1 czerwca w naszym Domu odbył się uroczysty koncert z cyklu Akademia Muzyczna na Polankach. Wykonawcy to: wybitny dyplomant Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz przy fortepianie znana nam z poprzednich występów pani Profesor. Usłyszeliśmy arie z oper: Hrabina, Straszny Dwór, Karmaniola, Wesele Figara, Czarodziejski Flet a także inne utwory z wybitnych spektakli.
Baryton i nieprzeciętne zdolności aktorskie wykonawcy wywołały wiele pozytywnych emocji u odbiorców koncertu. Dziękujemy bardzo za ten świetny występ.


separator

NIEZASTĄPIONY DJ JAMA


DJ Jama na zajęciach w naszym domu

W poniedziałek odbyło się kolejne spotkania Pana Jacka z mieszkańcami. Swoją energią, świetnym kontaktem oraz nieprawdopodobnym entuzjazmem zjednuje sobie zawsze sympatię słuchaczy. Jego spotkania są niezapomniane - opowiada na nich o ciekawych miejscach, które odwiedził albo są warte odwiedzenia, dyskutuje z mieszkańcami o uczuciach, o życiu, o aktualnych wydarzeniach. Jego bezpośredniość oraz umiejętność słuchania sprawiają, że nasi mieszkańcy świetnie się czują na tych zajęciach, a osoby zamknięte w sobie ośmielają się - jesteśmy często świadkami ich ciekawych opowieści, przemyśleń a nawet zwierzeń.
DJ Jama od kilku lat zapewnia nam również wspaniałą muzykę na wszelkiego rodzaju zabawach i uroczystościach - jest to po prostu człowiek-orkiestra.

Panie Jacku - wszystko co Pan robi dla Naszego Domu już dawno wykroczyło poza ramy zwykłego wolontariatu - niech Pan gra dla nas jak najdłużej - DZIĘKUJEMY!
Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

DZIEŃ MATKI NA POLANKACH


26 maja 2022 roku, w Dniu Matki w naszej placówce miał miejsce pełen przepięknych brzmień koncert studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, odbywający się w ramach cyklu Muzyka łączy pokolenia. Wraz ze studentami IV Wydziału przybyli do nas: wykładowczyni oraz nauczyciel akademicki i pianista jazzowy w jednej osobie.
Było radośnie, optymistycznie i ...jazzowo.
Nasi goście obiecali nam, że ponownie usłyszymy ich jesienią. Czekamy zatem z niecierpliwością na to spotkanie.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.


Dzień Matki na Polankach


separator

WYBORY SAMORZĄDU MIESZKAŃCÓW


24 maja 2022 roku odbyły się w naszym domu wybory nowego Samorządu Mieszkańców. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko. Na spotkaniu wyborczym obecni byli nasi mieszkańcy a także kierownicy działów jak również pracownik socjalny i prowadzący terapię. Mieszkańcy zgłosili kandydatów do Samorządu po czym w głosowaniu jawnym wyłoniono pięciu nowych członków Samorządu Mieszkańców. Uzyskali oni największą liczbę głosów.
W skład naszego nowego Samorządu Mieszkańców weszli: Pan Jerzy Skibiński (kolejna kadencja), Pani Małgorzata Pachnik (kolejna kadencja), Pani Alicja Mokrow, Pani Halina Obrębska oraz Pani Maria Tomkowiak. Nowy Samorząd został powitany przez obecnych gorącymi brawami, a jego członkowie zobowiązali się do aktywnego działania i zaangażowanego reprezentowania społeczności naszego Domu.


< >

Składamy serdeczne podziękowania dotychczasowemu Samorządowi Mieszkańców a nowym przedstawicielom gratulujemy i życzymy powodzenia!


separator

NASZA MIESZKANKA UKOŃCZYŁA 106 LAT!


Nasza mieszkanka ukończyła 106 lat

11 maja 2022 roku odbyła się w naszym domu wyjątkowa uroczystość - nasza mieszkanka pani Stanisława ukończyła 106 lat! Życzenia wszelkiej pomyślności oraz zdrowia złożyła na ręce naszej jubilatki Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Pani Dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Grzegorz Graefling, przedstawiciel wolontariuszy Jacek Mazur oraz reprezentanci klubów działających na terenie naszego DPS-u. Ciesząca się dobrym zdrowiem jubilatka nie kryła radości i wzruszenia - dopełnieniem uroczystości był koncert grupy wokalnej Kassak Vocal Band.
Pani Stanisławo - życzymy Pani 200 lat w jak najlepszym zdrowiu!
Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

KONCERTY NA POLANKACH


W ostatnim czasie udało się nam wysłuchać dwóch bardzo udanych koncertów. 28 kwietnia gościliśmy studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku w ramach cyklu Muzyka łączy pokolenia. Było to wspaniałe wydarzenie - usłyszeliśmy pięciu oboistów, skrzypka oraz wiolonczelistkę. Wszyscy wykonywali swoje utwory solo z akompaniamentem fortepianu. Szczególne wrażenie wywarły na słuchaczach utwory wykonywane na oboju - dżwięki tego instrumentu są bardzo rzadko słyszalne w solowych wykonaniach.


Koncert studentow Akademii MuzycznejKoncert studentow Akademii Muzycznej

Natomiast w sobotę 7 maja oklaskiwaliśmy koncert zespołu Kassak Vocal Band. Ośmioosobowy żeński zespół wokalny pod kierownictwem Tadeusza Kassaka przedstawił nam znane piosenki polskich i amerykańskich kompozytorów. Żywiołowe i bardzo energetyczne wykonania piosenek udzieliły się słuchaczom, którzy pomimo soboty bardzo licznie przybyli na koncert. Po zakończonych bisach zespół obiecał nam ponowną wizytę - trzymamy za słowo!


Koncert zespolu Kassak Voice BandKoncert zespolu Kassak Voice Band

Zapraszamy do fotorelacji.


separator
Życzenia Wielkanocne
separator

SPOTKANIE WIELKANOCNE


W środę 13 kwietnia 2022 r. odbyło się w Naszym Domu uroczyste Spotkanie Wielkanocne dla naszych mieszkańców i klubowiczów. Swoją obecnością zaszczycili nas proboszcz naszej parafii ks. dr. Mirosław Paracki, nasz ksiądz Henryk, p. Jacek przedstawiciel wolontariuszy oraz p. Marianna reprezentantka Klubu Prometeusz. Podczas uroczystości uczestnicy Klubu Samopomocy przybliżyli wszystkim tradycje wielkanocne oraz symbolikę święconych potraw, usłyszeliśmy również wykonane na skrzypcach fragmenty Wiosny Vivaldiego. Pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko, przewodniczący samorządu pan Jerzy oraz reprezentant klubowiczów pan Artur złożyli zebranym świąteczne życzenia. Całym sercem dołączamy się do tych życzeń.


< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

separator

KLUB DLA UKRAINY


Klubowicze dla Ukrainy - kiermasz stroików

Klubowicze już kilka tygodni temu rozpoczęli przygotowania do Świąt Wielkanocnych. W wyniku pracy powstały między innymi przepiękne stroiki wielkanocne. Dekoracje zrobione zostały ze starych pozwijanych w ruloniki kartek, pociętych patyków zbieranych w przydomowym parku oraz kwiatków i innych elementów dekoracyjnych. Część z nich trafiła na kiermasz świąteczny do zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej. Stroiki spodobały się zarówno dzieciom, jak i pracownikom szkoły - wyprzedały się w przeciągu jednego dnia. Zebrana kwotę 250,00 zł przeznaczyliśmy na Wielkopostną Akcję Charytatywną Pokój Wam! prowadzoną przez Fundację MALAK.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstawanie stroików klubowiczom oraz darczyńcom za hojne wpłaty na ten szlachetny cel. Efekt końcowy można zobaczyć w fotorelacji.


separator

WIELKANOCNE PRZYGOTOWANIA


Prace WielkanocnePrace Wielkanocne

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Mieszkańcy i klubowicze dekorują pomieszczenia, a podczas zajęć terapeutycznych przygotowują ozdoby, prezenty oraz życzenia świąteczne. Na zdjęciach wielkanocne prace w toku.


separator

MUZYKA ŁĄCZY POKOLENIA


Koncert kwintetu akordeonowego


30 marca 2022 roku kolejny koncert z cyklu Muzyka łączy pokolenia zabrzmiał w naszych murach. Zaprezentował się nam zespół unikalny, bardzo rzadko słyszany na estradach. Usłyszeliśmy utwory wykonywane przez Orkiestrę Akordeonową Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studenci zaprezentowali nam utwory oparte na melodiach zaczerpniętych z folkloru kaszubskiego oraz inne tematy w nowych, swingowych opracowaniach. Licznie zgromadzona publiczność złożona z klubowiczów i mieszkańców doczekała się bisów i obietnicy powtórnej wizyty w naszym domu z nowym repertuarem.
Trzymamy za słowo!

Zapraszamy do galerii.


separator

WSPARCIE AKCJI POMOC DLA UKRAINY


Pracownicy naszego domu włączyli się do akcji Pomoc dla Ukrainy. W wyniku naszych działań zakupione zostały najpotrzebniejsze artykuły spożywcze, higieniczne oraz sanitarne dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania - mamy nadzieję, że nasze dary serca pomogą naszym przyjaciołom.


Wsparcie akcji Pomoc dla Ukrainy, 08.03.2022 r.Wsparcie akcji Pomoc dla Ukrainy, 08.03.2022 r.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.

separator

TERAPIA ZAJĘCIOWA W NASZYM DOMU


Od 28 lutego, po okresie zajęć indywidualnych stopniowo powracamy do spotkań terapeutycznych w większym gronie. Grupy są nadal bardzo kameralne, ponieważ zajęcia są prowadzone z podziałem na poszczególne piętra. Mieszkańcy po okresie izolacji są bardzo zadowoleni, że znowu mogą się spotykać w większej grupie. Od 28 lutego swoją działalność wznowił również Klub Samopomocy. Wszyscy mamy nadzieję, że powoli powracamy do normalności.


Terapia zajęciowa w naszym domu, 28.02.2022 r.


separator
Życzenia Walentynkowe
separator

NASZA MIESZKANKA UKOŃCZYŁA 100-LAT!


W dniu 24.01.2022 roku w naszym Domu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Nasza mieszkanka, pani Helena Biedka obchodziła swoje setne urodziny. Przyjęcie urodzinowe, które odbyło się z zachowaniem obostrzeń covidowych było bardzo uroczyste. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili m.in. pani Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pan Michał Wlazło, kierownik USC Grzegorz Graefling oraz reprezentant naszych wolontariuszy pan Jacek Mazur. Pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko przybliżyła nam sylwetkę naszej jubilatki, natomiast Bogusław Olszonowicz w znakomity sposób zadbał o stronę artystyczną naszego spotkania. Pani Helena cieszy się dobrym zdrowiem, bierze aktywny udział w życiu naszego domu. Dwieście lat Pani Heleno!


< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej..

separator

KONCERT JANITTY


17 stycznia 2022 roku w naszym domu znów rozbrzmiewała muzyka.
Z zachowaniem obostrzeń sanitarnych gościliśmy na koncercie wokalistkę Janittę. Laureatka Bursztynowego mikrofonu, uczestniczka programu Bitwa na głosy zaprezentowała nam bardzo zróżnicowany repertuar - usłyszeliśmy piosenki wykonywane w języku polskim, hiszpańskim, francuskim oraz angielskim. Na zakończenie występu wspólnie z artystką wykonaliśmy kilka kolęd. Dziękujemy bardzo za wspaniały koncert!


Koncert Janitty, 17.01.2022 r. Koncert Janitty, 17.01.2022 r.
separator

WSPOMNIENIE O PREZYDENCIE


Dzisiaj 13.01.2022 roku odbyło się w naszym domu spotkanie wspomnieniowe poświęcone Prezydentowi Miasta Gdańska, śp. Pawłowi Adamowiczowi. To już trzy lata minęły od jego śmierci. Prelekcję przypominającą sylwetkę Pana Adamowicza przygotował niezawodny jak zwykle pan Jacek Mazur. W dalszej części spotkania wracaliśmy pamięcią do częstych wizyt Pana Prezydenta w naszym domu oraz oglądaliśmy liczne zdjęcia oraz nagrane filmy z Jego udziałem.
Zapraszamy do galerii.


Wspomnienie o Prezydencie, 13.01.2022 r.


separator

Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku-Oliwie
ul. Polanki 121, 80-308 Gdansk
tel./fax (0048) 58 552 19 52, tel. (0048) 58 552 33 32, mail: sekretariat@dpspolanki.pl

Licznik odwiedzin 01399630